Hoşgeldiniz  

KEMERDE YATÇILARIN İSYANI

Deniz Porsuk | 02 Mayıs 2021 | Kemer Güncel, Siyaset A- A+

KEMERDE YATÇILARIN İSYANI

 

Türkiye Genelinde tam kapanma kararı alınması  en çok  turizm esnafının canını yaktı.Tam kapanma kararının alınması ile birlikte Kemer’de yat ve tekne sahipleri karara isyan etti. Muğla’da yat ve teknelerin denize çıkmalarına izin verilirken, Antalya’da yasaklanmasına tepki gösteren Kemerde çalışan  Tekne ve yat sahipleri önceki gün bir araya gelerek  bu ikileme karşı çıkıp isyan ettiler..

Maxwell Tur sahibi Erkal Üresin ‘ Geçtiğimiz  yıl  zaten  Pandemi den dolayı çalışamadık. Bu senede iş tam başladı ardından bu karar hepimizi yıktı.Biz de aynı devlettin vatandaşıyız.Muğla farklı  bir yermi’ diyerek  tepki gösterdi.

Turistik Tekne  işletmecisi Hasan Kara ‘ 17 günlük Karantina için  bizim bilgimiz oldu , ancak Muğla İzmir ve Aydın Valiliği karar almış orada bulunan Tur tekneleri  yasaktan muaf tutulmuş  bizim şuçumuz nedir.Biz buna isyan ediyoruz. Geçtiğimiz seneden  gelen borçlarımız dururken bu karar bizi derinden sarstı. Muğlada farklı burada farklı yasak olmaz Devlet  Büyüklerimizden  bu konuyu düzeltmelerini istiyoruz.’ diyerek haklı tepkilerini  gösterdiler.

İŞTE KEMERDEKİ TEKNE İŞLETMECİLERİNİN  GÖRÜŞLERİ.

işletme Sahibi  “Tam kapanma ile birlikte yalnızca yaz aylarında çalışabilen yat sektörü işletme ve çalışanlarının zor durumda kaldı. Muğla bölgemizde sektör çalışanlarının durumları göz önünde bulundurulmuş ve gerek hizmet gerek bakımı yapılan bütün yat sektörü bu yasaklardan muaf tutulmuştur. Ülkemizde yat sektörü olarak en önde gelen bölgelerden olan Antalya’mızda bu yasaklardan muaf olmalı” dedi.

 

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan Tam kapanma kararının ardından Antalya Valiliği de il genelinde denizlerdeki uygulamalar konusunda düzenleme yaptı. Tam kapanma tedbirleri kapsamında 29 Nisan saat 19:00’da başlayıp, 17 Mayıs Pazartesi saat 05:00’da bitecek olan kısıtlamalarda, Antalya’da gezinti/tenezzüh tekneleri, ticari yatlar ve benzeri ticari faaliyetler yasaklandı. Yasağın, Türkiye’de turizm maksadıyla bulunan yabancılara hizmet verenleri de kapsadığı belirtildi.

Muğla’da ise tam tersi bir uygulamaya gidildi. Muğla Valiliği’nin aldığı kararda, “Turistik faaliyetler için geçici/kısa süreli ülkemize gelen yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olduklarından yolcu motorları / taksi botların, muafiyet kapsamındaki yabancı turistlerin bir yerden başka bir yere ulaşımının sağlanabileceği. Turizm sezonu hazırlık kapsamında marina, çekek yerlerinde yapılan bakım/onarım, denize indirme faaliyetleri ve bu kapsamda deniz yoluyla yapılan intikaller kısıtlama süresince serbest olacak” denildi.

‘MUĞLA’DA  YASAK YOK, ANTALYA’DA  YASAK VAR’

Muğla’da yat ve teknelerin denize çıkmalarına izin verilirken, Antalya’da yasaklanması yat ve tekne sahiplerinin tepkisine yol açtı. Kemer’de faaliyet gösteren Yat işletmecileri  yaptığı açıklamada, bölgeye gelen yabancı ve yasaktan muaf turistlerin mavi tura çıkmak için acentelere başvurduğunu belirterek, “Antalya bölgesinde şirket olarak yat işletmeciliği yapmaktayız. Ülkemizde pandemiden dolayı en büyük darbeyi alan turizm sektörüne bağlı olarak çalışmaktayız. En son alınan kararlar ile sokağa çıkma yasaklarının başlamasıyla hiç bir şekilde faaliyet gösteremiyoruz. Bölgemize tatil için yurt dışından gelen misafirlerin bu kısıtlamalardan muaf oldukları ve kalabalıktan uzak bir ortamda dinlenmek ve gezmek için yat acentelerine çok sayıda talepleri vardır. Gerek ülkemize döviz kaynağı gerek bu sektörden geçimini sağlayan yalnızca yaz aylarında çalışabilen yat sektörü işletme ve çalışanlarının zor durumda kaldığını bildirmek isterim. Ayrıca Muğla bölgemizde sektör çalışanlarının durumları göz önünde bulundurulmuş ve gerek hizmet gerek bakımı yapılan bütün yat sektörü bu yasaklardan muaf tutulmuştur. Ülkemizde yat sektörü olarak en önde gelen bölgelerden olan Antalya’mızda bu yasaklardan muaf olmalı. Gerek turizme hizmet gerek insanların geçimini sürdürmesi adına lütfen sesimizi duyun. Çaresiz bir biçimde binlerce işletmeci ve çalışan beklemektedir” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle