Hoşgeldiniz  

OSB Başkanı ve ATSO Başkan adayı Ali Bahar: Birlikte yöneteceğiz

Semih Köken | 07 Eylül 2022 | Gündem, Kemer Güncel, Turizm A- A+

OSB Başkanı ve ATSO Başkan adayı Ali Bahar: Birlikte yöneteceğiz

ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, Aspendos Bulvarı’ndaki seçim ofisinde 1 Ekim’de yapılacak olan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) seçiminde başkanlığa adaylığını açıkladı.

Ali Bahar’ın adaylık açıklamasına meclis ve komite üyelikleri için aday olacak veya seçimlerde Bahar’ı destekleyen çok sayıda iş insanı da katıldı. Antalya’da doğduğunu, Giritli bir ailenin çocuğu olduğunu belirten Ali Bahar, “Şehir benim için çok değerli. Bu şehrin her yerinden sular akarken, o arıklarda yüzmüş, su içmiş bir gencim. Üçgen Mahallesi’nde ilkokul, Kaleiçi’nde Atatürk Ortaokulu’nda okumuş bir kardeşinizim. Şehir için dertlenen birisiyim. 4 sene önce de ATSO ve OSB’ye adaydım. Birisi olmuş, birisi olmamıştı. Şimdi yine bu iki yerden biri mart ayında bitti. Aday çıkmadı ve tek başımıza seçime gittik, 296 oyun 276’sı sandığa geldi. Bu bizim için çok değerliydi. Bunu 4 sene boyunca OSB’de tüm Antalya’ya gösterdik ve çok çalışarak sağladık. 15 gündür sosyal medyada mavi ile ATSO başkan adaylığıyla karşısındayız” dedi.

MAVİ LİSTEYE DESTEK İSTEDİ

Kazandıkları takdirde ATSO’nun geceyle gündüz kadar farklı olacağını dile getiren Bahar, OSB’de yaptıklarının Türkiye’nin en iyisi olduğunu ifade ettiği Teknoloji Koleji, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve ekspertiz ve çatılara özgürlük projelerinden bahsetti. Bahar, “Şimdi ATSO’ya adayım. Çok değişik bir şekilde yöneteceğimizi söylüyoruz. ATSO Antalya’nın en büyük sivil toplum kuruluşudur. Evet ama orada bir kelimeyi değiştirmek istiyoruz, en büyüğü yerine lobi kuruluşudur demek istiyoruz. Çünkü ‘en büyüğüdür’ demek, ‘koltuğa oturuyorum bana gel’ demek. ‘Lobi’ demek, ‘ben bu koltuktan kalkıyorum, bu şehir için koşacağım’ demek. ATSO’da 49 komite var, 15- 20 bin oy kullanımını bekliyoruz. Bugüne kadar şehirde birlikte çalıştığımız, kahve içtiğimiz, sohbet ettiğimiz, hayatına dokunduklarımız ve hayatımıza dokunanların tamamını mavi oylara bekliyoruz” diye konuştu.

‘BAŞKANCILIK OYNAMAYACAĞIZ’

Şehrin tüm dinamikleriyle birlikte çalıştırmak için aday olduklarını söyleyen Bahar, “STK’lar bir ülkenin, şehrin nefes alabilmesi, daha inovatif ve vizyonel olabilmesi için en katma değerli yerlerdir. Burada barışçıl şekilde, şehrin tüm dinamiklerini de barıştıran, birlikte çalıştıran ve bunun için proje, vizyon üreten bir noktaya getirme arzusundayız. Başkancılık oynamayacağımızı buradan net ifade ediyorum. OSB’de de aynı şeyi söylemiştim. Fotoğraf çektirme, kurdele kesme projeleri yapmayacağız. Yaptığımız bütün işlerin verimliliği, doluluğunu ve çalışmasını ölçecek şekilde tıpkı OSB’de yaptığımız gibi gerçekleştireceğiz. Bugün AOSB’de yaptığımız işlerin hepsiyle övünüyoruz. Okulumuz, teknoparkımız, 112 istasyonu, kreşimiz, seramız orada yaptığımız her şey tam dolu. ATSO’ya da geldiğimizde geceyle gündüz, siyahla beyaz kadar fark yaratacağız” diye konuştu.

 

SEÇİLİRSE YAPACAĞI İLK İŞ

Üyeleri gezildiğinde ‘ATSO’nun para almaktan başka bize bir faydası yok’ denildiğini belirten Bahar, 50 bin üyenin tamamına, üyelere dokunuş ve sağladıkları projelerle iki yıl içinde bu lafı tamamen ortadan kaldıracaklarına söz verdi. 49 komiteyi komisyonlar haline getireceğini ve her birinin birer mutfak gibi çalışacağını kaydeden Bahar, ilk yapacağı işi ise şöyle açıkladı:

“Başkan olduğumuzda ilk yapacağım iş rakip arkadaşlarımın arasına oturmak olacak. Onların arasına oturacağım, bir elimi birinin, diğer elimi de diğerinin dizine koyacağım. Onları bizimle birlikte çalışmaya ikna etmek için her şekilde kafamı önüme eğeceğim onların önünde. Çünkü birlikten güç doğar. Orayı çok kişiyle yönetmek istiyoruz. Antalya OSB’yi de böyle yaptık. İkincisi şu an oradaki projelerin tamamını ekibimiz ve komisyonlarımızla birlikte bir çalıştayla masaya yatıracağız, faydalı- faydasız olanları eleyeceğiz. Üçüncüsü askıları, faal olan olmayanları bütün üyelerimizin içeriye gelmesini sağlayacağız.”

ANTALYA 4.0 ELEŞTİRİSİ

Toplantıdaki açıklamalarında mevcut ATSO yönetiminin Antalya 4.0 projesini de eleştiren Bahar, şunları söyledi:

“Antalya 4.0 mantığıyla söylenen bir şey var, ben bir sanayici ve inşaat mühendisi olarak endüstri 4.0’ı çok rahat ifade edebilirim. Antalya 4.0 aslında şudur: Hannover’da 2009 yılında Merkel’in de katıldığı bir toplantıda Almanya sanayi- endüstri 4.0’ı açıklamıştır. Almanlar hiç mi düşünmemiştir, ‘Acaba biz buna Hannover 4.0 ya da Almanya 4.0 demeyelim.’ Bakın böyle bir şey olmaz, Antalya 4.0 diye bir şey olamaz. Çünkü endüstri 4.0 demek evrensel bir cümledir, yani dünyanın tamamını kapsar. Onun için Almanlar Hannover 4.0 dememiştir ve yıl 2009. Şu anda 2022 yılında sanayi 5.0, endüstri 5.0- 6.0 açıklanmış durumda. Biz bir kere 2009’u, 2022’ye, Antalya 4.0’ı endüstri 6.0 olarak şehre taşımak için kararlıyız. Yani 2009 model arabayı, 2022 ve sonrasına taşımaya kararlıyız. Projelerimiz tamamen buna göre olacak.”

ANTALYA ORGANIZE SANAYI BOLGESI (AOSB) BASKANI ALI BAHAR, ASPENDOS BULVARI'NDAKI SECIM OFISINDE 1 EKIM'DE YAPILACAK OLAN ANTALYA TICARET VE SANAYI ODASI'NIN (ATSO) SECIMINDE BASKANLIGA ADAYLIGINI ACIKLADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle