Hoşgeldiniz  

Expo’da Çin Milli Günü kutlandı

Semih Köken | 27 Mayıs 2016 | EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

Expo’da Çin Milli Günü kutlandı

EXPO 2016 Antalya’da gerçekleştirilen Çin Milli Gün kutlamalarında akrobasi grubu gösterileri ve Girls Crystal Band müzik grubu konseri yoğun ilgi gördü.

Ezpo 2016 Antalya’da 3 bin 150 metrekarelik alana en renkli ülke bahçelerinden birini kuran Çin Halk Cumhuriyeti, ‘Milli Gün’ kutlamalarını gerçekleştirdi. Çin’den gelen konuk heyeti Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök, karşıladı. Daha sonra Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ziyaretçi defterini imzaladı ve karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Küçük amfitiyatroda devam eden Çin Milli Gün kutlamaları, iki ülkenin milli marşlarının çalınması ve bayraklarının göndere çekilmesiyle devam etti. Açılış konuşmasını yapan Çin Çiçek Derneği Genel Sekreteri ve Çin Ülke Komiseri Liu Hong, Çin’in dünyada en fazla botanik kaynaklara sahip ülkelerden biri olduğuna dikkati çekti. Reform ve dışa açılım politikalarının ardından Çin’de çiçek sektörünün halkın yaşam seviyesini yükselttiğine de değinen Hong, Çin ve Türkiye’nin İpekyolu kuşağında önemli yerlere sahip iki ülke olduğunun da altını çizdi.

ÇİN ÜLKE BAHÇESİ KALICI OLACAK

Çin’in Expo 2016 Antalya’da yer almasından büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Hong, “Bahçemiz açılıştan bu yana 70 binden fazla ziyaretçi tarafından gezildi. Çin bahçesi gerek manzarası, gerek tarzıyla misafirlerin sevgisini kazanmıştır” dedi. Hong, Çin-Türk diplomatik ilişkisinin kurulmasının 45. yıldönümü anısına Çin bahçesinin Antalya’da temelli olarak kalmak üzere bir hediye olarak Türk hükümetine armağan edileceğini de açıkladı.

BÜYÜKELÇİ HONGYANG’TAN İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Çin’in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang da Çin’in çiçekçilik alanında gösterdiği başarılardan bahsetti. Expo 2016 Antalya’daki Çin bahçesinin insan ve doğanın bir arada yaşama hedefini yansıttığını ifade eden Hongyang, “Çin bahçesi, Çin ve Türkiye’nin bahçecilik alanında yaptığı değiş-tokuş ve işbirliğinin sonucudur. Bu bahçe iki halka hem güzelliği tattırmıştır hem de halkların birbirini daha iyi anlaması ve dostluğunu pekiştirmesine hizmet etmiştir. Bu bahçe, Çin ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkinin kurulmasının 45. yıldönümüne sunulan en büyük hediyedir” diye konuştu.

BÜYÜKELÇİ KÖK BEİJİNG EXPO’YA BAŞARI DİLEDİ

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök ise Çin’in Expo’ya katılımının yüzyıllardır var olan dostane ilişkileri daha da geliştirdiğine ve kuvvetlendirdiğine vurgu yaptı. Çin’in katıldığı tüm bahçecilik Ezpo’larına özel ve ünlü bahçeleriyle çiçek açtırdığını belirten Kök, “Expo’nun sembolü olan şakayığın Çin kültüründe de ayrı bir yeri vardır. Şakayık, Çin kültüründe refahı ve onuru temsil etmektedir. Antalya Expo’nun en iyi bahçelerinden biri olan Çin bahçesi ziyaretçiler arasında da çok popülerdir” diye konuştu. Kök, konuşmasını 2019’da bahçecilik Expo’suna ev sahipliği yapacak olan Pekin’e başarı dilekleriyle sonlandırdı.

KÜLTÜREL PERFORMANS BEĞENİ TOPLADI

Milli Gün kutlamaları kültürel performansla devam etti. ‘Altın Aslan Akrobasi Topluluğu” ilginç bir gösteri sundu. Topluluk, Çin’e özgü ‘Qiao Hua Dan’ isimli gösteriyi sergiledi. Bugüne kadar 26 ülkede konser veren ‘Girls Crystal Band’ isimli folk müzik topluluğu ise Çin’e özgü enstrümanlarla folk müzik ezgilerinden örnekler sergiledi.

Çin Milli Günü kutlamaları kapsamında Çin bahçesinde çiçek süsleme performansları sergilendi ve Expo 2019 Beijing’in tanıtımı yapıldı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle