Hoşgeldiniz  

Çocuklara diş sağlığı hizmeti

Semih Köken | 01 Ağustos 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Çocuklara diş sağlığı hizmeti

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde açıldığı günden bu yana 82 bin çocuğa hizmet verildi.

ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI AGIZ VE DIS SAGLIGI MERKEZI'NDE ACILDIGI GUNDEN BU YANA 82 BIN COCUGA HIZMET VERILDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 5-14 yaş arası çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda ücretsiz eğitim ve tedavi hizmeti sunuyor. Büyükşehir Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde bugüne kadar toplam 82 bin 185 çocuğa 226 bin tedavi işlemi uygulandı. Habibler Mahallesi’nde bulunan merkezde ve il genelindeki okullarda çocuklar önce eğitim alıyor, ardından ücretsiz diş tedavileri yapılıyor. Tedavisi gerçekleşen çocuklara diş fırçası, diş macunu ve çeşitli hediyeler veriliyor.

ÇOCUKLAR DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI EDİNMELİ

Öncelikli amacın çocukları ve aileleri ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Müdürü Dr. Filiz Hamzaoğlu, “Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı eğitimi ile başlıyoruz. Koruyucu hekimlik hizmetini yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Çocuklarda çürük ve diş etleri problemleri çok yaygın. Bunların birincil nedeni fırçalama alışkanlığı olmaması.  Eğer çocuklarımıza küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı edindirebilirsek, bunun yaygınlaşıp alışkanlık haline geleceğini düşünüyoruz ve bu yönde hizmet veriyoruz” dedi.

YATMADAN ÖNCE MUTLAKA DİŞLERİNİZİ FIRÇALAYIN

Dr. Filiz Hamzaoğlu, çocuklara görsel ağırlıklı temel bir eğitim programı uyguladıklarını belirterek; “Akılda kalıcı olacak şekilde bir sunum yapıyoruz. Soru-cevapla, interaktif bir şekilde, görsel desteği ile eğitim veriyoruz, maket üzerinde diş fırçalamayı anlatıyoruz. Yetişkinler için, hepimiz için unutulmaması gereken gece yatmadan önce dişlerimizi fırçalamadan yatmayacağız. Çocuklarımızın bir tek bu bile aklında kalsa, bir tek bunu unutmasalar emin olun çok daha az diş problemiyle karşılaşırız” dedi.

MERKEZ İLÇELERDEKİ TÜM OKULLAR ZİYARET EDİLDİ

Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Aksu ve Döşemealtı başta olmak üzere Antalya’nın tüm ilçelerinde okul ziyaretleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Dr. Hamzaoğlu, “Antalya’da 5 merkez ilçede gitmediğimiz tek bir okul kalmadı. Tüm uzak ilçelerde Gazipaşa’dan Kaş’a kadar, Gündoğmuş’tan İbradı’ya kadar tüm ilçe okullarımıza, köy okullarımıza ulaştık. Tüm çocuklarımızla buluştuk, hepsine eğitim verdik. Eğer merkeze gelebilirlerse buradan bizzat hizmet alabileceklerini anlattık. Gelen çocuklarımız da oldu, tedavilerini yaptık. Her birine de birer diş fırçası ve diş macunu hediye ettik” diye konuştu.

AİLELER VE ÇOCUKLAR MEMNUN

Çürük şikayetiyle Büyükşehir Belediyesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne gelen 14 yaşındaki Emrullah Armağan da ücretsiz tedavi hizmeti aldı. Emrullah Armağan, “Dişlerim çürüktü ve ağrı yapıyordu. Daha önce de gelmiştim. Önce muayene ettiler daha sonra ağrıyan dişime dolgu yaptılar. Ağrılarım geçti. Tedaviden ve doktorlardan çok memnun kaldım” dedi.

6 yaşındaki Elif Pakize Can’ın velisi Ayşe Can ise tedaviden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: “Çok memnunuz hem evimize yakın hem de ilgi ve alaka çok iyi. Yapılan işlemlerden de çok memnunuz. Kızım daha önce başka bir yerde dolgu tedavisi görmüştü ama verim alamamıştık. Burada yapılan müdahale ile yapılan dolgular uzun süre dayanıyor. Burada çocuklara yaklaşım da çok güzel, hediyeler veriyorlar sohbet ediyorlar. Çocuklarımız dişçilerden korkmuyor”.

 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle