Hoşgeldiniz  

Senegal, ticari ilişkilerini EXPO 2016’da geliştirecek

Semih Köken | 26 Aralık 2015 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Batı Afrika ülkelerinden Senegal, EXPO 2016‘ya katılım sözleşmesine imza attı. Senegal Ülke Komiseri MalickDiop, EXPO’ların temel amaçlarından birinin ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek olduğuna dikkat çekerek, “EXPO’nun açık kalacağı 6 aylık sürede Senegalli ve Türk işadamlarını bir araya getirerek ekonomik forumlar düzenlemek istiyoruz” dedi.  Katılım sözleşmesine Diop ile EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın birlikte imza attı.

Türkiye’nin ilk EXPO’su EXPO 2016’ya katılma kararı alan Senegal Heyeti katılım sözleşmesine imza atmak üzere Antalya’ya geldi. Ülke Komiseri MalickDiop, Senegal’in EXPO sorumlusu BoubacarDiouf ve Senegal’in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Diop, Aksu’da bulunan bin 121 dönümlük sergi alanında proje hakkında bilgi aldı, ardından alanda incelemelerde bulundu.

SENEGAL YEMEKLERİ EXPO 2016’DA OLACAK

Senegal’in EXPO’lar konusunda oldukça deneyimli olduğunu söyleyen Ülke Komiseri MalickDiop, EXPO 2016 ekibinin çok dinamik olduğuna dikkat çekti ve ortaya güzel bir iş çıkacağına inandığını söyledi. Sergi alanındaki tüm unsurların “Çiçek ve çocuk” temasıyla uyuştuğuna vurgu yapan Diop, Batı Afrika’nın lider ülkesi Senegal’in EXPO 2016’da yer almasından mutluluk duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Senegal’den bütün dünyaya 87 bin ton ürün gönderilmektedir. Biliyorsunuz bahçecilik, bitkileri ve gıdayı da içerir. Biz EXPO 2016’da ülkemizin gıda ürünlerini ve Senegal’in bu alandaki özelliğini göstereceğiz. Kavun, çeri domates, mango, fasulye gibi ürünleri tanıtacağız ve ayrıca Senegal pilavı ve kuskusunu tanıtacağız. Senegal’in mükemmel yemeklerini tattıracağız.”

Sergi Alanı’ndaki incelemelerin ardından ajans binasına gelen Senegal Heyeti, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın ile görüştü. Aydın, Senegal Heyeti’nin EXPO’ya katılmasından büyük bir mutluluk duyduklarını belirterek Senegal’in kültürel özellikleriyle EXPO’ya renk katacağını söyledi.

İKİ ÜLKENİN İŞADAMLARI FORUMDA BULUŞACAK

Senegal Ülke Komiseri MalickDiop ise EXPO’lar gibi uluslararası sergilerin temel amacının ülkeleri bir araya getirmek ve bu ülkeler arasında diplomatik, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi. Senegal ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geçmişe dayandığını söyleyen Ülke Komiseri Diop, EXPO 2016’nın bu ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını ifade ederek şöyle konuştu:

“EXPO süresince işadamlarımız ve Türk işadamları arasında görüşmeler gerçekleştirmek adına ekonomik forumlar düzenlemeyi planlıyoruz. Bunun için Senegal’den işadamı grupları getirteceğiz. Bunu özellikle Senegal ihracatçıları ve Türkiye ithalatçıları arasında gerçekleştirmek istiyoruz. 6 aylık süreyi çok iyi değerlendirmek istiyoruz. Bu nedenle Türkiye’nin tüm bahçecilik sektörünü Senegal Bahçesini ziyaret etmeye ve ekonomik forumumuza katılmaya davet ediyoruz.”

Görüşmenin sonunda Senegal Ülke Komiseri MalickDiop ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, katılım sözleşmesine imza attı.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle