Hoşgeldiniz  

‘DOKUNMAYACAĞIZ’ DEMİŞLERDİ SALDA GÖLÜNE KAMYONLAR GİRDİ

SEMİH KÖKEN | 14 Nisan 2020 | Gündem, Kemer Güncel, Turizm A- A+

‘DOKUNMAYACAĞIZ’ DEMİŞLERDİ SALDA GÖLÜNE KAMYONLAR GİRDİ

Yapılmak istenen inşaatlara gelen tepkiler üzerine yıkım faaliyetlerinin durdurulduğu Salda Gölü’ne korona bahane edilerek kamyonlar sokulup yıkıma başlandı…

Doğallığına dokunmayacağız denilerek ziyarete kapatılan Salda Gölü’ne korona salgını ortamında  iş makinaları ile katletmeye başladılar” ifadelerini kullandı.
CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, konuyu sosyal medya hesabından duyurdu. Göker, “Corona salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü’nde iş makinaları ile katletmeye başladılar” dedi.
Türkiye’nin Maldivler’i diye anılan Salda Gölü’nün bulunduğu Burdur Yeşilova’nın Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, göl çevresinde yaşanacak yapılaşmayı anlatırken Çevre Bakanlığı’nın projesinde bungalov evlerden asansörlü ve klimalı sağlık yapılarına, mescit, kafeterya ve tuvalete kadar birçok betonarme bina bulunduğunu belirterek, “Burada başlayacak bir yapılaşma Saldivler’in sonu olur. Tıpkı Ayder ve Uzungöl’de yaşadığımız gibi” demişti.
Ancak gelen tepkiler üzerine Salda Gölü ziyarete kapatılarak faaliyet durdurulmuştu.
Salda Gölünde neler oluyor
Üzerine ayakkabıyla bile basılmaması gereken Salda Gölü’nün beyaz renkli hidromanyezit kumulları Millet Bahçesi projesi için iş makineleriyle kamyonlara doldurularak taşınıyor
facebook sharing button 228twitter sharing button 159whatsapp sharing buttonmessenger sharing buttonlinkedin sharing buttonsharethis sharing button
Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan doğal sit alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) niteliğindeki Salda Gölü’nde geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan Millet Bahçesi projesi kapsamında milyonlarca yılda oluşan ve göle özelliğini veren beyaz renkli kumular kamyonlarla taşınmaya başlandı. İş makineleri ile kamyonlara doldurularak ilçeye yakın bölgede bulunan Halk Plajı’na taşınan kumların yürüyüş yolu yapılması için taşındığı öne sürüldü. Salda Gölü kıyısında TOKİ eliyle Millet Bahçesi yapılmak istenmesi tepkiyle karşılanırken, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, beyaz kumulların biyomineralizasyon sonucunda oluştuğuna dikkat çekerek ayakkabıyla bile girilmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu.
Türkiye’nin en güzel doğal göllerinden biri olan Burdur’daki Salda Gölü’nde geçtiğimiz yıl gündeme gelen Millet Bahçesi projesi, onca meslek odası ve bilim insanının karşı çıkmasına rağmen geçtiğimiz ay başladı. TOKİ tarafından yapılan tartışmalı ihale ile gündeme gelen Millet Bahçesi projesi için göl kıyısına inen iş makineleri ve kamyonlar, göle özelliğini veren beyaz kumulları Halk Plajı olarak kullanılan bölgeye taşımaya başladı.
BEYAZ KUMLARLA YÜRÜYÜŞ YOLU YAPILACAK İDDİASI
Covid-19 salgını gerekçesiyle giriş çıkışların yasak olduğu şantiye alanında sürdürülen hummalı çalışmalar sırasında yetkililerin daha önce yaptığı gölün doğal dokusuna zarar verilmeyecek açıklamalarına rağmen Salda Gölü’nün kumulların taşınarak tahrip edilmesi dikkat çekiyor. Göldeki biyomineralizasyon oluşumunun en yoğun olduğu bölge olan Beyaz Adalar Mevkii’nden alınan kumullar, toplam bin metrekarenin üzerinde yapılaşma öngörülen Halk Plajı bölgesine getiriliyor. Millet Bahçesi projesi kapsamında bu alanda otopark, kafe, sağlık birimleri, satış üniteleri, mescit ve tuvalet gibi yapılarla sosyal donatıların yapılması planlanıyor. İddiaya göre bu alana taşınan beyaz kumullar yürüyüş yolu yapımında kullanılacak.
CHP’Lİ GÖKER TEPKİ GÖSTERDİ: ‘KATLETMEYE BAŞLADILAR’
Salda Gölü’nde yaşanan kumul tahribatına tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Corona salgınını gerekçe göstererek ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü’nü iş makineleri ile katletmeye başladılar” ifadelerini kullandı.
EMİNE ERDOĞAN ‘BEN MUTMAİN OLDUM’ DEMİŞTİ
Eylül 2019’da Millet Bahçesi tartışmalarıyla gündeme gelen Salda Gölü’nü ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, projeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan bilgi almasının ardından  “Ben mutmain oldum, halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullanmıştı. Projenin çok güzel bir girişim olduğunu savunan Emine Erdoğan, “Halkımız buraya geldiği zaman arabalarını gölün dibine kadar çekmeyecekler. İhtiyaçlarını giderebilecekleri, yemek yiyebilecekleri belki ufak bir restoran, işte duş alabilecekleri bir yer. Buraya zarar vermeden tahta veya taştan yapılan basit yerler olacak, diye bakanımız söyledi. Ben de kendisine güveniyorum ve tebrik ediyorum” görüşünü dile getirmişti.
KESİCİ: ‘AYAKKABIYLA BİLE BASILMAMASI GEREKİYOR’
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, beyaz kumulların biyomineralizasyon sonucunda oluştuğuna dikkat çekerek ayakkabıyla bile girilmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Salda Gölü çevresinde bilimsel çalışmalar yapan Kesici,“Bir bilim insanı olarak Salda Gölü kıyısında yapılacak millet bahçesi projesini ben de inceledim. Çivi bile çakılmayacak söylemleriyle basite indirgenen projede asansör ve devasa klimalar var. Restoranlar, kahvehaneler, kafeteryalar, otoparklar var. Beton ve demirden çivilerin çakılacağı bu projenin Salda Gölünü koruyacağına inanmadım. Açıkçası ben mutmain olmadım” görüşünü dile getirmişti.
Türkiye’nin titizlikle koruması gereken Salda Gölü’ne özelliğini veren beyaz kumulların Millet Bahçesi uğruna tahrip edilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklama yapması bekleniyor. ( Yusuf Yavuz/Odatv)
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle