Hoşgeldiniz  

BUDAK TRT’YE AÇILAN DAVALARI SORDU

Semih Köken | 04 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

BUDAK TRT’YE AÇILAN DAVALARI SORDU

-“TRT’NİN MUHALEFETİN LİNÇ EDİLMESİNE ORTAM SAĞLAMASI, YAYIN İLKELERİNE  AYKIRI”

-“TRT’DEKİ PROGRAMLAR NEDENİYLE KAÇ SUÇ DUYURUSU YAPILDI, KAÇ TAZMİNAT DAVASI AÇILDI”

-“YİĞİT BULUT’UN BİR ÖZEL BANKAYI HEDEF ALAN SÖZLERİYLE İLGİLİ ADLİ VE İDARİ BİR SÜREÇ BAŞLATILDI MI?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, TRT’nin tarafsızlık ilkesini sürekli ihlal eden bir yayıncılık anlayışında ısrar ettiğini, programlarda muhalefetin ve finans kuruluşlarının hedef gösterildiğine dikkat çekerek, “TRT’nin tek yanlı linçlere ortam sağlaması, yayın ilkeleri ve etiğine aykırıdır” dedi.

            CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, TRT’de yayınlanan “Derin Analiz” programında Cumhurbaşkanı’nın Danışmanı Yiğit Bulut’un sürekli olarak muhalefeti hedef aldığı, zaman zaman da bazı finansal kuruluşlarla ilgili mali suç kapsamına girebilecek açıklamalar yaptığını hatırlattı.  Budak, “Kamu kaynakları ile tarafsız yayın yapması gereken TRT’nin, tarafsızlık ilkesini sürekli ihlal eden bir yayıncılık anlayışını benimsemesi, bazı kurum ve kuruluşları, tek yanlı şekilde linç etmeye dönük açıklamalara ortam sağlaması, 2954 sayılı Kanununun yayın esaslarını düzenleyen 5’inci maddesine aykırılık oluşturmaktadır” dedi.

BULUT HAKKINDA ADLİ VE İDARİ SÜREÇ 

TRT’de yayınlanan haber, haber programı ve benzeri yayınlar için son 5 yılda hangi gerekçelerle kaç suç duyurusunda bulunulduğu ve sonuçları konusunda bilgi isteyen Budak, “TRT’de yayınlanan haber ve programlarla ilgili son 5 yılda kaç tazminat davası açılmıştır? Hangi haber ve programlarla ilgili tazminat davası açılmış ve sonucu ne olmuştur? TRT ile ilgili son 3 yılda RTÜK’e kaç şikayet olmuştur? Bu şikayetler nasıl sonuçlanmıştır?” diye sordu.

Danışman Yiğit Bulut’un TRT’de yayınlanan programda İş Bankası hakkında yaptığı açıklamalarla ilgili suç duyurusu, tazminat talebi ve RTÜK’e şikayet olup olmadığı konusunu da gündeme taşıyan Budak, “Bunların sayısı nedir ve nasıl sonuçlanmıştır? Bulut, katıldığı bu program için TRT’den ne kadar kazanç elde etmiştir? Bulut’un bir özel bankaya el konulması çağrısını yaptığı program ile ilgili adli ve idari bir süreç başlatılmış mıdır? Açıklama tarafınızdan takip edilmiş midir? Yasal bir süreç başlatacak mısınız?” sorularına yanıt istedi. Budak, şöyle devam etti:

TARAFSIZLIĞI BELGELİ

“Kamunun olanakları ile faaliyet gösteren TRT’nin, sürekli muhalefetin eleştirildiği ve finans kuruluşlarının hedef gösterildiği bir yayıncılık anlayışı içinde olması, suç oluşturulabilecek açıklamalara ortam sağlaması, Kanun’da sayılan yayın esaslarına uygun mudur? Bu konuda bir inceleme yaptıracak mısınız?Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Yüksek Seçim Kurulu’nun TRT’ye uyguladığı yaptırımların sayısında bir artış olması, kamu yayıncılığı açısından sorunlu bir durum değil midir? Bu konuda bir inceleme yaptıracak mısınız?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

 

 

 

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

 

TRT’de yayınlanan “Derin Analiz” programında Cumhurbaşkanı’nın Danışmanı Yiğit Bulut’un sürekli olarak muhalefeti hedef aldığı, zaman zaman da bazı finansal kuruluşlarla ilgili mali suç kapsamına girebilecek açıklamalar yaptığı görülmektedir

Kamu kaynakları ile tarafsız yayın yapması gereken TRT’nin, tarafsızlık ilkesini sürekli ihlal eden bir yayıncılık anlayışını benimsemesi, bazı kurum ve kuruluşları, tek yanlı şekilde linç etmeye dönük açıklamalara ortam sağlaması, 2954 sayılı Kanununun yayın esaslarını düzenleyen 5’inci maddesine aykırılık oluşturmaktadır.

Bu kapsamda;

1-TRT’de yayınlanan haber, haber programı ve benzeri yayınlar için son 5 yılda kaç suç duyurusunda bulunulmuştur? Suç duyurularının gerekçeleri nedir ve hangi programlarla ilgilidir? Sonuçları ne olmuştur?

 

2-TRT’de yayınlanan haber ve programlarla ilgili son 5 yılda kaç tazminat davası açılmıştır? Hangi haber ve programlarla ilgili tazminat davası açılmış ve sonucu ne olmuştur?

 

3- TRT ile ilgili son 3 yılda RTÜK’e kaç şikayet olmuştur? Bu şikayetler nasıl sonuçlanmıştır?

 

4-Cumhurbaşkanı’nın danışmanı Yiğit Bulut’un TRT’de yayınlanan programda yaptığı açıklamalarla ilgili suç duyurusu, tazminat talebi ve RTÜK’e şikayet olmuş mudur? Bunların sayısı nedir ve nasıl sonuçlanmıştır? Bulut, katıldığı bu program için TRT’den ne kadar kazanç elde etmiştir?

 

5-Bulut’un bir özel bankaya el konulması çağrısını yaptığı program ile ilgili adli ve idari bir süreç başlatılmış mıdır? Açıklama tarafınızdan takip edilmiş midir? Yasal bir süreç başlatacak mısınız?

 

6-Kamunun olanakları ile faaliyet gösteren TRT’nin, sürekli muhalefetin eleştirildiği ve finans kuruluşlarının hedef gösterildiği bir yayıncılık anlayışı içinde olması, suç oluşturulabilecek açıklamalara ortam sağlaması, Kanun’da sayılan yayın esaslarına uygun mudur? Bu konuda bir inceleme yaptıracak mısınız?

 

7-Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Yüksek Seçim Kurulu’nun TRT’ye uyguladığı yaptırımların sayısında bir artış olması, kamu yayıncılığı açısından sorunlu bir durum değil midir? Bu konuda bir inceleme yaptıracak mısınız?

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle