Hoşgeldiniz  

Turizmciye ilk müjde ‘havayolu’ndan geldi

Semih Köken | 29 Aralık 2015 | Antalya Haber, Gündem, Kemer Güncel, Turizm, Yaşam A- A+

 

Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Ak Parti’nin bacasız sanayi olarak bilinen turizm sektörünü önemsediğini ve global krizden etkilenen sektörde oluşan zararın önüne  geçilmesi için destek ve teşvikler sağladığını belirterek, Ak Parti hükümeti tarafından tüm dünya ülkelerinden gelen tarifeli-tarifesiz bütün uçaklara yakıt desteği verileceğini söyledi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın katıldığı bir toplantıda Başbakan Davutoğlu’nun turizm sektörüyle ilgili müjdesini açıkladığını ifade eden Antalya Milletvekili Enç, “Başbakanımızın turizmdeki krizle ilgili hassasiyeti ve teşvikleri özellikle Antalyamız için büyük önem arzediyor. Kültür ve Turizm Bakanımız Mahir Ünal’ın ifadesiyle; kapsamı genişletilen yakıt desteği uygulamasıyla son zamanlarda Rusya ile yaşanılan turizm kriziyle ilgili önemli bir kolaylaştırıcı ve telafi edici tedbir olacak. Hükümetimiz tarafından daha önce sadece Rusya ve bağımsız devlet topluluğundan gelen tarifesiz uçaklara 6 bin dolar yakıt desteği veriliyordu. Şimdi ise, bu yakıt desteği tüm dünyadan gelen tarifeli tarifesiz bütün uçaklara verilmeye başlanacak. Rezervasyon iptallerinin önüne geçilmesinde ciddi etkileri olacak bu uygulama ile aynı zamanda Türkiye turizminin belli pazarlara bağımlı kalmamış olacak” diye konuştu.

 

KÜLTÜR ATAĞI

Başbakan Davutoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı tarafından atılan önemli bir diğer adım olan kültür varlıklarımızın değerlendirilmesi ve ön plana çıkarılması yönündeki çalışmalarla turizmdeki canlılığın artırılmasının hedeflendiğini belirten Ak Parti Antalya Milletvekili Enç, “Bizim kültür varlıklarımızın turizmde önemli bir karşılığı olduğu bir gerçektir. Sayın Başbakanımız ve Bakanımızın çok önemsediği çalışmayla Türkiye’nin kültür politikalarını 2023 vizyonuna uygun bir şekilde bir hafıza ve kimlik inşası haline getirmiş olacağız. Böylelikle ülkemizdeki tüm şehirlerimiz kültürel değerleri bir hafızaya ve kimliğe sahip olduğu gibi, Antalyamızın kültürel varlıkları daha da ön plana çıkarılacaktır” dedi.

 

YATIRIMDA KAT KAT ARTIŞ

Son 13 yılda Ak Parti hükümetleri tarafından Antalya’da kültür ve turizmde 432,2 milyon TL’lik projeyle 403,5 milyon TL yatırım yapıldığını belirten Enç,  açıklamasını şöyle sürdürdü; “2002 yılında 64 olan Mavi Bayraklı tesis sayısı 2014 yılında 207’e yükseldi. Yerel yönetimlerin turizm altyapı yatırım projelerine son 13 yılda 275,5 Milyon TL destek sağlandı. Antalya’da işletme belgeli konaklama tesisi yatak kapasitesi ve tesislerde konaklayan kişi sayısı her geçen gün artmıştır. 2002 yılında 150 bin 955 olan işletme belgeli konaklama tesisi yatak kapasitesi 2014 yılında 388 bin 800’e, konaklayan kişi sayısı 4,9 milyondan 13,8 milyona yükselmiştir”

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle