Hoşgeldiniz  

Plajlar ve sahildeki işletmeler belediyelerden alınıyor

Semih Köken | 14 Temmuz 2021 | Kemer Güncel, Siyaset, Turizm A- A+

Plajlar ve sahildeki işletmeler belediyelerden alınıyor

Plajlar ve sahildeki işletmeler belediyelerden alınıyor

İktidar, kıyı bölgelerindeki tüm tahsisler ve turizm işletmeleri ile belediye belgeli otelleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlayacak yasa teklifini TBMM’ye getiriyor.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Turizm Teşvik Kanununa ilişkin teklifi bu hafta yeniden Meclis’e getireceklerini açıkladı.

 

Kanun teklifiyle turistik tesislerin ve sektörün kalitesini artırmayı hedeflediklerini ileri süren Turan, “Teklif Kültür ve Turizm Bakanlığınca uygun görülen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri veya turizm merkezlerinde, özel sektör katılımıyla turizm hizmetleri yönetim birliklerinin kurulması, lüks kampçılığın yasal altyapısının oluşturulması, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ruhuna uygun olarak bürokratik işlemlerin azaltılması, yetki çakışmasından kaynaklı yatırımcıların mağduriyetinin giderilmesi ve jeotermal kaynakların turizm amaçlı kullanımına yönelik düzenlemeler içeriyor.” dedi.

 

Tüm turizm işletmeleri Bakanlığa bağlanacak

 

Teklifin daha önceki halinde acentelerin hakkı olan tur ve transfer hakkının otellere de verilmesi planlanmış, ancak gelen yoğun tepkiler üzerine söz konusu madde tekliften çıkarılmıştı.

 

Kanun teklifi yasallaştığında, kıyı bölgelerindeki tüm tahsisler ve turizm işletmeleri ile belediye belgeli oteller de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanacak.

 

‘’Koyların ve ormanların tahsisinde Bakanlık tek otorite oluyor’’

 

Teklifin ilk halinde Belediyelerin kendi bölgelerindeki plajları işletmeye verme yetkisi ellerinden alınıyor. Çünkü plaj işletmelerine de Bakanlık onayı getiriliyor.

 

Dahası, turizm tahsisleri konusunda Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının tüm yetkileri de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanıyor. Yeni kanunla, ormanları ve koyları turizm tahsisine açma konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tam yetkili hale geliyor.

 

Büyük cezalar ve belge iptali geliyor

 

Düzenlemede dikkat çeken bir diğer nokta da cezalar. Bakanlığın belirlediği belgeleri almayan, standartları hayata geçirmeyen ya da TGA payını ödemeyen tesislere büyük para cezaları ve belge iptali getiriliyor.

 

Bakan Ersoy; Lara’ya halk plajı…

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, geçtiğimiz hafta Antalya’ya yaptığı ziyarette bakanlığa bağlı halk plajlarının sayısını önümüzdeki yıl artıracaklarını söylemişti. Ersoy, Kemer’e ve Lara’ya da önümüzdeki yıl bakanlığa bağlı ücretsiz halk plajları açacaklarını anlatmıştı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle