Hoşgeldiniz  

TÜREL GENÇLERE BAŞARININ FORMÜLÜNÜ VERDİ

SEMİH KÖKEN | 24 Şubat 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Aksu Fen Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, gençlere başarının formülünü anlattı. Türel, başarının çok çalışmak, işini severek yapmak ve zamanı planlamakla mümkün olacağını söyledi. Türel başarılı bir yöneticinin işini iyi planlaması, iyi uygulaması ve denetlemesi gerektiğini kaydetti. Gençlerle bir süre sohbet eden Türel, okulun basketbol takımında yer alan 3 öğrenci ile basketbol oynadı.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ‘Genlerle Buluşuyor’ projesi kapsamında Aksu Fen Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Söyleşiye İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Karakaş, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Konferans Salonu’nu dolduran öğrenciler Başkan Türel’i alkışlarla karşıladı.

 

Çalışırsanız başarırsınız

 

Öğrencilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Türel, “Bu buluşmalarda sizlerle tecrübelerimizi paylaşırken, fikirlerinizi de alıyoruz. Sizinle birlikte, benim de kazançlarım oluyor. Aksu Fen Lisesi’nin benim hayatımdaki yeri farklıdır. Lise yıllarında basketbol oynarken, en zorlu maçları Aksu Fen Lisesi ile yapardık. 30 yıl önce sizin gibi talebeydim. Öğrencilik hayatımda hocalarımın ve ailemin söylediklerini gözettim. Spor yapan, müzikle uğraşan bir genç olarak ‘Sen ileride Büyükşehir Belediye Başkanı olacaksın’ deseler, inanmazdım. Eğer çalışırsanız, her şeyi başarmak kolay. Allah çalışana her zaman yardım ediyor. Çok çalışın” diye konuştu.

Öğrencilerden derslerini ihmal etmemelerini isteyen Başkan Türel, “Bu günlerde ders çalışmak zorunuza gidebilir ama o zorunuza giden şeyi zorlayın. Şimdi ders çalışırsanız ilerde daha rahat edersiniz. Ders çalışmayı kendiniz için severek yapın. İşinizi sevmek, çalışmaktan sonra başarının en önemli formülüdür” dedi.

 

Planya uygula denetle

 

Başarıdaki diğer bir önemli unsurun da zaman planlaması olduğunu vurgulayan Başkan Menderes Türel şunları söyledi: “Bu yıllarda her şeyin zaman planlamasını iyi yapın. Bu yıllarda iyi bir planlama yaparsanız, ilerde bulunduğunuz durumdan mutlu olursunuz.

Doğru planlama yapmazsanız, yaptığınız işi sevme noktasında uzakta kalırsınız. Geçmişte Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım. O zaman beş ilçeye hizmet veriyorduk. Bugün 19 ilçe ile sınırlarımız 640 kilometreye, yüzölçümümüz ise 22 bin kilometreye ulaştı. Bu kadar coğrafyada hizmet nasıl olur dediler. İşin formülü çok çalışmak, işinizi severek yapmak ve zamanı doğru planlamakla oluyor. Başarılı bir yönetici üç hususu gözetmelidir. İşinizi iyi planlamalı, iyi uygulamalı ve iyi denetlemelisiniz. Planla, uygula ve denetle.  Bu zaman planlamasını yapınca en iyi sonucu göreceksiniz.”

 

“Ailenizin söylediklerini harfiyen yerine getirin” diyen Türel, şöyle konuştu: “Gençlik yıllarının önemini ilerde tecrübe ile daha iyi anlayacaksınız. Bunu anlamak için zamanın geçmesini beklemeye gerek yok. Ne öğretmen, ne de aileniz, sizin kötülüğünüz için bir tek harf söylemez” şeklinde konuştu.

 

Muhafazakarlık aile demektir

 

Milli ve manevi değerlerin önemine dikkat çeken Türel şöyle devam etti: “Son zamanlarda tartışan bir muhafazakarlık var. Muhafazakarlık aslında bir yaşam biçimidir. Muhafazakarlık aile demektir. Aile olmazsa, muhafazakarlık olmaz. Aile kendi içinde sevgi ve saygıyı muhafaza edemezse o zaman muhafazakarlığın hücresi olmamış olur. Aile için sevgi, saygı önemlidir. Beş önemli kavram vardır. Birincisi aile, ikincisi gelenek ve görenektir. Gelenek göreneklere bağlı olunca bir diğer unsur, üçüncü kavram olan milleti oluşturuyor. Millet kavramı olunca, dinimizin emirleri ile çimento haline getirmek işin dördüncü hususudur. Herkesin inancı kendisinedir. Karşılıklı sevgi önemli, en önemlisi hoşgörüdür. Büyüklerin sizlere söyledikleri gibi dinimizin hadislerinde, ayetlerinde, emirleri içinde sizlerin kötülüğüne bir tek harf bulamazsınız. Orada emredilen her şey sizin iyiliğiniz içindir. Muhafazakarlığın son tanımı ise devlettir. Başarılı bir devlet, değerlerine sahip çıkmak koşulu ile geleceğini teminat altına alabilir.”

 

Bir kereden bir şey olmaz demeyin

 

Geçen haftaki okul ziyaretinde bir gencin ‘Bira festivalini niye iptal ettiniz?’ sorusu ile karşılaştığını hatırlatan Menderes Türel, “Gençler gitmesin diye iptal ettim. Anayasa devlete bir görev veriyor. Gençliği her türlü kötü alışkanlıktan korumak için devlet her türlü tedbiri alır. Uyuşturucu bataklığından kurtarmaya çalıştığımız gençler var. İnsan o belaya düşünce irade sizden çıkıyor. O gençlerin hayatta duymak istemediği tek kelime ‘Bir kere’dir.  Ne başlarsa o ‘bir kereden bir şey olmaz’ ile başlıyor. Her türlü kötü alışkanlıktan uzak durmayı tavsiye etmek bizim görevimiz”  diye konuştu.

 

Sigara içki kullanmayın

 

“Hayat boşluk kabul etmez” diyen Türel gençlere şu tavsiyelerde bulundu: “Bu yaşam çizgisinde ders, sosyal aktivite gibi çizginin dışında kalırsanız, içki, sigara gibi kötü alışkanlıkların pençesine düşmüş olabilirsiniz. Gençler sigara içmeyi yaşça büyüme unsuru olarak görüyor. Bu illeti içip de, iyi ki içiyorum diyeni bulamazsınız. Bunu siz de biliyorsunuz. Sizin gibi bu sıralardan gelmiş, memlekete hizmet etmeye çalışan bir ağabeyiniz olarak bunları sizlerle paylaşmak çok önemlidir. Sizin bildiklerinizi, size söylüyoruz. Ama bazı konular su damlası gibi çok önemlidir. Su damlası aynı yere damlarsa, o mermeri deler. Bir su damlası mermeri ne yapacak diye düşünmeyin.”

 

Öğrencilerle Basketbol Oynadı

 

Başkan Menderes Türel, konferansın sonunda öğrencilerle birlikte basketbol oynadı. Başkan Türel’in basketboldaki performansı öğrencilerden alkış aldı. Türel, Aksu Fen Lisesi’nde öğretmenler odasını da ziyaret ederek, öğretmenlerle sohbet etti. Başkan Türel, öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle