Hoşgeldiniz  

SGK’DAN EMEKLİYE ŞOK

SEMİH KÖKEN | 17 Mart 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Antalya’da 58 yaşındaki Şeref Bingöl’ün hayatı, Türkiye’de nadiren yaşanabilecek bir olayla altüst oldu. Çocukluktan bu yana sağlık sorunları yaşayan Bingöl, 1985 yılında kan hastalığına bağlı olarak dalağının büyüdüğünü ve ardından alındığını belirtti.

2001 yılına kadar ticaretle uğraştığını ve iflas ettiğini aktaran Bingöl, “Zor günler yaşamaya başladım. Mide kanseri olduğum ortaya çıktı. Bütün tetkiklerin ardından mide ameliyatı olmam gerektiği söylendi. 8 yıl önce midem alındı. Bu arada tetkik yapılırken karaciğerde siroz başlangıcı olduğu belirlendi. Ameliyattan sonra, dalak, mide eksikliğinin yanında kronik karaciğer hastalığından dolayı yüzde 75 oranındaki raporla malulen emekli oldum” dedi.

KONTROL MUAYENESİNDE ‘İYİLEŞTİNİZ’ DENİLDİ

Sekiz yıl önce malulen emekli olduğunu hatırlatan Bingöl, “Fakat malulen emeklilerin 5 yıldan 5 yıla kontrol muayeneleri varmış. Üç yıl önce benim aylığım kesildi. Araştırmam SGK’dan kontrol muayenesi olmadığım ve bu nedenle maaşımın kesildiğini söylediler. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yönlendirdiler. Bütün hastalıklarımı ve organ eksikliklerimi anlatmama rağmen bana sadece, bir kan tahlili ve göğüs filmi çekildi. SGK’ya verilen bilginin ardından SGK’dan bana ‘Hastalığınız geçmiştir, iyi olmuşsunuz. Emeklilik sigortanıza son verilmiştir’ diye bilgi verildi” diye konuştu.

Aldığı cevap karşısında şok yaşadığını kaydeden Bingöl, şunları söyledi:

“Ben hastalıktan malulen emekli olmadım. Organ eksikliğinden, güç kaybından emekli oldum. Verilen cevaba çok şaşırdım. Tekrar SGK’ya gittim. SGK’dan bana bir üst kurula itiraz dilekçesi ile başvuracaklarını söylediler. Üst kurula yeniden dosya hazırlayarak başvuruda bulunduk. Aradan dört ay geçti. Üst kuruldan bana ‘Hastalığınız geçmiştir, yüzde 60 güç kaybınız olmadığı anlaşılmıştır, emeklilik sigortanıza son verilmiştir’ bilgisi verildi. Organ nakli olmadım, organlarım yerine konmadı, hastalıktan da malulen emekli olmadım. Verilen cevaplar karşısında şaşkınım.”

“HAKKIMI İSTİYORUM”

Organ nakli olanların emekliliğinin devam ettiğini söyleyen Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dalağım yok, midem yok, kronikleşmiş karaciğer hastalığım var ama benim emekli aylığım kesildi. Ben hakkımı arıyorum. Hastanede bana hiçbir tetkik yapılmadan yüzde 60 güç kaybım olmadığı söyleniyor. İş Mahkemesi’ne başvurdum. Mahkemede de derdimi anlattım ama dikkate alan olmadı. Sunduğum raporlar dikkate alınmadan sadece kurumlardan gelen cevap karşılığında benim emekliliğime son verildi. Her mahkemede üst sağlık kurulu ya da Adli Tıp Kurumu’na gerekli tetkiklerin yapılması için sevkimi istedim. Ama hiçbir tetkik yapılmadı. Sadece hakkımı istiyorum.”

BAŞBAKANA SESLENDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sesini duymasını isteyen Bingöl, “Benim çalışma imkanım yok. Ben, güç kaybından emekli oldum. Bir kat merdiveni zor çıkıyorum. Midem olmayınca yüzde 50 yediğimden yararlanamıyorum. Her ay vitamin iğnesi oluyorum. Verilen hak geri alınamaz ama benim hakkım yeniyor” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle