Hoşgeldiniz  

Müteahhitlerden ‘destekler sürsün’ çağrısı

Deniz Porsuk | 18 Eylül 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Müteahhitlerden ‘destekler sürsün’ çağrısı

 ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaat sektöründe 2016 yılında başlayan ve sektöre ivme kazandıran devlet desteklerinin ay sonundan biteceğini belirterek, “Desteklerin kesilmesi sektörü olumsuz etkileyecek” dedi.

İnşaat sektörüne sağlanan KDV indirimi, konut kredi faizlerinin yüzde 1’e çekilmesi, harç indirimi gibi destekler 30 Eylül’de sona erecek. İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, sektörde yaşanan olumsuz etkilerin azalmasını ve sektörün yeniden canlanmasını sağlayan teşviklerin devam etmesi gerektiğini söyledi. KDV indirimi uygulamasının, konut sektöründeki stokların önemli ölçüde erimesinde etkili olduğunu kaydeden Karataş, tapu harçlarındaki indirimin de gayrimenkul sektöründe canlılık sağladığını vurguladı.

İNDİRİMLER DEVAM ETMELİ

Tapu harçları ve KDV indiriminin konut fiyatlarında yüzde 9- 10 arasında indirim yaptığına değinen Başkan Karataş, “Bu çerçevede sektör aktörleri olarak; KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesini istiyoruz. Buna ilave olarak ofis ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının yüzde 8’e indirilmesini, inşaat arsaları üzerindeki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

İSTİHDAM VE KONUT SATIŞI ARTTI

Başkan Deniz Karataş, inşaat sektöründeki istihdamın mayıs- eylül aylarında en yüksek seviyeye çıktığını da belirtti. İstihdamdaki artışın temelinde indirimlerin olduğunu vurgulayan Karataş, “Mayıs ayı itibariyle; inşaat sektöründeki istihdam 2 milyon 146 bin kişiye çıktı. Bu rakam geçen yılın mayıs ayı istihdamının üzerinde. Mayıs ayındaki istihdam seviyesi inşaat faaliyetlerinin de yüksek gerçekleşmiş olduğunu gösteriyor. Buradan hareketle; konut satışlarında temmuz ayında, yılın en yüksek aylık artışı gerçekleşerek; geçen yılın aynı ayına göre konut satışları, yüzde 42,4 artışla 115 bin 869 adet oldu” diye konuştu.

HÜKÜMET DESTEKLERİNİN ÖNEMİ

Sektörün geleceği için desteklerin belirleyici olacağından bahçeden Deniz Karataş, “Bu desteklerin sürmesi yönünde talep ve beklentilerimiz var. Yine var olan indirimlerin devamlılığı da önemli. Hükümetimizin desteklerinin sürmesi, sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacaktır” dedi.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

DHA-Bölge – Türkiye-Antalya – ANTALYA

Foto 1 indir

INSAAT MUTEAHHITLERI DERNEGI BASKANI DENIZ KARATAS, SEKTORDE YASANAN OLUMSUZ ETKILERIN AZALMASINI VE SEKTORUN YENIDEN CANLANMASINI SAGLAYAN TESVIKLERIN DEVAM ETMESI GEREKTIGINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
indir

Foto 2 indir

INSAAT MUTEAHHITLERI DERNEGI BASKANI DENIZ KARATAS, SEKTORDE YASANAN OLUMSUZ ETKILERIN AZALMASINI VE SEKTORUN YENIDEN CANLANMASINI SAGLAYAN TESVIKLERIN DEVAM ETMESI GEREKTIGINI SOYLEDI.(FOTO:ANTALYA-DHA)
indir

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle