Hoşgeldiniz  

BUDAK’TAN  MALİYE BAKANI’NA CENGİZ İNŞAAT SORULARI

Semih Köken | 26 Şubat 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

 

 

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

 

TBMM Genel Kurulu’nda 23.12.2015 tarihinde, “Maliye Bakanları yalan söylemez” açıklamasında bulunmuştunuz.

Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı‘nın Cengiz İnşaat firmasından, yargı kararı uygulanarak ne zaman geri alınacağına ilişkin soruma TBMM Genel Kurulu’nun 14.12.2015 tarihli oturumunda, “O konuda elimde bilgi yok, ayrıca yazılı yanıt veririm” karşılığını verdiniz. Ancak aradan geçen 2 ayda, hala bir yanıt gelmiş değildir.

Söz konusu Cengiz İnşaat olunca; Hükümetin bütün imkanları seferber edilerek bir koruma kalkanı oluşturulduğu görülmektedir.

Bu kapsamda;

 

1-Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. özelleştirmesinin iptaline ilişkin Danıştay kararının uygulanmaması için çıkarılan ikinci kanun da Anayasa Mahkemesi tarafından 02.10.2014 tarihinde iptal edilmiş ve karar 01.01.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı, bir yılı aşkın süredir nede geri alınmamıştır?

 

2-Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı, ne zaman geri alınacaktır? Fabrika ve barajın geri alınmamasında, firmanın Cengiz İnşaat olmasının etkisi söz konusu mudur?

 

3-Cengiz İnşaat, bedava aldığı Oymapınar HES’ten elektrik satışı yoluyla 2006 yılından bu yana ne kadar gelir elde etmiştir? Ortalama yıllık gelire göre; geride kalan 40 yılda Cengiz İnşaat, bedava aldığı baraj üzerinden ne kadar gelir elde edebilecektir?

 

4-Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı’nın yargı kararı doğrultusunda geri alınmaması nedeniyle oluşan kamu zararının boyutu hesaplanmış mıdır? Hangi sonuca ulaşılmıştır? Bu kamu zararının sorumluları kimlerdir? Bu kişiler hakkında bugüne kadar hangi işlemler yürütülmüştür? Hiçbir işlem yapılmamış ise gerekçesi nedir?

-“SEYDİŞEHİR ETİ ALÜMİNYUM VE OYMAPINAR BARAJI, CENGİZ İNŞAAT’TAN NEDEN GERİ ALINMIYOR?”

-“YARGI KARARI UYGULANMADIĞI İÇİN OLUŞAN KAMU ZARARI NE KADAR?”

-“HÜKÜMETİN TÜM İMKANLARI SEFERBER EDİLEREK CENGİZ İNŞAAT’A KORUMA KALKANI OLUŞTURULUYOR”

 

            CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Artvin Cerattepe’de yargı kararını beklemeden maden arama çalışmalarını başlatan, son dönemde 3’üncü havaalanı başta olmak üzere pek çok kamu projesini üstlenen Cengiz İnşaat ile ilgili uygulanmayan yargı kararını TBMM’ye taşıdı. Budak, Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı’nın Cengiz İnşaat’tan geri alınmasını engellemek için çıkarılan ikinci kanunun da Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğine dikkat çekerek, Maliye Bakanı’na “Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı, neden geri alınmamıştır?” diye sordu.

           

            CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, TBMM Genel Kurulu’nda 23.12.2015 tarihinde, “Maliye Bakanları yalan söylemez” şeklinde açıklama yaptığını hatırlattı.

Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı‘nın Cengiz İnşaat firmasından, yargı kararı uygulanarak ne zaman geri alınacağına ilişkin soruya, yine Maliye Bakanı’nın TBMM Genel Kurulu’nun 14.12.2015 tarihli oturumunda, “O konuda elimde bilgi yok, ayrıca yazılı yanıt veririm” karşılığını verdiğine dikkat çeken Budak, “Ancak aradan geçen 2 ayda, hala bir yanıt gelmiş değildir. Söz konusu Cengiz İnşaat olunca; Hükümetin bütün imkanları seferber edilerek bir koruma kalkanı oluşturulduğu görülmektedir” diye konuştu.

YARGI KARARI CENGİZ İNŞAAT’A İŞLEMİYOR MU?

Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. özelleştirmesinin iptaline ilişkin Danıştay kararının uygulanmaması için çıkarılan ikinci kanunun da Anayasa Mahkemesi tarafından 02.10.2014 tarihinde iptal edildiğini ve kararın 01.01.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandığını belirten Budak, “Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı, bir yılı aşkın süredir neden geri alınmamıştır? Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı, ne zaman geri alınacaktır? Fabrika ve barajın geri alınmamasında, firmanın Cengiz İnşaat olmasının etkisi söz konusu mudur?” diye sordu.

KAMUNUN CENGİZ İNŞAAT ZARARI NE KADAR

Özelleştirme işleminin sonrasında bedelsiz verilen Oymapınar Barajı’ndan Cengiz İnşaat’ın yaptığı elektrik satışını da gündeme getiren Budak, Bakan Ağbal’a şu soruları yöneltti:

“Cengiz İnşaat, bedava aldığı Oymapınar HES’ten elektrik satışı yoluyla 2006 yılından bu yana ne kadar gelir elde etmiştir? Ortalama yıllık gelire göre; geride kalan 40 yılda Cengiz İnşaat, bedava aldığı baraj üzerinden ne kadar gelir elde edebilecektir?

Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı’nın yargı kararı doğrultusunda geri alınmaması nedeniyle oluşan kamu zararının boyutu hesaplanmış mıdır? Hangi sonuca ulaşılmıştır? Bu kamu zararının sorumluları kimlerdir? Bu kişiler hakkında bugüne kadar hangi işlemler yürütülmüştür? Hiçbir işlem yapılmamış ise gerekçesi nedir?”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle