Hoşgeldiniz  

15 Temmuz etkinlikleri başladı

Deniz Porsuk | 10 Temmuz 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

15 Temmuz etkinlikleri başladı

FETÖ/PDY’nin darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’un, ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ ilan edilmesi nedeniyle Antalya’da bir dizi etkinlik düzenlenecek.

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, halk tarafından önlenen hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’un, ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ kabul edilmesi ve birinci yıl dönümü etkinlikleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Antalya Valiliği’ndeki toplantıya Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Yusuf Kelleli, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Müftüsü Orman Artan ile Gençlik ve Spor il Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu katıldı.

 

Vali Karaloğlu, 15 Temmuz 2016’da Türkiye tarihinin en hain darbelerinden birinin, ülke demokrasisi ve milli iradesinin yaşadığını belirtti. Vali Münir Karaloğlu, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkındaki Yasada ekim ayında yapılan bir değişiklikle 15 Temmuz’un ‘Demokrasi ve Mili Birlik Günü’ ilan edildiğini hatırlattı.

 

TÜM VALİLİKLERE GENELGE

 

15 Temmuz etkinlikleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı tüm valiliklere yapılacak etkinliklerle ilgili yazılı talimat gönderildiğini belirten Vali Karaloğlu, bu talimat kapsamında Büyükşehir Belediyesi, kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum örgütleriyle bir çalışma yapılarak Antalya’daki etkinliklerin belirlendiğini açıkladı.

 

Vali Karaloğlu, etkinliklerle ilgili şu çağrıda bulundu:

 

“Amacımız Antalya’da nasıl 15 Temmuz gecesi bu millet hiçbir siyasi görüş ayrılığı, farkı gözetmeksizin milli iradesi, demokrasi geleceğine sahip çıktıysa bu etkinlik ve kutlamalara da milletimizin tamamının katılımını önemsiyoruz. Bütün siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri bu etkinliklerin içinde yer alsınlar. Yine o gece olduğu gibi demokrasi nöbetlerine insanlarımız gelsin ve yine demokrasisine sahip çıktıklarını ve 15 Temmuz’u unutturmayacaklarını göstersinler.”

 

ŞEHİT MEZARLARI ZİYARET EDİLECEK

 

15 Temmuz etkinliklerinin Cumhuriyet Meydanı’ndaki fotoğraf sergisiyle bugünden itibaren başladığını da kaydeden Vali Karaloğlu, 11 Temmuz Salı günü Türkiye genelinde saat 11.00’da 15 Temmuz gecesi şehit olan 250 kişinin kabirlerinin eş zamanlı ziyaret edileceğini kaydetti. Vali Karaloğlu, Korkuteli’ndeki şehit Yasin Naci Ağaroğlu’nu kendisinin ziyaret edeceğini, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile birlikte bir heyetin de Konyaaltı’daki şehit Muhammed Oğuz Kılınç’ın kabrini ziyaret edeceğini açıkladı. Ayrıca iki vali yardımcısı başkanlığındaki heyetlerin de Antalya’da ikamet eden iki 15 Temmuz gazisini ziyaret edeceğini vurgulayan Münir Karaloğlu, 11 Temmuz günü öğle namazı öncesinde Korkuteli ve Muratpaşa camilerinde de tüm şehitlerin ruhu için Mevlid-i Şerif okutulacağını söyledi.

 

ETKİNLİK PROGRAMI

 

11 Temmuz saat 10.30’da KADEM tarafından Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘Tanklardan Güçlü Kadınlar’ konulu bir söyleşi düzenlenecek. Saat 20.30’da 15 Temmuz Diriliş Platformu tarafından AKM Aspendos salonunda ’15 Temmuz Bir Diriliş Destanı’ konulu konferans verilecek. Hafta boyunca AVM’lerde 15 Temmuz gecesine ait fotoğraflardan sergiler düzenlenecek. 14 Temmuz’da cuma namazına müteakip 2 bin hatmi şerif okutulacak. 14 Temmuz saat 18.00’de Batı Çevre Yolu Duraliler mevkinde 15 Temmuz şehitleri için hatıra orman oluşturulacak ve ağaç dikimi yapılacak. Aynı gün saat 20.00’da Akra Otel’de tüm şehit yakınları ve gazilerin katılımıyla Antalya Valiliği’nce 500 kişilik bir yemek organize edilecek.

 

15 Temmuz 2017 cumartesi günü saat 19.00’da Kepez Belediyesi’nin 15 Temmuz ve Şehit Ömer Halisdemir caddelerinin açılışı yapılacak. 15 Temmuz final etkinliklerinde saat 21.00’da Atatürk Devlet Hastanesi önünden Milli Birlik yürüyüşüyle Cumhuriyet Meydanı’na gelinecek. Meşalelerle gerçekleşecek yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşunda bulunulacak, İstiklal Marşı, Kuran-ı Kerim tilaveti, dualar ve ilahiler okunacak, konuşmalar yapılacak, mehter takımı gösterisi sunulacak.

 

Burada vatandaşın duygu ve düşüncelerini yazabileceği 15 Temmuz anı defteri de bulundurulacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki konuşmaları led ekrandan canlı verilecek. 15 Temmuz gecesi tüm camilerde sela okutulacak ve sabah namazına kadar meydandaki demokrasi nöbeti sürecek. Sabah namazı ise Tekeli Camii’de kılınacak ve burada halka simit ve çorba ikramı yapılacak.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle