Hoşgeldiniz  

YAPEX Fuarı Antalya’da kapılarını açtı

SEMİH KÖKEN | 13 Kasım 2014 | Antalya Haber A- A+

Anadolu’nun en büyük yapı fuarı niteliğini taşıyan YAPEX Yapı ve Restorasyon Fuarı’nın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, inşaat sektörünün 200 ayrı sektöre de katkı sağladığını belirterek, İngiltere’de yapılan araştırmaya göre bir ev yapımı için 23 bin parça kullanıldığının belirlendiğini söyledi.

Fuara katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Yusuf Ziya Yılmaz ise son 20- 25 yılda restorasyon, inovasyon, şehircilik alanlarında çok ilerlendiğini, ancak 20- 25 yılın öncesinde kaybedilenleri yerine getirmek için çok daha fazla çalışılması gerektiğini söyledi. Samsun’da dört dönemdir başkanlık yaptığını belirten Yılmaz şöyle konuştu:

“Yaptığımız hatalar hep gözümüzün önüne geliyor. O silüetler şehirde gözümüze çarptığında adeta tokat atarcasına kendini gösteriyor. Yapılmadan önce bu binanın kütlesi buraya geldiğinde nasıl bir manzarayla karşılaşacağımızı sormuyoruz. Orayla hiç alakası olmayan ucubenin oraya yerleştirilmesini engelleyebilecek teknolojiler mümkün. Şehir merkezi 600 bin nüfusa sahip Samsun’da 230 bin bağımsız bölüm var ve bunların yüzde 30’unun cephesi, görüntüsü, afete dayanıklılığı açısından tereddütlüyüz. Cephe, görüntü zaten trajedi. İnovasyon, mantolama işlemleri, kentlerin kültürleriyle kavga etmeyecek şekilde ele alabiliriz.”

41 İLDEN ZİYARETÇİ

Türkiye’nin dört bir yanından ve komşu ülkelerden gelen profesyonellerin buluşma noktası olan YAPEX’te bu yıl da birbirinden zengin mesleki etkinlikler, son derece geniş kapsamlı ürün ve hizmet çeşidi yer alıyor. 16 Kasım’a kadar sürecekk fuara, 41 ilden 4 binin üzerinde ziyaretçi grubunun katılacağı açıklandı.

MESLEKİ ETKİNLİKLER

Fuarda mimarlar, içmimarlar, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri meslek odaları mesleki etkinler düzenliyor. Konferans, panel, yarışma, sergi ve özel sunumların yer aldığı fuarda, tarihi ve kültürel mirasın korunmasında büyük önem taşıyan restorasyon sektörünün ve yerel yönetimler ile Tarihi Kentler Birliği üyesi belediyelerin de stantları bulunuyor.


Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle