Hoşgeldiniz  

VALİ TÜRKER’DEN ‘SİYASET YAPMAYIN’ TALİMATI

SEMİH KÖKEN | 29 Nisan 2015 | Antalya Haber, Siyaset A- A+

Antalya Valisi Muammer Türker, seçim döneminde siyasi partiler ve adayların propaganda çalışmalarına dikkat çekerek, “Biz kamu görevlisiyiz, siyaseti siyasetçiler yapar. Bütün kamu görevlilerinin çok hassas bir şekilde bu meseleye yaklaşması gerekiyor” dedi.

2015’in ikinci koordinasyon kurulu toplantısı, Vali Muammer Türker başkanlığında, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, il genelindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapıldı. 2015 yılı Mart ayı sonu itibariyle gerçekleşen yatırımlar hakkında bilgi veren Vali Türker, seçim dönemi nedeniyle kamu çalışanlarının siyasi partilerin faaliyetlerine katılmamaları, G20 ve Expo 2016 Antalya konularında uyarılarda bulundu.

HERKESİN ÖNCELİĞİ G20 VE EXPO OLACAK

G20 Liderler Zirvesi ve Expo 2016 Antalya’nın milli öncelik taşıyan projeler olduğunu kaydeden Vali Türker, “Bunlar milli düzeyde takip edilen sayın cumhurbaşkanı, başbakan, bakanların hepsinin yakından takip ettiği ve Antalya’ya ciddi yatırımlar kazandıracak, imajına katkı sağlayacak projelerdir. Türkiye’nin milli bir meselesi olarak algılanması gerekiyor. Hiç kimse kendi kurumsal önceliklerini ön planda tutamaz, önceliğimiz G20 ve Expo’dur. Gerekirse bütçeler, yatırımlar revize edilir bu iki proje için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Herkesi ilgilendiren bir konu ve asla aksamaya mahal olmadığını hatırlatmak istiyorum” dedi.

‘SİYASETİ SİYASETÇİLER YAPAR’

Seçim sürecinin güvenlik ve huzur içinde geçmesi, demokrasinin en iyi şekilde tescili için alınacak önlem ve çalışmaları hatırlatan Vali Türker, kamu görevlilerini siyaset yapmamaları yönünde uyardı. Seçim dönemindeki sorumlulukların dışında adayların propaganda çalışmaları olduğunu söyleyen Vali Türker, “Biz kamu görevlisiyiz, siyaseti siyasetçiler yapar. Bizler siyasi mecra faaliyetlerine asla girmeyeceğiz. Bırakalım siyasiler kendi işlerini yapsın, biz kendi işimizi. Bütün kamu görevlilerinin çok hassas bir şekilde bu meseleye yaklaşması gerekiyor” dedi.

KARŞILAMAYIN UYARISI

Katıldığı programlardaki karşılama programlarının çok alaturka olduğu eleştirisinde de bulunan Vali Türker, “Toplantı salonundakinden çok adam kapıda oluyor” dedi. Protokol müdürlüğü ve vali yardımcıları aracılığıyla düzene sokmak için teşebbüs olduğunu ama sorunun devam ettiğini belirten Vali Türker, “Bir toplantıya geldiğimizde herkesin yerini alması gerekiyor. Hele vatandaşın olduğu toplantılarda müdürlerin, 50-100 kişinin harala gürele içeri girip kimin nereye oturacağı da sorun oluşturuyor. Sadece ilgili vali yardımcısı, müdür ve konunun ilgilisi birkaç kişi önemli değil, ama böyle herkesin katılması hoş değil, artık bunları aşmamız gerekiyor. İlçelerde görselliği olan bir konu olabilir ama merkezde falan çok tolere edilebilir bir şey değil” dedi.

EXPO TIRLARI TANITIMA ÇIKIYOR

Expo 2016 Antalya konusunda halk bilincinin artırılması, Expo’nun tanıtımına yönelik ilçelerde tanıtım çalışmaları yürütüleceğini dile getiren Vali Türker, bir Tırın ilçelerde tanıtım faaliyetleri yürüteceğini, kaymakam, belediyeler ve kamu kurumlarının bu konudaki çalışmalara gerekli destekleri sağlamasını istedi. Türker, vatandaşın Expo bilinç seviyesinin iyi olduğunun söylenebileceğini, ama daha da iyi olması gerektiğini kaydetti.

ÜÇ AYDA 346 MİLYON TL HARCAMA

Mart ayı sonu itibariyle genel ve özel bütçeli yatırımcı kurumların toplam 537 projesi olduğunu belirten Vali Türker, bu projelerin toplam bedelinin 7,5 milyar TL olduğunu söyledi. Önceki yıllarda 2.2 milyar TL’lik harcama yapıldığı ve 2015’in ilk üç aylık dönemi için 1,3 milyar TL’lik ödeneğin 346 milyon lirasının harcandığını anlatan Türker, parasal gerçekleşme oranının yüzde 26.7, 46 projenin bittiğini, 353’ünün devam ettiğini, 36 projenin ihale aşamasında ve 101’ininse henüz başlamadığını anlattı.

YATIRIM DÖNEMİ

Yatırımlarda en yüksek payın eğitim, ulaştırma gibi alanlarda olduğunu aktaran Türker, havanın düzelmesiyle birlikte yatırımların daha da hızlanması gereken bir döneme girildiğini söyledi. Ödeneklerin hiçbir zaman geri gitmemesi için yatırımcı kuruluşların işlerine dört elle sarılması ve özel takip etmeleri gerektiği uyarısında bulunan Vali Türker, iş bitim sürelerinin çok önemli olduğu ve müteahhit firmalara verilen iş bitim sürelerinin çok iyi takip edilmesinin de altını çizdi.

ÇEVRE VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ UYARISI

Yatırımlar sırasında çevre ve dışardaki insanlara en az zarar verecek şekilde çalışmaların planlanmasını isteyen Vali Türker, “İster istemez çevre ve görüntü kirliliği oluyor, hiç olmaması mümkün değil. Şu an ulaşımla ilgili bazı yatırımlar nedeniyle bazı aksamalar var. Olumsuz dış etkenlerin en az düzeyde olması için kurumlar olarak hassasiyetle üzerinde durmamız gereken konudur” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle