Hoşgeldiniz  

Eğitim Araştırma’dan nakil başarısı

Semih Köken | 29 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Eğitim Araştırma’dan nakil başarısı

ANTALYA Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, toplam 35 hastaya kemik iliği nakili gerçekleştirildi.

 

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AEAH) Hematoloji Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr. Erdal Kurtoğlu, AEAH Hematoloji Kliniği’nde, yaklaşık 2,5 yıl içerisinde 35 hastaya başarılı şekilde nakil yapıldığını belirtti. Doç. Dr. Kurtoğlu, kemik iliği naklinin, lösemi (kan kanseri), myelodisplastik sendrom (kemik iliği yetmezliği), lenfoma (lenf bezi kanseri) ve multiple myeloma gibi kemik iliği kökenli kanserlerin tedavisinde kullanılan bir tedavi metodu olduğunu söyledi.

1300 HASTAYA İLİK ARANIYOR

Nakil öncesi ve sonrasında hastaların özel ve mikroplardan olabildiğince arındırılmış odalarda tutulduğunu ifade eden Doç. Dr. Kurtoğlu, nakil için, hastanın doku grubu ile uyumlu sağlıklı bir verici iliği dışında, hastanın kendi iliğinin de bir takım işlemlerden geçirilerek kullanılabildiğini belirtti. Doç. Dr. Kurtoğlu, Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında imzalanan Türkkök Projesi çerçevesinde, Türkiye genelinde 41 ilik nakli yapıldığını ve 1300 hasta için ilik arandığını vurguladı.

75 BİN KAYITLI DONÖR

Kızılay’a kan bağışında bulunan kişilerden, ilik bağışında bulunmak isteyenlere bir takım testler yapılarak uygun donörlerin (verici) veri bankasına yüklenmesiyle yaklaşık 75 bin civarında donörün kayıt altına alındığına işaret eden Doç. Dr. Kurtoğlu, kemik iliği nakli yapılması gereken hastalarda, akraba çevresinde uygun verici bulunamadığı takdirde, Türkkök Projesi’nin uygun iliğin bulunmasında yardımcı olduğunu da anlattı.

Doç. Dr. Erdal Kurtoğplu, kemik iliği naklinin yalnızca, Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü şartları yerine getiren ve ruhsatlandırılan ünitelerde yapıldığını, AEAH Kemik İliği Nakil Ünitesi’nin Antalya’nın yanı sıra farklı bölgelerden gelen hastalara da hizmet verdiğine değindi.DHA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle