Hoşgeldiniz  

AEDAŞ anlık kesitleri SMS’le haber verecek

Semih Köken | 21 Eylül 2016 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

AEDAŞ anlık kesitleri SMS’le haber verecek

AKDENİZ Elektrik Dağıtım AŞ. (AEDAŞ), abonelerinin planlı-plansız kesintilerden anında haberdar olması için pilot bölge olarak belirlediği Muratpaşa İlçesi’nde, SMS’le bilgi verecek.

Antalya, Isparta ve Burdur’da 1.7 milyon aboneye hizmet veren AEDAŞ, müşteri memnuniyetini artırmak ve elektrik kesintilerini hızlıca tespit ederek abonelerini anında bilgilendirmek için yeni bir çalışma başlattı. AEDAŞ tarafından 2014 yılında başlatılan Entegre Bilişim Sistemleri dâhilindeki Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) Projesi çerçevesinde, Akdeniz Bölgesi’nin dijital haritası çıkartıldı. AEDAŞ hizmet bölgesindeki orta gerilim şebeke envanteri tümüyle sayısallaştırılıp, sisteme aktarıldı. 17 bin 928 trafo, 419 bin 578 direk ve 360 bin 71 tüketici sayacı CBS’ye entegre edildi.

UYGULAMA MURATPAŞA’DA BAŞLADI

Antalya Muratpaşa İlçesi’ndeki Altındağ, Bahçelievler, Bayındır, Deniz, Güvenlik, Meltem, Memur Evleri, Sedir, Soğuksu, Üçgen, Varlık, Yıldız mahallerini kapsayan bir pilot çalışma başlatan AEDAŞ, bölgedeki 56 bin 149 aboneye kesinti olduktan itibaren 3 dakika içerisinde ulaşacak. Genel Müdürlük binasında kurulan SCADA bölümünde tüm bölgeyi 7/24 uzaktan izlemeye başlayan AEDAŞ, söz konusu mahallerde çeşitli nedenlerle yaşanan kesintileri anında görüyor, yerini ve sebebini belirleyebiliyor. Yaklaşık 3 dakika içerisinde de o bölgede yaşayan ve mobil telefon bilgisi bulunan tüm abonelere kesintinin yeri, sebebi ve tahmini enerji verilme zamanı SMS yolu ile iletiliyor. Uzaktan kontrol ve hattı başka noktadan besleme imkanı sağlayan SCADA Kontrol Merkezi’nden kesintilere müdahale edilerek, birçok noktaya kısa sürede enerji veriliyor.

2017’DE TÜM ABONELERİ KAPSAYACAK

2017 yılı sonuna kadar tüm şebeke varlıklarının sisteme dahil edilmesini ve abonelerin bu hizmetten yararlanmasını planladıklarını söyleyen AEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, “Müşterilerimizin yaşadığı sorunları biliyor ve bu sorunların çözümü için teknolojinin sağladığı tüm imkanlardan faydalanıyoruz. Muratpaşa Bölgesi’nde başlattığımız çalışma da bunlardan biri. Pilot bölgede abone bazlı elektriksel adresleme ile abonenin hangi trafo, hangi hat, hangi direkten beslendiği bilgisini alıyor, etkin ve hızlı bir şekilde müşterilerimize hizmet sunabiliyoruz” dedi.

ANTALYA, (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle