Hoşgeldiniz  

ITB Berlin’de Antalya rüzgarı

Semih Köken | 09 Mart 2016 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

ITB Berlin’de Antalya rüzgarı

Dünyanın en büyük turizm fuarı olan Uluslararası Turizm Borsası’na (ITB Berlin) Antalyalı turizmciler çıkarma yaptı. Antalya Valisi Muammer Türker ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de fuarda turizmcileri yalnız bırakmadı. ITB Berlin’de Kaş’tan Alanya’ya, İbradı’dan Kemer’e, Side’den Manavgat’a bütün destinasyonlar tanıtıldı.

İmzalanan sözleşmeler, iş bağlantıları ve belirlenen fiyatlarla turizm sektörünün borsası niteliğine sahip dünyanın en önemli turizm organizasyonlarından ITB Berlin Fuarı başladı. 13 Mart Pazar günü sona erecek fuara, Burma’dan ABD’ye 86 ülkeden tur operatörleri, oteller, uçak şirketleri, online rezervasyon yapan internet siteleri başta olmak üzere turizm örgütleri, bakanlıklar, yerel yönetimler katılıyor. Fuarda Türkiye 3079 metrekarelik stantta, fuarın ilk üç günü turizm profesyonellerine, son iki günü tatilcilere turizm değerlerini, konaklama tesislerini tanıtıyor.

 

26 SALONDA 160 BİN METREKARE

 

ITB, Almanya’nın başkenti Berlin’deki Messe fuar alanında gerçekleşiyor. 160 bin metrekarelik alanda 26 farklı salonda düzenlenen fuarı gezebilmek için ziyaretçiler salonlar arasında ücretsiz dolmuş seferlerini kullanıyor. Fuarı her yıl ortalama 50 ile 70 arasında ülkenin turizm bakanı ziyaret ediyor. İlk 3 günü yalnızca turizm profesyonellerine, son iki günü de tatilcilere açık olan bu yılki fuarı, 115 bini turizm profesyoneli olmak üzere yaklaşık 170 bin kişinin gezmesi bekleniyor.

 

EN KALABALIK KATILIM TÜRKİYE

 

Fuarda otellerden tur şirketlerine, araç kiralama şirketlerinden turizm acentalarına, yerel yönetimlere, valiliklere ve turizm sektörünün sivil toplum kuruluşlarına 393 katılımcı yer alıyor. Turizm bölgelerinin özel tanıtımına ağırlık verilen fuarda, Türkiye en kalabalık katılımı sergileyen ülke oldu. Fuarda ev sahibi Almanya 256 katılımcıyla yer alırken, Türkiye’nin Akdeniz çanağındaki rakipleri Yunanistan 14, İtalya 33, İspanya 35 katılımcıyla yer aldı.

 

ANTALYALI ÖRGÜTLER FUARDA

 

Almanya’da gerçekleşen fuarda Antalya, Alanya’dan Kaş’a, hatta Toros dağları eteklerindeki İbradı’ya kadar tüm turizm bölgelerini Avrupa pazarına taşıdı. Oteller, seyahat acentaları, tur operatörlerinin yanı sıra, sektörün sivil toplum örgütleri de ITB Berlin’e katıldı. Fuarda Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Kundu Turizm Yatırımcıları Birliği (KUYAB), Antalya Tanıtım Vakfı, Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi (BETUYAB), Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı, Alternatif Turizm Etkinlikleri ve İşletmeleri Birliği (ATİB), Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV), Batı Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği (BATAB), Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB), Patara Kültür Turizm ve Tanıtma Derneği yer alıyor. Ayrıca Muratpaşa Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi, Kemer Belediyesi ile EXPO 2016 Antalya da ITB Berlin Fuarı’nda stand açtı. Muratpaşa Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da’Kaleiçi Oldtown’ konseptini kullandı.

 

ANTALYA PROTOKOLÜ BERLİN’DE

 

Antalya sadece turizm sektörüyle değil, protokolun en üst düzey isimleriyle ITB Berlin Fuarı’na çıkarma yaptı. Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, ATSO Başkanı Davut Çetin, KUYAB Başkanı Tayfun Turanlıoğlu, MATAB Başkanı Ahmet Boztaş fuarda turizmcileri yalnız bırakmadı.

 

BAKAN STANDLARI GEZDİ

 

Geçen yıl dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katılmaması nedeniyle eleştiri oklarının çevrildiği bakanlık bu yıl en üst düzeyde temsil edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, bürokratlarıyla birlikte fuarın açılışıyla birlikte önce basın toplantısı yaptı, ardından da Türkiye holündeki bütün standları tek tek gezdi.

 

SEKTÖRÜ SEVİNDİRECEK HABER

 

Bakan Mahir Ünal, basın toplantısında, turizmde sezon dışında işten çıkartılan turizm emekçilerinin sigortalılık durumlarına ilişkin hem turizm işçilerini hem de patronları sevindirecek bir paket hazırladıklarını duyurdu. Ünal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile turizm istihdamı ve sezon haricinde işten çıkartılan turizm işçilerinin durumuna ilişkin küçük bir paket hazırladıklarını, bu paketi pazartesi günü açıklayacaklarını müjdeledi. Bakan Ünal, bu pakette hem turizm işçilerini, hem de turizm patronlarını sevindirecek hükümler bulunduğunu belirtti.

 

YUNANİSTAN İLE ORTAK TANITIM

 

Bakan Ünal, turizm sektörü temsilcilerinin motivasyonlarını yitirmediklerini, sektör temsilcileriyle bir araya geldiğinde, kendisinin de bu motivasyondan etkilendiğini ve çalışma azminin arttığını anlattı. Bakan Ünal, turizmcilerden morallerini hep yüksek tutmalarını, motivasyonlarını yitirmemelerini istedi.

 

24 Kasım’dan sonra turizmcilerin moralinin bozulduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, ITB Berlin’de heyecan ve sinerjinin tekrar yakalandığını gördüğünü ve bundan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

 

Bakan Ünal, dün İzmir’de, Yunanistan Turizm Bakanı ile yaptıkları görüşmede, Çin gibi uzak destinasyonlarda, Türkiye ve Yunanistan’ın tanıtımının ortaklaşa yapılabilmesi için anlaştıklarını da ITB Berlin’de açıkladı.

 

Antalya destinasyonlarının olduğu standları gezen Bakan Ünal’a Vali Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin ve AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman eşlik etti.itb-berlin-de-antalya-ruzgari - Kopya 12794505_965026356920042_5739685380288810039_n - Kopya 12794525_965026276920050_599824112123950631_n - Kopya

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle