Hoşgeldiniz  

Vektörel mücadele için 64 milyon harcandı

Semih Köken | 30 Mayıs 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Vektörel mücadele için 64 milyon harcandı

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı ekipleri, 1268 personel ve 178 araçla sürdürdüğü sinekle mücadele çalışmaları kapsamında 2 yılda 64 milyon lira harcadı.

ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI CEVRE SAGLIGI EKIPLERI, 1268 PERSONEL VE 178 ARACLA SURDURDUGU SINEKLE MUCADELE CALISMALARI KAPSAMINDA 2 YILDA 64 MILYON LIRA HARCADI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sıkıntısız bir yaz geçirebilmesi için uçkun ve haşereyle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 19 ilçede başta sivrisinek olmak üzere, karasinek, hamamböceği gibi halk sağlığı tehdit eden haşareye karşı biyolojik, kimyasal ve kültürel mücadele yapılıyor.

Sineklerin yumurtlama dönemi olan kış aylarında fosseptik, kanal, sazlık, gölet ve su birikintilerini ablukaya alan ekipler, yazın gelmesiyle rutin çalışmaların yanında havuz ve açık alanları da ilaçlıyor. Biyolojik mücadele kapsamında da su birikintisi olan yerlere, sivrisinek larvalarıyla beslenen gambusia affinis türü balıklar bırakılıyor. Denizden de tekneyle falezlerdeki larvaya karşı ilaçlama yapılıyor. Gelişi güzel bırakılan araç lastiklerini de toplayan ekipler, bunları geri dönüşüme gönderiyor. Periyodik ilaçlama çalışmalarının yanı sıra vatandaşlardan gelen şikayetlerle ilgili, söz konusu adrese gidilerek, anında müdahale ediliyor.

İKİ YILDA 64 MİLYONLUK YATIRIM

Muratpaşa, Konyaaltı, Kepez, Aksu, Döşemealtı, Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Korkuteli, Elmalı, Serik, Manavgat, Alanya, Gazipaşa, İbradı, Gündoğmuş ve Akseki’de toplamda 1268 personel ve 178 araç ile sivrisinekle mücadele ediliyor. Büyükşehir vektörel mücadelede iki yılda personel, araç ve ilaç için 64 milyon lira harcadı. Uçkun ve haşere için iki yılda 62 ton ilaç kullanarak, 4 milyon 849 bin TL harcama yapıldı. Personel ve araç tahsisi için ise 60 milyon TL kullanıldı. 2016 yılı sonuna kadar vektörel mücadele için harcanacak paranın 82 milyon TL’ye ulaşması bekleniyor.

HALKIN KATILIMI ÖNEMLİ

Antalya’nın coğrafi yapısı ve iklim şartları bakımından özellikle sivrisinek, hamam böceği, karasinek üremesi için uygun bir yapıya sahip olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı yetkilileri, vektörel mücadelenin başarıyla yürütülmesinin halkın katılımı sayesinde mümkün olduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Küçük bir su birikintisinde bile binlerce larva üreyeceğinin altını çizen yetkililer, “Küçük kaplarda ve araç lastikleri içerisinde, bina bodrumlarında su birikintisi oluşması önlenmeli. Fosseptik taşkınlarının önlenmesi, fosseptik kapaklarının onarılması ve kesinlikle açık bırakılmaması gerekir. Vatandaşların çöplerini kapalı, poşetlenmiş şekilde atmaları çok önemli. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz” dedi.

Vatandaşların uçkun ve haşareyle ilgili şikayetlerini Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü’nün 249 52 01- 326 47 70 numaralı telefonlarına bildirilmesi istendi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle