Hoşgeldiniz  

Alman müsteşar: Suriye krizi ve patlamalar tedirgin ediyor

Semih Köken | 05 Ekim 2016 | Antalya Haber, Gündem, Turizm, Yaşam A- A+

Alman müsteşar: Suriye krizi ve patlamalar tedirgin ediyor

ALMANYA Bavyera Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve Göçmenlerden Sorumlu Devlet Sekreteri Martin Neumeyer, Türkiye’ye milyonlarca Alman’ın tatil için geldiğini belirtirken, “Suriye krizi ve Türkiye’deki patlamalar, insanları tedirgin ediyor” dedi

Belek turizm merkezinde bugün başlayacak Türk- Alman Medya Forumu öncesi Almanya Bavyera Kültür Bakanlığı Müsteşarı ve Göçmenlerden Sorumlu Devlet Sekreteri Martin Neumeyer ile TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı İlhami Giray Şahin basın toplantısı düzenledi.

‘POLİTİK YANLIŞ ANLAMALAR ETKİSİNİ BÜYÜTTÜ’

Belek’teki Calista Luxury Resort Otel’de yapılan toplantıya, Serik Belediyesi Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Latif Çelik de katıldı. Toplantıda konuşan Martin Neumeyer, Türkiye’ye milyonlarca Alman’ın tatil için geldiğini belirtti. Suriye krizi ve Türkiye’de meydana gelen patlamaların insanları tedirgin ettiğini belirten Neumeyer, “Politik yanlış anlaşılmalar da bunun etkisini biraz daha büyüttü. Politik olarak birbirimizi çok daha iyi anlamalı ama bunun nedenlerini de ortaya koyarsak çok daha iyi olur. Her olaya bakışta milli duyguların dışında durumlara bakmak çok daha önemlidir. Dostluğumuzun son 3- 5 yılda başlayan değil yüzyıllardır devam eden hatta 2’nci Dünya Savaşı yıllarında insanlarımıza çıktığınız desteği biz çok iyi biliyoruz” dedi.

‘KÜLTÜRLERİMİZ BİRBİRİNİ TANISIN’

Alman turistlerin gerçek ve özelliklerini öne çıkaran bir Türkiye’yi ve Türk kültürünün özünü tanımak istediğini vurgulayan Martin Neumeyer, şöyle konuştu:

“Bu kültürün nasıl yaşandığını görmek istiyoruz. Türkiye karşılıklı görüşmelerde bir bariyer koymamalı. İtalya’da, Türkiye’de deniz kenarında tatil yapmak, güneşlenmek değişik şeylerdir. Burada ABD Başkanı Barack Obama’dan tutun da pek çok değişik şeyler gördük ki gerçekten hayret etmemek mümkün değil. Bunlar Türkiye için güzel şeyler. Kültürü tanıtmak için elbette bu oteller önemli. Otelin dışında Alman turistlere kültürünüzü de tanıtın. Kültürlerimiz de birbirlerini daha iyi tanısın ki o zaman sorunlar daha az olur. Doğu ile batı arasında Türkiye’nin çok önemli bir fonksiyonu olduğunu herkes kabul ediyor.”

TBMM Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı İlhami Giray Şahin de iki ülkenin birbirini daha iyi anlayıp, ortak çözüm noktaları bulma ve ortak sorunlarda müşterek hareket edebilme kabiliyetine erişmesini temenni etti.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK (Antalya), (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle