Hoşgeldiniz  

RUSYA KRİZİ VE GETİRDİKLERİ

SEMİH KÖKEN | 03 Aralık 2015 | Yazarlar


SEMİH KÖKEN
kemerhaber@hotmail.com

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya ile Türkiye arasında yükselen tansiyona ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.
Rusya ve İran’ın fiili olarak Suriye’nin içerisinde olmasının bölgede başka krizleri de çıkardığını belirten Ünal, uçak krizinin turizm sezonunun sonunda olmasını avantaj olarak nitelendirdi.
Ünal, “Uçağının düşürülmesinden sonra Rusya’nın aldığı bazı kararlar var. Olay sonrası hemen sektör temsilcileriyle temasa geçtik. Bizim için avantaj olan şu oldu; bunun turizm açısından sezon sonunda gerçekleşmiş olması ve diğer taraftan süreç içerisinde Türkiye’nin Suriye sınırlarının aynı zamanda NATO sınırlarında olması ve angajman kuralları gereği haklı olduğu bir konuyla karşı karşıya bulunmamız. Bu bizim dünyaya anlatabileceğimiz bir şey” diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal
HER KRİZ AYNI ZAMANDA FIRSATTIR
Konunun sadece turizmle ilgili olmadığını ifade eden Ünal, olay sonrası Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan ekonomik koordinasyon kurulunda alınabilecek tedbirlerin konuşulduğunu kaydetti.
Ünal, “Her kriz aynı zamanda fırsattır. Türkiye’ye Rusya Federasyonu’ndan 4.5 milyon turist geliyor. Bunun yüzde 75’i Antalya’yı tercih ediyor. Bizim için önemli olan Antalya’ydı. Sektör temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Almayı düşündüğümüz tedbirler var, sektörün krizden etkilenmemesi için. Krize anında müdahale edildi bu nedenle sektör temsilcilerinin rahat olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“YAKIT DESTEĞİ DEVAM EDECEK”

Rus turist sayısındaki azalmanın sadece uçak krizine bağlı olmadığını dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı, “Sayıdaki düşüş, son 1.5 yıldan beri Rusya’nın yaşadığı iç ekonomik daralmayla da ilgili. Bu uçağın düşürülmesiyle ilgili değil. Zaten sezonda değiliz” dedi.
RUSYA’YA VERİLEN DESTEK AVRUPA’YA
Ünal, konuyla ilgili alınan önlemleri sıralarken, 100 ve üzerinde yolcu taşıyan yolcu uçaklarına verilen 6 bin dolarlık yakıt desteğinin uzatılacağını ve desteğin batı ve kuzey Avrupa ülkelerini içine alacak şekilde genişletebileceğini açıkladı.
Yaşanan uçak kriziyle patlak veren ve her geçen gün etkileri büyüyen Rusya – Türkiye gerginliğini değerlendiren CHP Antalya Mileltvekili Deniz Baykal, krizin turizm üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Baykal, “En ağır bedeli Antalya ödüyor” dedi.

CHP Kemer İlçe Örgütü’nün Olağan Genel Kurulu’na katılan CHP Antalya Mileltvekili Deniz Baykal yaptığı konuşmada Rusya ile yaşanan uçak krizinden de bahsetti. Konuşmasında, turizm ve kalkınma konusunda her şeyin planlandığı gibi ilerlediğini belirten Baykal, G-20 ile Antalya’nın tanıtımında büyük yol kat edildiğini fakat yaşanan uçak kriziyle beraber işlerin tersine döndüğünü söyledi. Orta Doğu manzarasında Türkiye’nin giderek hedef haline geldiğini söyleyen Baykal, G-20 ile kazanılan ivmenin, yaşanan olaylarla birlikte durakladığını, bu durumdan da en çok Antalya’nın etkileneceğini dile getirdi.
Olaylar böyle sayın okuyucularımız bekleyip görmekten ziyade yaşayıp hep birlikte bu krizi çekmekten başka çaremiz yok Allah sonumuzu hayır etsin
Ayışığının tüm karanlıkları aydınlatması
dileyiğle

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle