Hoşgeldiniz  

Bakan Yıldırım: Raylı sistem dünyada eşi benzeri olmayan sürede tamamlandı

Semih Köken | 03 Nisan 2016 | Antalya Haber, EXPO 2016, Gündem, Oteller, Turizm, Yaşam A- A+

Bakan Yıldırım: Raylı sistem dünyada eşi benzeri olmayan sürede tamamlandı

EXPO 2016 Antalya alanına uzanan yol yapım ve raylı sistem çalışmalarını inceleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Antalya 2’nci etap raylı sistem dünyada eşi benzeri olmayan bir sürede tamamlandı. Sözleşmesi 450 gün olan proje 150 günde tamamlanıyor” dedi.
ULASTIRMA DENIZCILIK VE HABERLESME BAKANI BINALI YILDIRIM, EXPO 2016 ANTALYA ALANINA KADAR UZANAN TRAMVAY YOLU VE KAVSAK CALISMALARINI INCELEDI(FOTO:AKIF ARICI/ANTALYA-DHA)
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı Antalya Havalimanı’nda Antalya Valisi Muammer Türker, Ak Partili milletvekilleri ve bürokratlar karşıladı. Ak Partili gençlerin yoğun sevgi gösterisiyle karşılaşan Bakan Yıldırım, havalimanı içindeki Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 6’ncı Bölge Müdürlüğü binasında yaklaşık 1 saat süren brifing aldı. Bakan Yıldırım ve beraberindeki heyet kent merkezinden EXPO 2016 Antalya alanına kadar uzanan tramvay yolu ve kavşak çalışmalarını inceledi.

Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Fatih Turan’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Yıldırım, Demokrasi Kavşağı’ndan Meydan Kavşağı’na kadar uzanan raylı sistemde tramvayın vatman koltuğuna oturarak test sürüşü yaptı. 6 kilometrelik test sürüşünün ardından açıklama yapan Bakan Binali Yıldırım, raylı sistemin EXPO 2016 Antalya’nın açılış tarihi olan 22 Nisan’a yetişmesi için tüm bakanlıkların seferber olduğunu söyledi. Fatih- Otogar- Meydan arasında yapımı tamamlanan raylı sistemin G20 Liderler Zirvesi’nden önce EXPO alanına kadar uzatılması yönünde karar aldıklarını dile getiren Bakan Yıldırım, “G20 Liderler Zirvesi’nden sonra başlayan 19 kilometrelik bu hat önümüzdeki günlerde 22 Nisan’da Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla açılmış olacak. Bunun yanında Karayollarımızın yaptığı birçok kavşak yollar da aynı şekilde açılacak. Diğer yandan büyükşehir belediyemizin yaptığı birçok eser de toplu olarak açılacak” dedi.

‘BU BİR MUCİZEDİR’

22 Nisan’da hizmete girecek hattın ilk bölümünün test çalışmalarını başlattıklarını belirten Bakan Yıldırım, Antalya 2’nci etap raylı sistemin dünyada eşi benzeri olmayan bir sürede tamamlandığını söyledi. 1.5 yılda tamamlanması planlanan ve sözleşmesi 450 gün olan projenin 150 günde tamamlanacağına dikkate çeken Bakan Yıldırım, “Proje tam 3’te 1 süresinde yapılmış oluyor. Bu bir mucizedir, bu projenin bu kadar kısa sürede gerçekleşmesi noktasında Ulaştırma Bakanlığımız Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yönetici ve çalışanları aynı zamanda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile Antalya milletvekillerimizin çok büyük takibi ve katkıları var. Gece gündüz 24 saat boyunca bu hatta çalışan 750 kişilik bir yapım grubu var. Yüklenici firma mühendisleri teknisyenleri ve çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Bu önemli eserin ortaya çıkacağı süre içerisinde bazı sıkıntılar mutlaka olmuştur. Tüm Antalya esnafına ve halkına sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

19 kilometrelik raylı sistemin maliyetinin 350 milyon TL olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Bunun üzerine Karayollarının yaptığı kavşaklar 300 milyon TL. Büyükşehir belediyesinin yaptığı araçların alımı 100 milyon TL. Yol boyu düzenleme ve peyzaj çalışmaları ise 150 milyon TL. Dolayısıyla 5 ay içinde 900 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdik. Bu yerel yönetim belediye ve merkezi yönetim bakanlık arasındaki güzel işbirliğinin bir örneğidir.”

AVRASYA TÜNELİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yapımı süren Avrasya Tüneli’nin bu yıl sonunda tamamlanacağını ekledi. Dünyada 106 metre ile denizin en derininden giden tünel özelliğine sahip olduğunu aktaran Bakan Yıldırım, “Bu proje tamamlandığında tarihi yarımadada Sarayburnu’ndan veya Yenikapı’dan giren bir araç Numune Hastanesi önüne birkaç dakikada çıkmış oluyor. Saatlerce trafiğe takılmadan direk Asya- Avrupa arasındaki en kısa sürede geçiş sağlayan önemli bir proje” dedi.

Körfez geçiş köprüsünün tabliyelerinin yerleştirildiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, bu yılın sonunda İstanbul’dan Urla’ya olan bölümün hizmete gireceğini açıkladı.

İLK GÜN 4.5 MİLYON

GSM operatörlerinin 1 Nisan’da hizmete sunduğu 4.5G’nin ilk gün 4.5 milyon abone tarafından kullanıldığını aktaran Bakan Yıldırım, “Vatandaş sevdi. Ancak ilk günde söyledim trafikte yolda hız felaket, bilişimde hız berekettir. Bereket ama ne kadar hız o kadar para. Diyelim ki 1 dakikada yapacağınız işi 6 saniyede yapıyorsunuz. 6 saniye kullanırsanız tamam ama ben bu hızla 1 dakika kullanacağım derseniz bu sizin bileceğiniz iş” yorumunu yaptı.

Çallı Üst Geçit çalışmalarını inceleyen Bakan Binali Yıldırım ve beraberindekiler yemeğe geçti. Yemekte Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve kamptaki sporcularla karşılaşan Bakan Yıldırım ‘başarılar’ diledi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle