Hoşgeldiniz  

Başkan Türel’den çok özel iftar

SEMİH KÖKEN | 08 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Cam Piramit yanındaki açık alanda düzenlenen iftar yemeğine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve belediye bürokratları katıldı. Başkan Türel ve bürokratlar ayrı ayrı masalara oturarak, çocuklarla ve aileleri ile sohbet etti. Çocuklarla yakından ilgilenen Türel, karnelerinin durumunu sordu. Misafirlerine seslenen Başkan Menderes Türel, “İftarımızın şeref misafirleri olan tüm evlatlarımızı sevgiyle kucaklıyorum. Antalya’daki bütün çocukların hepsi benim kendi çocuklarımdan farklı değildir. Kendi evladımız gibidir. Bu iftar yemeği güzel evlatlarımızla birlikte daha da güzelleşti. Ramazan ayanını iftar yemeğinin asıl manası oldu. İftar yemeği sadece oruç açmaktan ibaret değildir. İftar sofrası bir gönül sofrasıdır, sevginin duaların paylaşıldığı bir sofradır. Bu manayı bu ruhu, iftar sofrası dışında başka yerde bulmak mümkün değildir. Bu nedenle iftar yemeklerini geleneğimizin manasına uygun şekilde devam ettirmemizin, özellikle de böyle mübarek bir günde, sağanak sağanak rahmetin yağdığı bir akşamda bizlerle birlikte idrak ettirmek fevkalade önemlidir” dedi.

CAMİLER BOMBALANIYOR

Ramazan ayını maneviyatına, uhreviyatına uygun şekilde dolu dolu yaşamanın genç, yaşlı tüm İslam alemi için büyük ihtiyaç olduğunun altını çizen Türel şunları söyledi: “Herkes büyük insanlar gibi bütün zamanlarını, yılın 12 ayını Ramazan ayı gibi yaşayamayabilir ama hiç olmazsa 1 ay boyunca nefsini terbiye etmek, arınmak, kötü sözden yanlış işten kaçınmak bile bir ay için bile olsa önemlidir. Öyle bugün baktığımızda bütün İslam ülkelerinde, değil 12 ay bir mübarek Ramazan ayında bile maalesef üzülerek, içimiz parçalanarak söylüyoruz ki kötülüğün zirve yaptığını görüyoruz. Bugün Suriye, Irak, Afganistan, Tunus, Mısır’da İslam ülkelerinde Ramazan’ın gereği gibi yaşanmadığı görüyoruz. Kötü sözden bile uzak durulması gereken bu mübarek ayda kötülüklerin en büyükleri yapılmaya devam ediliyor, insanlar öldürüyor, bombalar atılıyor, camiler bombalanıyor. Milyonlarca insan evini kaybetmiş, kalacak yeri adeta başını sokacak yuvası yok.”

ZULME SESSİZ KALAMAYIZ

Türkiye’nin bütün İslam dünyasına karşı tarihten gelen sorumluluğa sahip olduğunu anlatan Başkan Türel, “Bunun gereği olarak, örnek olmak, hakkı savunmak, mazlumlara sahip çıkmak, sorumluluğunu yerine getirmek durumundayız. Türkiye büyük bir ülkedir. Zulme karşı sessiz kalamaz, mazlumlara sırtını hiçbir zaman dönemez. Dünyanın neresinden kim olursa olsun, Türkistan’dan Suriye ve Mısır’a kadar her yerdeki mazlumlara sahip çıkmak bizim mesuliyetimizdir. Böyle bir dönemde bir diğer önemli görevimiz de gençlerimize çocuklara sahip çıkmak, onlara gerçek İslam ahlakını anlatmak, kötülükten uzak tutmaktır.

Çünkü bir tarafta her tür manevi değerden uzak kalan, diğer tarafta ise kandırılmış, eline silah almış cihat adı altında İslam’a ihanet etmek üzere kullanılan gençleri görüyoruz. Bu gidişi durdurmak Antalya’da ve Türkiye’de ve sonra dünyada çocuklarımızın gençlerimizin iyi yetişmesini sağlamak bizim en önemli vazifemizdir” diye konuştu.

BU DÜNYADA MİSAFİRİZ

Başkan Menderes Türel şöyle devam etti: “Bizler, sadece Antalya’nın gençlerine ve çocuklara güzel bir gelecek bırakmak için değil, Türkiye’nin bu büyük sorumluluğuna sahip çıkmak için de çalışıyoruz. Genç kardeşlerim, sevgili kardeşlerim, güzel evlatlarımız, sevgili çocuklar; bu dünyada hepimizin misafir olduğunu, herkesin bir süre için bu dünyaya imtihan olmak üzere geldiğini unutmayın. Yaşadığımız her olayda yeni bir imtihandan geçiyoruz, sınanıyoruz, deneniyoruz. Her insanın görevi bunu anlamak. Yerin ve göğün sahibini, O’na karşı sorumluluğunu unutmamak, iyi bir insan olmayı aynı zamanda insanları sevmeyi, iyilik yapmayı öğrenmek ve başarmaktır.”

Şeref konuğu çocuklara ve gençlere “Sizler büyük bir ülkenin evlatlarısınız” diye seslenen Türel konuşmasını şöyle tamamladı: “İnşallah en güzel şekilde okuyacaksınız. Az önce iftar soframızda, soframızı paylaşan genç kardeşlerimize önce derslerinin nasıl gittiğini sordum. Hepsi maşallah karnelerinin iyi olduğu haberini benimle paylaştılar. İşte, sizler karnelerinizi iyi bir şekilde almayı başardıkça; o zaman sizler ileride bu ülkenin çocukları olarak yetişecek ve bizim görevlerimizi sizler devralacaksınız. Allah hepinize sağlıklı, başarı dolu, sevgi dolu bir hayat nasip etsin. Allah bu mübarek akşamda hepimizin dualarını kabul etsin. Türkiye’ye, başta İslam dünyası olmak üzere bütün insanlığa barış ve huzur Cenab-ı Hak’tan diliyorum.”

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle