Hoşgeldiniz  

Antalya Kültür Sanat kapılarını açmaya hazırlanıyor

Semih Köken | 30 Temmuz 2015 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) kente yepyeni bir kültür ve sanat kurumu kazandırıyor. Antalya Kültür Sanat’ın ön açılışı iki ayrı sergiyle 31 Temmuz tarihinde yapılacak. Resmi açılış ise Eylül ayında Picasso ve Ara Güler sergileriyle gerçekleşecek. Antalya Kültür Sanat uluslararası sanatçıların özgün yapıtlarından oluşan dikkat çekici sergilerle hem şehrin merkezini, hem de sanat ortamını canlandıracak.  

Antalya Kültür Sanat, 31 Temmuz tarihinde açılışı gerçekleşecek hazırlık sergileriyle kapılarını sanatseverlere açıyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurduğu ATSO Eğitim Araştırma ve Kültür Vakfı’nın çatısı altında hayata geçirilen Antalya Kültür Sanat, kentin merkezinde, ATSO’nun eski yönetim binasında hizmet verecek. Antalya Kültür Sanat’ın resmi açılışı, Eylül ayında Picasso ve Ara Güler sergileriyle yapılacak.

Antalya Kültür Sanat hem Antalya halkı hem de turistler için önemli bir cazibe merkezi olacak, şehrin kalbine canlılık ve hareket getirecek. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın danışmanlığıyla ulusal ve uluslararası sergilere ev sahipliği yapmaya hazırlanan Antalya Kültür Sanat, ülkemiz ve dünya  sanatının nitelikli örneklerini Antalya ile buluşturacak. Bunun yanısıra bölgenin tarihi ve arkeolojik değerlerine, kültürel birikimine  sahip çıkacak, bu birikimi yeni bakış açılarıyla gözler önüne serecek.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin kentin en merkezi noktasında bulunan eski hizmet binasını gelir getirecek herhangi bir proje yerine kente artı değer katacak böylesi bir kuruma dönüştürmekten büyük mutluluk duyduklarını belirtiyor. Çetin, kurumun vizyonunu şöyle açıklıyor:

“Antalya’nın en önemli sorunlarından biri, yabancı turistin kentin merkezine hemen hiç uğramaması. Bu durumda turizm de ticaret de gelişmiyor.

Bu nedenle kentin yeni ve farklı cazibe alanlarına, daha canlı bir sosyal ve kültürel yaşama ihtiyacı var.  Antalya’da 12 ay boyunca hoş vakit geçirilmesine yönelik yeni kültürel mekânların yaratılması, kültür ve sanat etkinliklerinin sayısının ve çeşidinin artırılması kültür turizminin gelişimi açısından önem taşıyor.

 

ATSO zaten Antalya’ya ilk armağanını da 1999 yılında kurduğu Güzel Sanatlar Lisesi ile vermişti. Antalya Kültür Sanat bu geleneğin bir devamı anlamını da taşıyor. ATSO olarak geçmişten bu yana yeniliklerin öncüsü olduk ve Antalya’nın çağdaş bir kültür-sanat kenti olarak gelişmesine aynı çizgide katkı sağlıyoruz.

 Antalya Kültür Sanat, aynı zamanda eğitim hizmeti de sağlayacak.  Çünkü Antalya Kültür Sanat’ı 14 yaş altındaki tüm çocuklar ücretsiz gezecek, daha üst yaştaki öğrencilere indirimli olacak. Bu çatı altında düzenlenecek atölyeler, etkinlikler ve oluşturulacak burs programları aracılığıyla gelecek nesillerin ufkunu geliştirmeyi, onlara kültürel bir vizyon sunmayı çok önemsiyoruz.

 Kültür ve sanat, hem kalite algımıza hem de günlük yaşam standartlarımıza olumlu yansımalar getirecek, kültürel derinliğimizi artıracak, yaşam kalitemizi daha da yükseltecek. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

Sanayi ve ticaretten kültür ve sanata

Antalya Kültür Sanat’ın binası 1971-2008 tarihleri arasında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na yönetim binası olarak hizmet verdi. Otuz bini aşkın üyeye sahip olan ATSO’nun 2008’de çok daha büyük ve modern yeni binasına taşınmasının hemen ardından ATSO Yönetim Kurulu, Kalekapısı’nda, kentin tam merkezinde yer alan binayı bir kültür sanat platformuna dönüştürme kararı aldı. 2013’te eski binanın yıkımı gerçekleşti ve 2014 yılının ilk aylarında yeni binanın temeli atıldı.

Mimari projesi Dr.Mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan Antalya Kültür Sanat, yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Binanın 3 katı sergi salonlarına ayrılırken, bir katta da eğitim salonları yer alıyor. Binanın112 kişilik oditoryumu ise çeşitli sanatsal etkinliklere  kucak açmaya hazırlanıyor. Kurumun bünyesinde; kitap, katalog ve sanatsal objelerden oluşan küçük bir hediyelik eşya bölümü ile sanatseverlerin vakit geçirebilecekleri bir kafe de yer alacak.

Antalya Kültür Sanat resmi açılış öncesinde, 31 Temmuz 2015 itibarıyla iki hazırlık sergisi açıyor. Yıldızların fotoğrafçısı Cecil Beaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” ve18. yüzyılın ünlü ressamlarından Luigi Mayer’in “Gravürler” sergileri 6 Eylül tarihine kadar, Antalya Kültür Sanat’ın açılışı onuruna, ücretsiz olarak gezilebilecek.

Mimarisiyle de renk katacak

Antalya Kültür Sanat, özellikle renkli dış cephesiyle kentin özgün simgelerinden biri olmaya aday. Binanın projesine imza atan Sinan Genim “tasarım aşamasında orijinal bir dış cepheyle kente farklı renkler katmak istedik. Antalya’nın cazibe merkezi olmasını hedeflediğimiz Antalya Kültür Sanat’ın kente değer katacağına inanıyorum” diyor.

Gözkamaştırıcı sergiler

Yıl boyunca sergi salonlarında ulusal ve uluslararası sanatçıların sergilerini ağırlayacak olan Antalya Kültür Sanat, Ağustos ayı boyunca iki önemli sergiye ev sahipliği yapacak.

Yıldızların fotoğrafçısı olarak da bilinen Cecil Beaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” başlıklı sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi işbirliği ile düzenleniyor. Sergi, Beaton’ın 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafladığı Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi ünlü isimlerin portrelerinden oluşuyor.

Antalya Kültür Sanat’ın diğer ön açılış sergisi ise 18. yüzyıl ressamlarından Luigi Mayer’in Antalya ve Akdeniz havzasındaki mimari kalıntılar ile gündelik hayatı betimleyen gravürlerinden oluşuyor. Sanatçının, 1776 – 1792 yılları arasında İstanbul’da görev yapan İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie ile birlikte katıldığı Anadolu’daki arkeoloji gezilerinde resmettiği gravürler, Antalya’nın ve bölgenin tarihinden kesitleri gözler önüne seriyor.

Antalya Kültür Sanat, Eylül’den itibaren Picasso’nun orijinal eserlerinden oluşan büyük bir sergiye evsahipliği yapacak. Eşzamanlı olarak, büyük usta Ara Güler’in arşivinden  seçilen Antalya ve çevresinin fotoğrafları da sergilenecek.

Çocuklar için ücretsiz

Tüm yıl boyunca kapılarını ziyaretçilere açık tutacak Antalya Kültür Sanat yalnızca pazartesi günleri kapalı olacak ve diğer günler 10:00-19:00 saatleri arasında gezilebilecek; Perşembe günleri ise saat 21:00’e kadar açık kalacak.

Antalya Kültür Sanat’ta 14 yaşa kadar tüm çocuklar sergileri ücretsiz gezebilecekler. Aynı şekilde engelliler ve refakatçileri ile 65 yaş üstü ziyaretçiler de sergilerden ücretsiz yararlanabilecekler. 14 yaş üstü öğrenciler ve tüm eğitmenler ise indirim ayrıcalığına sahip olacaklar.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle