Hoşgeldiniz  

Tüm hesap 1 fazlası için

Semih Köken | 17 Eylül 2015 | Antalya Haber A- A+

Milletvekili listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesine ilişkin sürenin dolmasına saatler kala, tüm siyasi partiler hesaplarını ‘artı 1’ milletvekili üzerine yapıyor. Listelerde en kapsamlı değişiklik, haziran seçimlerinde oy kaybeden Ak Parti’de bekleniyor.

**

Yüksek Seçim Kurulu’nun siyasi partilere milletvekili aday listelerini teslim etmesi için tanıdığı süre, 18 Eylül Cuma günü sona eriyor. 1 Kasım seçimleri için aday listelerinin hazırlığında sona yaklaşan partilerde tüm hesaplar, haziran seçimlerinde aldıkları milletvekili sayısının üzerine bir tane daha eklemek.

AK PARTİ LİSTESİ DEĞİŞİYOR
AK Parti’de listenin ilk sırasında yaşanacak değişime herkes kendini hazırlamış durumda. Milletvekili başvurusunda il tercihi yapmayan Lütfi Elvan’la birlikte 7 Haziran seçimlerinde listede olan 3 ismin başvuru yapmadığı partinin son kongresinde Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Mevlüt Çavuşoğlu’nun listenin 1’inci sırasında olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Eski il başkanı ve haziranda ilk kez milletvekili seçilerek parlamentoya giden Mustafa Köse’nin, 14 kişilik listedeki yerini koruyarak 2’nci sıradan adaylığına kesin gözüyle bakılırken Hüseyin Samani de yerinde değişiklik olmayacak isimler arasında yer alıyor. Haziran listesinin 4’üncü sırasında yer alan Gökçen Özdoğan Enc’in sırasında yaşanacak bir değişiklik, partide sürpriz olarak değerlendirilmeyecek. Ancak haziran öncesi İstanbul’dan milletvekili aday adaylığı müracaatında bulunmuşken kendisini Antalya’da bulan Sena Nur Çelik, bu kez listede olmayacağı, onun yerine haziran listesinde 6’ncı sırada yer alan İbrahim Aydın’a yer verileceği parti kulislerinin iddiaları arasında yer alıyor.

CHP’DE ARTI 1 KRİZİ

CHP’de ise haziranda milletvekili seçilen Niyazi Nefi Kara, Deniz Baykal, Çetin Osman Budak, Mustafa Akaydın ve Devrim Kök, partinin en yetkili ağızlarından, “Milletvekili seçilen arkadaşlarının hukuklarını korumak yönünde bir eğilimimiz var” açıklamasıyla rahat nefes aldı. Ancak CHP’de özellikle Antalya için ‘artı 1’ krizi baş gösterdi. CHP, her ilde 1 milletvekili fazla çıkarabilmek için meclise gönderemediği sıradaki milletvekilinin değiştirmek gibi bir taktik izleyeceği parti kulislerinde dillendirilirken bu taktiğin Antalya’daki muhatabı haziran listesinin 6’ncı sıra adayı Figen Çalıkuşu olacak. Ancak Çalıkuşu’nun önseçimden 5’inci sırada çıkması ve Genel Merkez’in Budak için kullandığı kontenjanla bir sıra gerilemiş olması bu taktikten Antalya için vazgeçileceği belirtiliyor.

İLK ÜÇ’TEN SONRA SIRALAMA DEĞİŞİR
Haziran listesinden farklı olarak sadece MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Medya ve İletişimden Sorumlu Başdanışmanı Metin Özkan’ın adaylık için başvurmadığı MHP’de, listenin önemli ölçüde korunması bekleniyor. Özellikle meclise giden ilk 3 içinde bir değişim beklenmezken diğer sıralar için adaylarda değil ama sıralamalarında değişim bekleniyor.

OLUÇ LİSTE BAŞI
Haziran seçimlerinde aldığı 90 bin 94 oyla, parti olarak girdiği ilk seçimlerde Antalya’dan milletvekili çıkaran HDP’de de bir değişim beklenmiyor. Listenin Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç’un altında haziran listesine bağlı kalarak şekillenmesi bekleniyor.

7 HAZİRAN’DA NE OLDU?
Antalya’da haziran ayında yapılan seçimlerin sonucunda, parti içinde ilk defa yapılan listeye yüksek sesli itirazların geldiği Ak Parti, 456 bin 469 oyla 5 milletvekili çıkardı. Haziranda adaylarını önseçimle belirleyen ve eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın 2’nci sıradan aday olabildiği CHP ise 428 bin 75 oy alarak 5 milletvekilliğine sahip oldu. İki parti arasındaki 28 bin 394 oyluk fark, milletvekilliği sayısına etki etmezken, “İsimler doğru ancak sıralaması yanlış” şeklinde eleştirilen MHP, 287 bin 1 oyla 3 milletvekilini Ankara’ya gönderdi. HDP ise 7 Haziran’da 90 bin 94 oya ulaşarak 1 milletvekili çıkarmayı başardı. (DHA)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle