Hoşgeldiniz  

BAŞKAN GÜL’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Deniz Porsuk | 20 Eylül 2017 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

BAŞKAN GÜL’DEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Kemer Belediyesi Çalılıkta Bulunan Atatürk Heykeline Talip Oldu

Antalya’nın Kemer İlçe Belediyesi önceki gün Kepez İlçesi’nde çalılık içinde bulunan Atatürk heykeline talip oldu. CHP’li Başkan Mustafa Gül, Kemer’de özel bir yere getirilmesi ve dikilmesi için araştırmalarımızı yapıyoruz dedi. Atatürk heykelinin çalılık alana atılmasıyla ilgili 3 şüpheli de gözaltına alındı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, Antalya Kepez İlçesi Göçerler bölgesinde çalılıklar içinde bulunan yaklaşık 2 metre boyundaki Atatürk heykeline talip olduklarını açıkladı. Kültür Müdürlüğü aracılığıyla heykeli almak için başvuru yaptıklarını söyleyen Başkan Gül, Böyle bir olayın olduğunu ve Atamızın heykelinin yıkılıp atıldığını okudum. Artık son zamanlarda böyle hainleri görüyoruz. Bunun birkaç örneğini Türkiye’de yaşadık. Atamızın heykellerini kırmaya çalışan hainler oldu. Ama biz Kemer Belediyesi olarak Atamıza bugüne kadar sahip çıktık çıkmaya da devam edeceğiz. Bunun en güzel örneği Kıbrıs’a götürüp diktiğimiz Atamızın heykelidir dedi.

BU HEYKELE TALİBİZ

Atatürk heykelinin atıldığını gördüğünde Kültür Müdürlüğü’nü görevlendirdiğini anlatan Mustafa Gül, Bunun araştırılması ve alınıp Kemer’de özel bir yere getirilmesi ve dikilmesi için araştırmalarımızı yapıyoruz. Antalya emniyetinde olduğunu duyduk. Oraya teslim edilmiş. Müdürümüze de rica edeceğim o da uygun görürse Atamızın o güzel heykelini getirip Kemer’imizin en güzel köşelerinden birine koyup, bundan sonra vatandaşın gelip onun etrafında saygı duymasını, bize bu cumhuriyeti, bu ülkeyi bırakan o değerli büyük insanın yaşaması ve yaşatılması için gerekli hizmetleri yapacağız. Bu nedenle bu heykele talibiz diye konuştu.

3 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Antalya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar sonucunda, Atatürk heykelinin çalılık alana atılmasıyla ilgili 3 şüphelinin yakalanarak emniyete götürüldüğü belirtildi. İşlemleri süren şüphelilerin Atatürk’e karşı işlenen suçlar ve devlet büyüklerine karşı işlenen suçlar kapsamında gözaltına alındığı kaydedildi.

İKİ GÜN ÖNCE BULUNMUŞTU

Atatürk heykeli, 18 Eylül Pazartesi günü Antalya’da Göçerler bölgesinde ikamet eden CHP il delegesi Mustafa Çiftçi ve aynı bölgedeki bir sitenin bekçisinin yürüyüş yaptığı sırada çalılıklar içinde bulundu. CHP’li delegenin İl Başkanı Mustafa Erdem’i haberdar etmesiyle ortaya çıkan olayla ilgili Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olay yeri inceleme ekipleri ve Foto Film Şubesi ekipleri bölgede incelemeler yaptı. Ardından heykel çalılık alandan kaldırılarak muhafaza altına alındı.

KAYMAKAMLIK AÇIKLAMA YAPTI

Kepez Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, makilik alanda bulunan Atatürk heykelinin güvenilir bir yerde koruma altına alındığı açıklandı. Açıklamada, Kepez İlçesi Göçerler Mahallesi Çetirli Mevkii’ndeki asfalt yoldan 30 metre uzaktaki makilik alan içerisinde, zeminde yatar vaziyette polyester malzemeden imal edilmiş, yaklaşık 10-15 yıllık Atatürk heykelinin bulunduğu ve ihbar üzerine emniyet görevlilerinin harekete geçtiği kaydedildi.

CHP’DEN SORU ÖNERGESİ VE SUÇ DUYURUSU

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Atatürk heykelinin çalılık içine atılmasıyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. CHP Antalya İl Başkanlığı da heykeli makilik alana atan kişi ya da kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

KEPEZ BELEDİYESİ DEPOSUNDAN ÇIKMIŞ

Kepez Belediye Başkanı Ak Partili Hakan Tütüncü ise dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, Atatürk heykelinin kapanan eski Varsak Belde Belediyesi’nin bahçesinde yer alan ve mevcut imar planlarına göre 5 yıl önce yol yapım çalışmaları sırasında zarara uğramaması için kaldırılan Atatürk heykeli olduğunu kaydetti. Bulunan heykelin 5 yıl önce herhangi bir zarara uğramaması için kaldırılan Atatürk heykeline benzediğinin fark edildiğini aktaran Tütüncü, bunun üzerine heykelin 5 yıldır özenle muhafaza edildiği Fen İşleri Müdürlüğünün Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki deposunda gerekli kontrollerin yapıldığını ifade etti. Daha birkaç gün önce orada olduğu bilinen Atatürk heykelinin yerinde olmadığının tespit edildiğini vurgulayan Hakan Tütüncü, derhal Fen İşleri Müdürlüğü tarafından tutanak tutularak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne şikayette bulunduklarını ifade etti. Tütüncü, ayrıca belediye bünyesinde, kasıt veya ihmale yönelik bir hususun bulunup bulunmadığının araştırılması için idari soruşturma başlatıldığını da aktarırken, Bilgimiz ve dahlimiz dışında gerçekleşen, kamuoyunda infiale sebep olan bu elim hadiseyi, en ağır biçimde ve şiddetle kınıyoruz. Kepez Belediyesi’nin böyle talihsiz bir olayla yan yana anılması en büyük üzüntümüzdür. Söz konusu olayın fail ya da faillerinin bulunup hukuka teslim edilmesi için gereken her türlü çalışmayı sürdürüyoruz dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle