Hoşgeldiniz  

Organları 5 hastaya umut oldu

Semih Köken | 05 Temmuz 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Organları 5 hastaya umut oldu

ANTALYA’da trafik kazası ardından beyin ölümü gerçekleşen gencin kalp, karaciğer, akciğer ve böbrekleri, organ bekleyen 5 hastaya umut oldu.
ANTALYA'DA TRAFIK KAZASI SONRASI BEYIN OLUMU GERCEKLESEN GENCIN KALP, KARACIGER, AKCIGER VE BOBREKLERI, ORGAN BEKLEYEN 5 HASTAYA UMUT OLDU. GENCIN KALBI AKDENIZ UNIVERSITESI HASTANESI'NDE 3 YILDIR KALP BEKLEYEN MUSTAFA BAGISI'YE (FOTODAKI)  NAKLEDILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Antalya’da trafik kazası ardından tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen adı açıklanmayan gencin ailesi, AÜ Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Nilgün Bilal ve Ali Tugay ile yaptıkları görüşme sonucu, oğullarının organlarını bağışlama kararı aldı. Gencin kalbi Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 3 yıldan bu yana kalp bekleyen 51 yaşındaki Mustafa Bagisi’ye nakledildi. Karaciğer ise, 51 yaşındaki Nebi Bilgili veya 49 yaşındaki Yusuf Çiftçi’ye nakledilecek. Böbrekler Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde organ bekleyen adaylar arasında belirlenecek hastalara, akciğer ise Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nde organ bekleyen hastaya nakledilecek. Nilgün Bilal, gencin ailesinin yaşadığı büyük acı ve sonrasında yaptıkları organ bağışının çok büyük fedakarlık olduğunu söyledi. Bilal, “Dinimizce de organ bağışının çok büyük sevabı olduğunu biliyoruz. Şu an ülkemizde 70 bine yakın diyalize giren böbrek hastası var. Bunların yaklaşık 22 bini nakil bekliyor. 3 bine yakın karaciğer bekleyen, 700’ü aşkın da kalp nakli bekleyen hasta var” diye konuştu.

KAN GÖNÜLLÜLERİ SEFERBER
ANTALYA KAN GONULLULERI DERNEGI GONULLULERI, BAGISLANAN ORGANLARIN DEVAM EDEN NAKILLERI SIRASINDA GEREKECEK KAN VE TROMBOSIT IHTIYACINI KARSILAMAK ICIN SEFERBER OLDU. GECE BOYU SUREN CALISMA SONUNDA GEREKLI KAN VE TROMBOSIT IHTIYACI GIDERILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Antalya Kan Gönüllüleri Derneği gönüllüleri, bağışlanan organların devam eden nakilleri sırasında gerekecek kan ve trombosit ihtiyacını karşılamak için seferber oldu. Gece boyu süren çalışma sonunda gerekli kan ve trombosit ihtiyacı giderildi. İhtiyaç fazlası kanların ise Türk Kızılayı tarafından başka hastalara verileceği belirtildi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle