Hoşgeldiniz  

1. Uluslararası Finike Portakal Festivali

Semih Köken | 26 Mart 2016 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

1. Uluslararası Finike Portakal Festivali

Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Finike portakalı için kare kod uygulaması başlatacaklarını ve taklit edilmesinin önünü keseceklerini söyledi.

1. Uluslararası Finike Portakal Festivali

Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Finike portakalı için kare kod uygulaması başlatacaklarını ve taklit edilmesinin önünü keseceklerini söyledi.

Antalya’nın Finike ilçesi’nde bu yıl 1. si düzenlenen Uluslararası Finike Portakal Festivali açılışında konuşan Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, Finike Portakal için kare kod uygulamasına başlayacaklarını söyledi. Kare kod çalışmalarında sona yaklaşıldığını belirten Sarıoğlu, “Finike portakalının 2004-2005 yılları arasında coğrafi işareti alındı.Finike portakalının diğer çeşitleriyle karışıp değerini kaybettiği belirtilir, demek ki Finikeportakalı kaliteli ki taklit ediliyor. Ziraat Odası ile birlikte coğrafi işaret içinde yetişen portakala özel bir kare kod vereceğiz ve özel bir seri olmasını sağlayacağız. Ankara‘daİstanbul‘da hatta Antalya‘da bile Finike portakalı bulunamıyor adı Finike sadece. Akdeniz üniversitesi ile de bir çalışma yapacağız. Portakalımızın değerine değer katacağız. Kare kod çalışmaları son aşamaya geldi ve taklit edilmesinin önünü kesilecek” dedi.

FİNİKE PORTAKALININ TANITIMI

Festivalin hazırlık süreci hakkında da konuşan Belediye Başkanı Sarıoğlu, “Finikeportakalını anlatabileceğimiz, tanıtabileceğimiz bir etkinliğimiz yoktu hatta portakalla alakalı bir mahalle ve sokak ismi bile yok. Bu altını uluslararası anlamda herkese duyurabilmek için böyle bir etkinlik düzenledik. Dünya ne yapıyor bakalım dedik araştırdıkFransa portakalla ilgili dünyaca meşhur 83 yıldır festival yapıyordu, buradan oraya gittik heyet olarak inanın 1 kilo portakal yetişmeyen şehrin 83 yıldır festival yaptığını gördük. Bizde 250 bin ton portakalımız var ama bir türlü tanıtamadık. Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nda teşekkür etmek istiyorum orada büyükelçilik ağırladı belediyeyle irtibatlandırdı, kardeş şehir olmamızla ilgili diyalogları kurdular. Herşeyin ilki acemiliği olabilir ama bu acemiliği ilkinde yaşabiliriz, sizler de destek oldunuz güzel bir başlangıç oldu bundan sonra daha farklı zengin daha geniş kapsamlı bir festival olacağını şimdiden görüyoruz.”

Finike’ye iki yılda 76 milyon liralık yatırımın yapıldığını kaydeden Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, bu rakamın içinde devam eden projelerin bulunmadığını söyledi.

28 Mart tarihine kadar devam edecek olan festivalde çeşitli tanıtım ve satış stantları, portakaldan yapılan yemek ve değişik şekillerdeki ürünler için yarışmalar düzenlenecek ve ayrıca 18–29 yaş arasında bayanların katılacağı Portakal Güzeli yarışması düzenlenecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın tarihinde görmediği bir yatırım seferberliği yaşadığını belirterek “Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları, Devlet Su İşleri hepsi Antalya için seferber olmuş durumda.

1. Uluslararası Finike Portakal Festivali

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya‘nın tarihinde görmediği bir yatırım seferberliği yaşadığını belirterek “Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları, Devlet Su İşleri hepsi Antalya için seferber olmuş durumda. Bu bir sevda ve hizmet seferberliği. Bu seferberlik Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve tabii ki, Antalya‘nın sevgili Bakanı, Finike‘nin Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere bütün bakanlarımızın ilgi ve sevgisiyle olmaktadır. Sayın Bakanımız, bir ayağı Amerika veya Çin‘de diğer ayağıAntalya‘da, Finike‘de bize güç, kuvvet vermektedir” dedi.

1. Ulaslararası Finike Portakal Festivali kortej ile başladı. Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu‘nun himayesinde gerçekleştirilen ve bünyesinde toplu açılış ve temel atma törenlerini de barındıran festivalin açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir belediye Başkanı Menderes Türel, Antalyamilletvekilleri, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi. Festivalinin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bugün Antalya‘nın kalbinin Finike‘de çarptığını, Finike‘nin, Antalya‘nın cennet köşelerinden birisi olduğunu, tarihiyle, güzelliğiyle, insanıyla bütün Antalya‘nın kalbinde yer ettiğini söyledi.

ANTALYA’NIN KALBİ FİNİKE‘DE ATIYOR

“Allah Finike‘ye güzellik ve bereket bahşetmiş ve bir de Finike altını armağan etmiştir.’ diyen Menderes Türel, “Finike’nin altını, yerin altında değil, yerin üstündedir, portakalıdır. Bu öyle bir değer ve zenginliktir ki, asırlar boyunca Finike‘yi ayakta tutmuştur. Finike en az 2 bin 500 senelik kadim bir şehirdir. Dünya’da Amerika‘nın varlığı bilinmezken, burada Romalılar, Yunanlılar, Makedonyalılar, Araplar, Türkler, medeniyetler kurdular. Akdeniz bir dönem dünya medeniyetler beşiği oldu. Ticaret buralardan gelişti. Finike‘yi bugüne kadar, güzelliği, insanı, limanı ve portakalı ayakta tutu, şükürler olsun. Ama artık yeni bir dönem başladı. Finike, Demre, Kaş, Kumluca, Elmalı, yani Batı Antalya‘da yeni bir dönem başlamıştır. Artık bu bölgede yatırımlarla, turizmle, ticaretle yeni bir kalkınma dönemi başlamıştır” diye konuştu.

FESTİVAL ULUSLARARASI BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJI OLACAKTIR

Festivalin Finike‘nin uluslararası barış ve kardeşlik mesajı olacağını, Antalya olarak bir barış şehri olduklarının altını çizen Türel, “Tarihte de böyleydi, bugün de böyledir, yarın da böyle olacaktır. Biz yabancı misafirlerimizi, Hristiyan, Müslüman, İran‘lı, İsrail‘li, Rus, Alman diye ayırmayız. Her ülkeden insan Antalya‘da birlikte huzur ve güven içinde tatil yapar. Portakal festivalimiz bizim misafirperver kültürümüzün, kadim medeniyetimizin bir simgesi olacaktır. Bildiğiniz gibi, portakal Antalya‘nın sembolüdür. Finike portakalı, sadece Antalya‘nın değil, Türkiye‘nin değeridir. Artık bu konuda gerekenler de yapılmaktadır. Dünya Finike portakalının ününü bilmektedir, ama bundan sonra daha fazla duyacaktır. Altın nasıl yere düşer, ıslanır, paslanmaz ise Finike portakalı da altın gibidir, değerini kaybetmez.” ANTALYA TARİHİNDE GÖRMEDİĞİ YATIRIM SEFERBERLİĞİNİ YAŞIYOR

Antalya tarihinde görmediği bir yatırım ve hizmet dönemini yaşadığını, Ulaştırma bakanlığı, Karayolları, Devlet Su İşleri gibi kurumların Antalya için seferber olduğunu kaydeden Türel, “Bu bir sevda seferberliğidir, hizmet seferberliğidir. Bu seferberlik Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve tabii ki,Antalya‘nın sevgili Bakanı, Finike‘nin Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere bütün bakanlarımızın ilgi ve sevgisiyle olmaktadır. Sayın Bakanımız, bir ayağı Amerika veyaÇin‘de diğer ayağı Antalya‘da, Finike‘de bize güç, kuvvet vermektedir. Bu ilgi ve sevgi sayesinde, Batı Antalya duble yolları, tünelleri, havalimanı, deniz limanı ve turizm projeleriyle yeni bir döneme uyanmaktadır. Çevreyi, portakalımızı koruyarak, köylerimizi kalkındırarak Batı Antalya‘yı yeniden kalkınmanın merkezlerinden birisi haline getireceğiz” dedi.

FİNİKE’YE MÜJDELER

Bütünşehir kanununu çıkarmaya çalıştıkları dönemde birilerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi‘nin Kaş’a kadar, Finike‘ye kadar gidip, hizmet yapamaz dediğini söyleyen Türel şöyle devam etti:

“Hem o zaman hem de seçim dönemlerinde hep bunu söylediler. Yani, aslında hem biz oraya hizmet götüremeyiz dediler hem de kendilerine bile güvenleri olmadan aday oldular. İşte aradan zaman geçti, ben Büyükşehir’de yeniden göreve geleli 2 yıl tamamlanmadı. Büyükşehir olarak daha önce 5 ilçeye hizmet veriyorduk. Şimdi 19 ilçeye birden hizmet veriyoruz. Bu kadar geniş bir alana hizmet için aslında zaman gerekirdi, ama işte 2 yıl dolmadan Finike‘ye açılışlar için geldik. İşte sevgili hemşehrilerim, birilerinin hizmet götüremeyiz dediği Finike‘de, bugün hizmetlerimizle varız. Halep oradaysa, arşın Finike‘de. İş bilenin, kılıç kuşananın. Hizmet ehli olmak, Antalya sevdalısı, Finike sevdalısı olmak budur. Finike‘ye bugün bereketimizle geldik. Toptancı hal, Adliye Sarayı, mezbaha, okullar, yağmur drenaj hattı, Finike kadınlarına Kadın lokali, Finikeli evlatlarımıza Masal parkı ve ayrıca Likya parkı, Finikeli biraraya gelsin, rahat etsin diye Eski Dostlar kulübü, yani hem altyapı hem de çevre projeleri, sosyal projeler, sevgi projeleri, eğitim projeleri hepsi birlikte.Finike‘nin üreticisine destek olacak, Finikeli kadınlara destek olacak hizmetlerin bir kısmının temelini atıyoruz, bir kısmının açılışını yapıyoruz. Biz birileri gibi bir tane binanın açılışıyla uğraşmıyoruz. Böyle toptan, hizmet yağmuru açılışı yapıyoruz. Biz hizmette yorulmayız, zamanla yarışırız. Bugün temeli atacağımız eserler işin başlangıcı. Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın” – ANTALYA

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle