Hoşgeldiniz  

Finikeli çiftçiler istedi, Başkan Türel yaptı

Semih Köken | 25 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Finikeli çiftçiler istedi, Başkan Türel yaptı

Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Finike’de yapımına başladığı kapalı kanal sulama tesisi inşaatıyla bölge halkının yüzünü güldürüyor. Yaklaşık 5 milyon TL değerindeki tesis ile 6 bin dönüm alanın sulama sorunu çözüme kavuşurken, kayıp kaçaklar da son bulacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 7 Haziran seçimleri öncesinde Finike’yi ziyareti sırasında bölge halkının sulama tesisi talebini geri çevirmemiş ve yapma sözünü vermişti. Başkan Türel’in talimatı üzerine ASAT Genel Müdürlüğü, Arif, Yalnız, Gökbük, Gökçeyaka mahallelerinin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacak kapalı kanal sulama tesisi ile ilgili çalışmalara başladı.
5 MİLYONLUK SULAMA TESİSİ
ASAT, 1981 yılında yapılmış olan ve kullanılamaz hale gelen eski açık kanal sulama tesisinin yerine 5 milyon değerinde modern kapalı kanal sulama tesisi yapıyor. 7 Eylül 2015 tarihinde ihalesi yapılan projeye 2 Ekim 2015 tarihinde ilk kazma vuruldu. Finike’de tarımsal üretimde büyük öneme sahip Arif, Yalnız, Gökbük, Gökçeyaka mahallelerinin tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacak tesis inşaatının yüzde 50’si tamamlandı.
1 TONLUK BORULAR
12 kilometre uzunluğunda olacak sulama hattı için her biri yaklaşık 1 ton ağırlığında olan 600’lük ve 450’lik çelik borular döşeniyor. Bu çalışmanın ardından ana hat üzerinde 60 noktaya su alım vanası bağlanacak. ASAT eski açık kanala ait su alım noktasından yaklaşık 400 metre yukarıya bent yaptı. Bu sayede yeni tesise 20 metreye yakın kot kazandırılarak tesisin çok daha hızlı çalışması ve suyun kendi akış cazibesiyle akışı sağlanacak.
6 BİN DÖNÜM SULANACAK
Kapalı kanal sulama tesisi ile saniyede 320 litre su alınacak. Eski sistemle kayıp kaçaklardan dolayı 3 bin 200 dönüm arazi sulanabilirken, inşaatı devam eden Kapalı Kanal Sulama Tesisi ile kayıp kaçak tamamen ortadan kalkacak. Bu sayede yaklaşık 6 bin dönüm tarım arazisi sulanabilecek. Başkoz kaynağından alınacak suyu tarım arazilerine ulaştıracak tesisin Nisan ayında sulama sezonuna yetiştirilmesi planlanıyor.
BÖLGE HALKI KALKINACAK
Gelir kaynakları seracılık, açık sebzecilik ve bahçecilikten olan bölge halkı için kapalı kanal sulama tesisi büyük önem taşıyor. Tarla başlarına koyulacak su alım vanaları ile çiftçiler, ister damlama sulama, ister yağmurlama sulama yapılabilecek. Yaklaşık 600 çiftçi tarım arazilerini sulayabilecek. Tesis tamamlandığında tarımsal üretimde ve bölge halkının gelirinde ciddi artış sağlanacak.
ÇİFTÇİLER MUTLU
Çiftçiler sabırsızlıkla sulama tesisinin bitmesini bekliyor. Çiftçi Yakup Sarıkaya,  “Kapalı Kanal Sulama Tesisi ile birlikte sulamamız boru içinde geldiği zaman su zayiatlarımız önlenecek. Seralarımızı, bağımızı, bahçemizi en iyi şekilde sulayacağız. Hem verimimiz artacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür ediyoruz” dedi.
Fatma Sarıkaya da, suyun artık kapalı kanal ile borunun içinden geleceği için kesintilerin ve kaçakların olmayacağını belirterek, “Bu tesis çok güzel oldu. Artık suyumuz daha çok gelecek. Ürünümüz daha çok olacak. Kazancımız artacak” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle