Hoşgeldiniz  

Yazarlar – SERPİL YILMAZYorumlar İFLASINI İSTEYEN ATLAS GLOBAL YOKSA KURTARILIYOR MU

SEMİH KÖKEN | 10 Mart 2020 | Antalya Haber, Kemer Güncel, Turizm A- A+

Yazarlar – SERPİL YILMAZYorumlar İFLASINI İSTEYEN ATLAS GLOBAL YOKSA KURTARILIYOR MU
Atlas Global son 1.5 yıldır içine düştüğü mali krizi atlatamadı ve bankalara, piyasaya, çalışanlara olan toplam borcu 780 milyon TL’ye ulaştı.
Perde arkasına geçelim.
Gerçekten iflas mı ediyor, yoksa kurtarılıyor mu?
Atlas Global’in sorunu, sektörde paydaşları da etkiliyor.
Türkiye Özel Sektör Havacılık işletmeleri Derneği (TÖSHlD) Başkanı Mehmet Tevfik Nane ile Murat Ersoy, soluğu Sivil Havacılık
Genel Müdürlüğü’nde (SHGM) alıyor. Belli ki “bürokrasiyi” ikna ediyorlar.
6 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de, SHY-6A olarak tanımlanan, “Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği” nde yapılan şu değişiklik yayımlanıyor:
* Madde 3: “(2) Bu yönetmeliğin 15’inci ve 16’ncı maddelerine göre ruhsatlandırılmış işletmelerin bütün aktif ve pasiflerini diğer bir işletmeye devretmesi sonucunda işletme ruhsatının iptal edilmesi halinde bu yönetmeliğin 19’uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında genel müdürlüğe sunulan teminat mektubu devralan işletmeye iade edilir.”
Bu maddenin Türkçesi, tasfiye edilen ya da iflas eden bir havayolu şirketinin hakları yeni şirkete devredilebiliyor. Atlas Global’in de önünde AK bir seçe nek beliriyor.
Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 16 Nisan 2020 tarihinde yapılacak iflas duruşmasında, “Tasfiyemi talep ediyorum” da diyebilir.
Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle, yolcu taşımacılığında 15 yaşından büyük uçağı filoya katma imkanı verildiği gibi SHGM’ye verilen 500 bin dolarlık teminat da tasfiye edilen ya da iflas eden şirkete aktarılabilir.
KGF kredileri
Atlas Global bankalardan toplam 478 milyon TL kredi kullandı. Bunun yüzde 50’sinin üzerinde KGF Hazine destekli kefalet kredi yükümlülüğü bulunuyor. Böylelikle banka kredi borçlarının 222 milyon TL’sini Hazine ödeyecek.
Kiralık iki uçaktan oluşan filosunu tasfiye etti.
Piyasada yaklaşık 250 milyon liralık çeki bulunuyor.
Yolculara yapılacak iade ödemeleri de 70 milyon liranın üzerinde.
Personel borçları 40 milyon lirayı aşıyor.
Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesinde görülecek ilk duruşmada Ersoy’un da, çalışanların da, alacaklıların da izleyeceği yol ortaya çıkacak. Şirketten kaptanların, kabin memurlarının ve genel müdürlük çalışanlarının 4 ay ile 1.5 ay arasında değişen sürelerde ücret alacakları içeride kaldı. Ersoy, bu süreçte en az 7-8 kez toplantı yaptığı çalışanlarına “Hadi aslanlarım, uçacağız” gazı vermişti.
Diyelim ki Ersoy mahkemeye “iflas” kararını sundu, hakim de bu yönde karar verdi. Hazine bankaların kredi alacağını KGF’den karşılayacak, ya ücretliler ne olacak?
Gerçi Hazine parayı nereden bulacak; o da soru işareti.
Bankalar için de pek çantada keklik durumu yok.
İflas masasından alacakları mal yok, şirketin tahsil edeceği bir ödeme yok.
Ersoy’un eğer varsa kaçırdığı serveti/geliri onu kovalayacaklar.
Çalışanlar AZAP çekiyor 
Atlas Global’de bin 500 kişi işsiz kaldı.
Amsterdam, Düsseldorf, Paris, Erivan, Tahran, Lefkoşa, Erbil, Telaviv’de ofisleri kapandı.
Atlasglobal çalışanları haklarını arıyor
Atlas Global’de bugüne kadar 8-9 havayolu şirketi batarken, izlenmeyen bir yol izlendi ve çalışanlar örgütlendi.
İşten çıkarılanlarla birlikte 3 bin kadar çalışanın haklarını koruma mücadelesi vermek üzere “Atlaszedeler Adalet Platformu”
(AZAP) kuruldu.
AZAP “Atlas Global işvereninin, planlayarak, son ana kadar oynadığı rol ile de binlerce çalışanı mağdur ederek, kendisini en az zararla süreçten kurtardığını görüyoruz” iddiasını öne sürdü.
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle