Hoşgeldiniz  

Ünlü Kemancı Kravchenko Çok Sevdiği Antalya’da Kurs Açacak

Semih Köken | 07 Şubat 2017 | Antalya Haber, Gündem A- A+

Ünlü Kemancı Kravchenko Çok Sevdiği Antalya’da Kurs Açacak

Dünyaca ünlü Rus keman sanatçısı Sergey Kravchenko, Antalya’da Master Class Projesiyle genç yeteneklere ders verecek.

Ünlü Kemancı Kravchenko Çok Sevdiği Antalya'da Kurs Açacak, System.String[]
HÜSEYİN KANBER – Dünyaca ünlü Rus keman sanatçısı Sergey Kravchenko,  Antalya‘da Master Class Projesiyle genç yeteneklere ders verecek.

Aspendos Antik Tiyatrosu’nda 2006 yılında verdiği konser sonrası  Antalya‘ya hayran kalan ve 2010’da bir ev alarak tatil dönemlerini kentte geçiren dünyaca ünlü Rus devlet sanatçısı kemancı Sergey Kravchenko (71), bu kez tecrübelerini Türk öğrencilere aktaracak.

Kravchenko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1994’te turist olarak  Antalya‘ya geldiğini, 2006 yılında Aspendos Antik Tiyatrosu’nda iki konser verdiğini anlattı. Dünyanın değişik ülkelerinde gerçekleştirdiği konserlerin hiçbirinde Aspendos’taki konserleri kadar etkilenmediğini ifade eden Kavchenko, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle güzel bir akustik yok. Ayrıca  Antalya‘ya ve Aspendos’a aşık oldum.” diye konuştu.

Kente daha önce de geldiğini anımsatan Kravchenko, “Antalya’nın tarihi ve doğal güzellikleri beni çok etkiledi. Burada çok güzel bir mozaik var. Dünyanın her yerinden insanlar burada sorunsuz bir şekilde yaşıyor. Ayrıca  Akdeniz beni çok cezbediyor.” dedi.

Kravchenko,  Antalya‘nın kendisi için özel bir yer olduğunu, çocukluğunun geçtiği ve doğum yeri olan şu anda  Ukrayna sınırları içindeki Odessa kentinin denizi ile dağlarını anımsattığını dile getirerek, herşey doğal ortamında seyrettiği için burayı çok sevdiğini belirtti.

-Master Class Projesi

Genç kemancılara tecrübelerini aktarmak istediğini aktaran Kravchenko, onlara keman dersi vermek amacıyla bir proje hazırladığını, yaz döneminde de hayata geçirmeyi düşündüğünü söyledi.

Uçak krizi ve Rus büyükelçinin öldürülmesi gibi nedenlerle birkaç kez ertelemek zorunda kaldığı Master Class Projesi’nin uzun vadeli bir çalışma olduğunu ve her yıl 10-12 öğrenciyi yetiştirmek istediğini dile getiren Kravchenko, şu değerlendirmede bulundu:

“Benim için güzel bir proje. Buraya tatil için geliyordum.  Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda iki Türk öğrencim var. Dolayısıyla Türk öğrencileri tanıyorum. Biraz Türkçe biliyorum. Bunu da geliştireceğim.  Antalya ve çevresinde bir Master Class (usta veya uzmandan verilen kısa süreli eğitim) kursu düzenleyerek tecrübelerimi paylaşacağım. Rus ekolü derin ve köklü bir ekol. Bu ekolü Türk öğrencilere aktarmak istiyorum.”

Kravchenko, eğitime yurt dışından da yoğun talep olmasının beklediğini vurguladı.

“Ülkemin tatilcileri büyük bir heyecanla yaz sezonunu bekliyor”

Rusya ile  Türkiye arasında son zamanlarda yaşanan olumsuzlukların kalıcı sorunlar olmadığına işaret eden Kravchenko, “Bu olaylar beni çok derinden etkiledi. Ancak bunların kalıcı olacağını hiçbir zaman düşünmedim. Ben hiçbir şey düşünmeden, iki ülke arasında kriz olduğu dönemde bile  Antalya‘ya geldim. Çünkü benim burada arkadaşlarım var. Sadece benim müziğimden dolayı hayranlarım yok. Burada Türk arkadaşlarım var, komşularım var. Dolayısıyla  Türkiye benim ikinci evim. Kendime Antalyalıyım diyebilirim.” ifadesini kullandı.

Sanatın her zaman politikalar üstü bir kavram olduğunu da vurgulayan Kravchenko, şöyle devam etti:

“Yaşanan siyasi ve politik olaylar sanatın önüne geçemez. Sanat aslında lokomotif bir güç. Diğerlerini ardından getiriyor. Sanata silah demek istemiyorum. Ama tüm kötü olayların önüne geçerek yaşananları nötrleştiriyor. Ben hayatım boyunca sanatı böyle gördüm.  İspanya‘da  Kosova‘da, Odessa  Ukrayna‘da, en ateşli zamanlarda o ülkelerde konserler verdim. Sanat barıştırır.  Türkiye ile yaşananları da artık bir kenara bıraktık. Ben huzurlu bir şekilde buradayım. Ülkem tatilcileri de büyük bir heyecanla yaz sezonunu bekliyor. Çünkü hayat devam ediyor. Bir Rus atasözü der ki, ‘Müzik çaldığı zaman ateş söner.’ Benim müziğim o silahların sesini susturacak.”

Daha çok ünlü Rus sanatçı  Antalya‘ya gelecek

Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı  Marina Sorokina da dünyaca ünlü Rus sanatçının  Antalya‘yı hem yerleşim hem de kurs yeri olarak seçmesinin kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi. Sorokina, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesiyle daha çok ünlü Rus sanatçı ve ekibin  Türkiye‘ye ve  Antalya‘ya gelmesini beklediklerine işaret etti.

Kravchenko’nun uluslararası alanda çok sayıda hayranı olduğuna da değinen Sorokina, Master Class Projesi’nin gerçekleşmesiyle dünyanın birçok ülkesinden genç yeteneklerin  Antalya‘ya geleceğini kaydetti.

Sergey Kravchenko kimdir?

Sergey Kravchenko, 1947 yılında Odessa’da doğdu. 7 yaşında keman çalmaya başladı ve 18 yaşında  Moskova Devlet Konservatuvarı’na girdi. Burada yine dünyaca ünlü Leonid Kogan’dan keman dersleri alarak mezun oldu ve kemanda ustalaştı.  Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda 1972 yılında Kogan’ın asistanı olarak çalışmaya başladı. Aynı okulda profesörlük ve Devlet Sanatçısı unvanını da alan Sergey Kravchenko halen ülkenin yaşayan efsaneleşmiş keman ustaları arasında kabul ediliyor.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle