Hoşgeldiniz  

Dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisi EXPO 2016’da

Semih Köken | 26 Şubat 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Yaşam A- A+

Dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisi EXPO 2016’da

23 Nisan’da “Çiçek ve çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan Türkiye’nin ilk EXPO’su EXPO 2016’da dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisi oluşturuluyor. 15 dönüm alana yerleştirilen 108 bitki heykelin yapımında 700 bin adet bitki kullanılacak. 10 farklı temada oluşturulan bitki heykellerle insanlığın ilkel hayattan uygarlığa geçişi anlatılıyor. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, bitki heykellerin alanın en cazip noktalarından biri olacağını söyledi.

KAZM AYDIN

Türkiye’nin ilk canlı bitki heykel sergi alanı 23 Nisan’da Antalya’da kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016 Sergi Alanı’nda hayat buluyor. Kanadalı Mosaicultures İnternationales De Montreal’in danışmanlığında yürütülen proje kapsamında Kanada’da yapımı tamamlanarak EXPO 2016 Alanı’na getirilen bitki heykellerin bitkilendirme çalışmaları sürüyor.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bitki heykeller için Kanada’dan gelen uzmanlar ile Türk bahçıvanlardan oluşan ekip çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor. Çocuk Adası’nın çevresinde 10 adaya yerleştirilen 108 bitki heykel, EXPO 2016’nın biyoçeşitlilik ve tarih alt temalarına uygun figürlerden oluşuyor.
700 BİN ADET BİTKİ KULLANILACAK

Bitki heykellerde kullanılacak bitkilerin tamamı Antalya’da üretildi. Alanda yer alacak ve 4,5 m yüksekliğinde olacak prenses figürü üzerine 250.000 bitki yerleştirilecek. Bitki heykellerin tamamında ise yaklaşık 700.000 adet bitki kullanılacak. Bitkiler figürlerin üzerine uzmanlar tarafından tek tek yerleştiriliyor.

İlk buğdayın yetiştiği Mezopotamya’dan uygarlığın doğuşunun tasvir edildiği bitki heykel sergisinde; İpekböceği ve İpek Yolu efsanesi, Asya’da tarım ve evcilleştirme, Asya’da pirinç ve bambu ekimi, Afrika’da hayvan koruyucu kabile “Maasai”, umudu sergileyen Ağaç diken adam gibi temalar işleniyor.

BİTKİ HEYKELLER ALANIN EN CAZİP YERLERİNDEN OLACAK

Bitki heykeller çalışmaları hakkında bilgi veren EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisinin Antalya’da yapıldığını belirterek şunları söyledi;

“Bu alanımız 15 dekara tekabül etmektedir. Bu alanımızı 10 farklı bölgeye böldük ve burada da 10 farklı bitki figürü olarak bitki heykellerini yapmaktayız. Bunların da her birinin ayrı teması vardır. Şu an bulunduğumuz alanda ağaç diken adamı görmektesiniz. Bu adam yaşam alanında hiçbir ağaç yok iken ilk ağacı dikmeye başlıyor sonraları da bu şekilde yaşam alanı haline dönüştürdüğü bir alan oluşturuyor. Bu alanımızda şu an ilk diktiği ağaç en büyük ağaç olarak, son diktiği ağaç en küçük ağaç olarak görülmektedir. Burası bir umut alanı olarak duruyor. Bitki heykellerin bulunduğu alan, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nın en cazip, en çok gezilen ve en çok fotoğraf çektirilen alanı olacak.”

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle