Hoşgeldiniz  

Türk turizmine şok haber…

Semih Köken | 19 Temmuz 2016 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

Türk turizmine şok haber…

Rusya’dan Türkiye’ye charter seferlerinin “birkaç hafta içinde resmen başlama” umudu suya düşüyor… Türkiye’deki darbe girişimi öncesi Moskova’da iki ülke resmi heyetleri arasında altı saatlik görüşme sonundan Rus tarafının, “Bu yıl charter seferlerine başlanması mümkün değil” mesajını verdiği açıklandı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, 14 Temmuz’da Moskova’da yapılan resmi görüşmelerin perde arkasına dair İzvestiya gazetesine bilgi verdi.

“2017’DE DE…”

Lomidze, “Şu an Türkiye ile Rusya arasında charter seferlerinin 2016’da başlamayacağı anlaşıldı. 2017’de başlayacağı da kesin değil” dedi.

Buna göre Rus tarafı, havaalanları ve tatil bölgelerinden transfer ve gezi programlarına kadar her alanda turistlerin can güvenliği ile ilgili çok sayıda soru ve talebi ortaya attı.

Altı saatlik toplantı sonunda öncelikle Rus tarafının bu sorularına cevap vermek için bir “çalışma grubu” oluşturulması kararlaştırıldı.

Ayrıca Türk tarafının Rusya’ya “turistler için tehlikeli” sayılan, özellikle doğu ve güneydoğudaki bölgelerle ilgili liste vermesi istendi.

TÜRKİYE RUS TURİSTLER İÇİN KAPANDI…

Böylece charter umudunun neredeyse tümüyle ortadan kalkması, tarifeli seferlerle Rusya vatandaşlarının Türkiye’ye uçuşlarına da darbe girişimi sonrası yasak getirilmesiyle, Türkiye kapısı Rusyalı turistler için fiilen tümüyle kapanmış oldu.

Rus turizm temsilcileri, Türkiye’ye tatil taleplerinin darbe sonrası uçuş yasağıyla hızla düşmeye başladığını ve Rus turistlerin yeniden alternatif ülkelere yönelmeye mecbur kaldıklarını belirttiler.

11 Temmuzda Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, Türkiye’nin Rus devletinin güvenlik garantisi taleplerini henüz karşılamadığını açıklamıştı. Dvorkoviç, “Bu dünyada hiçbir şeyin garantisi yok ama onlar hiç değilse bir garanti vermeli ki charter seferlerine başlayalım” demişti.

ERDOĞAN GARANTİ VERDİ AMA…

Putin ile Erdoğan’ın iki gün önce yaptıkları telefon görüşmesinde Erdoğan’ın bu garantiyi sözlü olarak aktardığı medyaya yansımıştı.

Putin’in, “Türkiye’de yaşanan son olaylar ardından ülkenizde konuk olarak bulunan vatandaşlarımızın güvenliğine de gereken önemin verileceğine inanıyorum” dediği,
Erdoğan’ın, “Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının güvenliği konusunda gereken tüm önlemleri aldığımıza emin olabilirsiniz” yanıtını verdiği aktarılmıştı.

19.7.2016

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle