Hoşgeldiniz  

“BİZ O ÇOCUKLARI İDAM ETTİK”

SEMİH KÖKEN | 06 Nisan 2015 | Antalya Haber, Siyaset A- A+

CUMHURİYET Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci yazar Can Dündar, CHP ile Cumhuriyet gazetesinin kaderinin çok benzediğini söyledi.

 

Dündar, “İkisinin de yenilenmeye ihtiyacı var. Ben inanıyorum ki biz büyüdükçe CHP büyüyecek. CHP büyüdükçe de biz büyüyeceğiz” dedi.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nde düzenlenen söyleşiye katılan Can Dündar, konuşmasının başında Osmanlı’nın son döneminden bugüne kadar Türkiye’deki siyasal gelişmeleri ve sosyolojik değişimleri anlattı. Can Dündar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada savaş karşıtı çocukların dünyaya geldiğini söyledi. 1945’lerde dünyaya gelen bu çocukların 1968’lerde savaşın yarattığı gençler olarak karşısmıza çıktığını anlatan Dündar, bu kuşağın dünyada barış rüzgarları estirdiğini söyledi. Batının gençliğin bu enerjisinden yararlanmak için yeni siyasetler doğurduğunu anlatan Dündar, polise taş atmış çocukların batıda önemli makamlara geldiğini açıkladı.

BİZ O ÇOCUKLARI İDAM ETTİK

Dündar, “Sistem batıda kendi enerjisini dönüştürmeyi başardı. Biz ne yaptık. Biz o çocukları astık, işkenceden geçirdik. Biz o çocuklara ‘Türkiye’nin en ilerici anayasası olan 1961 anayasasını değiştirmeye çalışıyorsunuz’ dedik. O çocuklar halbuki o ilerici anayasa değişmesin diye idama gittiler. Mahkemede de bunu söylediler. Bu çocukları anayasayı ihlalden mahkum edip 3’ünü de astılar. Devlet bununla aslında şunu söyledi bize. ‘Ben muhalefet istemiyorum. Sizin enerjiniz filan da umrumda değil. Ben bundan sonra kafasını kaldıranın kafasını ezerim’ dedi. Ve 1971’e götürdü ülkeyi” dedi.

Ak Parti’ye oy verdi diye halkın suçlanmaması gerektiğini anlatan Dündar, “En kolayı insanları suçlamaktır. ‘Bir kömüre satıldılar’ demektir. Ama artık kaynak tükendi. Bitmekte olan iktidarların belli alametleri vardır. Önce ABD mızmızlanmaya başlar. Yavaş yavaş desteği çekmeye başlar. İlişkileri askıya almaya başlar. Karşılıklı mesajlar gelmeye başlar. ABD gözden çıkarmış gibi görünüyor. Ekonomide kötü sinyaller gelmeye başlar. Döviz kuru hareketlenir. Parti içi çalkalanmalar çatırdamalar başlar. Gideceğini gören lider, hakkaniyetle adaletle yönetmediyse devrilmemek için her şeyi yapar” dedi.

Son 1 haftalık süreçte meydana gelen olaylara da dikkat çeken Dündar, Çağlayan’daki adliye baskınının ardından Fenerbahçe kafilesine yapılan saldırının, ‘bir şeyler mi tezgahlanıyor’ şeklinde soruları akla getirdiğini söyledi.

Söyleşiden sonra okuyucularıyla buluşup Deniz Gezmiş’in hayatının anlatıldığı son kitabı Abim Deniz’i imzalayan Can Dündar, CHP ile Cumhuriyet gazetesinin kaderinin çok benzediğini söyledi. Dündar, “Birbirimize kader ortaklığı yapıyor gibiyiz. İkisinin de yenilenmeye ihtiyacı var. İkisinin de belli bir coşkusu var. Kaynağını cumhuriyet fikrinden alan. İkisinin de cumhuriyetçi kadroları var ama gelişmek ve büyümek zorunda. İkisinin de belli dirençleri, belli büyüme potansiyeli var. Ben inanıyorum ki biz büyüdükçe CHP büyüyecek. CHP büyüdükçe de biz büyüyeceğiz” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle