Hoşgeldiniz  

Aybar kar fırtınasından çıktık, şimdi de Afrika çöl fırtınası geliyor

Semih Köken | 29 Mart 2022 | Gündem, Kemer Güncel, Yaşam A- A+

Aybar kar fırtınasından çıktık, şimdi de Afrika çöl fırtınası geliyor

Aybar kar fırtınasından çıktık, şimdi de Afrika çöl fırtınası geliyor

Geçtiğimiz günlerde bütün Türkiye’yi etkisi altına alan Aybar kar fırtınası bitti ama bu kez de çöl fırtınası geliyor. Afrika’dan ülkemize doğru yönelen fırtınanın, hafta içi etkili olacağı, hafta sonu ise etkisini yitireceği kaydediliyor.

Türkiye, geçtiğimiz günlerde Sibirya tarafından gelen soğuk hava dalgasının etkisine girmişti. Günlerce etkili olan kar yağışı yerini güneşli havaya bırakırken, bu sefer de Kuzey Afrika‘dan gelen çöl fırtınası endişe yarattı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yaptığı açıklamada çöl tozlarının rüzgarla beraber farklı kıtalara hareket ettiğini söyledi.

“BATIDAN BUGÜN GİRİŞ YAPIYOR”

Yaşanan olayın doğanın normal bir durumu olduğunu belirten Toros, “Çöl tozu Kuzey Afrika üzerinden Türkiye’nin batısından bugünden itibaren giriş yapıyor. Ülkemiz perşembe ve cuma günü çöl tozundan etkilenecek. Daha sonra da çöl tozu Türkiye’nin doğusuna doğru hareket ederek hafta sonundan itibaren etkisini kaybedecek.” diye konuştu.

“YAŞLILAR VE SAĞLIK SORUNLARI OLANLAR CUMA’YA DİKKAT”

Toros, çöl tozunun taşınımı nedeniyle sağlık sorunlarına da neden olabildiğine işaret ederek, “Havada toz yoğunluğu artması solunum sıkıntısı olanları olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum bağışıklık sistemine etki edebilir. Sağlık sorunu olan vatandaşlarımız dikkatli olsunlar. Yaşlılar ve sağlık sorunu olanlar özellikle perşembe ve cuma günü biraz dikkatli olsunlar.” uyarısında bulundu.

“HAFTA SONU ETKİSİNİ YİTİRECEK”

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir ise Türkiye’nin bahar aylarında çöl tozunu fazla aldığını ifade etti. Çöl tozunun Kuzey Afrika’dan lodosla hareket ederek İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giriş yapacağını bildiren Özdemir, “Bugünden itibaren etkili olmaya başlayan çöl tozunun, perşembe ve cuma günü Türkiye’de yoğunlaşması bekleniyor. Çöl tozu, özellikle EgeMarmaraBatı Karadeniz ve Batı Akdeniz‘de yoğun etkisini gösterecek. Çöl tozunun hafta sonu etkisini kaydetmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ALTIN DEĞERİNDE MİNERALLER TAŞIYOR”

Özdemir, çöl tozlarının altın değerinde mineraller olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: “Çöl tozlarının faydası oldukça fazla. Çöl tozları, toprağa düştüğünde toprağı zenginleştirecek, denize düştüğünde denizin minerallerini arttıracak. Çöl tozları ülkemize doğal gübre taşıyacak. İnsan sağlığına olumsuz etkileri görülebilir. Kronik bronşit, astımı olanlar, çocuklar ve yaşlıların dışarı çıkmaması uygun olacak çöz tozunun etkili olduğu günlerde. Vatandaşlarımız meteorolojinin açıklamalarına dikkat etsinler.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle