Hoşgeldiniz  

Şarampol Projesi beğenildi

Semih Köken | 27 Ağustos 2015 | Antalya Haber A- A+

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’nın en ünlü ve en eski caddelerinden Şarampol Caddesi’ni eski günlerine geri döndürecek proje görücüye çıktı.

“Efsane Geri Dönüyor” sloganı ile hazırlanan proje Meclis Üyeleri, İlgili Meslek Odaları, STK’lar, Mahalle Muhtarları, Mahalle Temsilcileri ile paylaşıldı. Toplantıya katılanların ‘mükemmel ötesi’ olarak tanımladığı proje tamamlandığında Şarampol Caddesi dünyanın en ünlü “Alışveriş Sokaklarından” biri olacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel geleceğin Antalya’sını inşa etmek için dünyaya örnek olacak projeleri bir bir hayata geçiriyor. Antalya’nın dört bir tarafını vizyon projeleri ve yeni cazibe merkezleri ile donatan Türel, Türkiye’de bir ilke daha imza atarak Alışveriş Sokağı konseptini Şarampol Caddesi’nde uygulamak için çalışmalara başladı. Antalya’nın en eski ve en ünlü caddelerinin başında gelen Şarampol Caddesi’ni baştan ele alacak, Antalya’nın cazibe merkezi haline getirecek, dünyanın en ünlü caddeleri arasında anılmasını sağlayacak projede sona gelindi.

GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

Antalya ile ilgili tüm büyük projeleri; ilgili meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve her şeyden önce Antalyalılarla paylaşıp görüşlerini aldıktan sonra hayata geçiren Başkan Menderes Türel Şarampol Caddesi Projesi için de geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. ASAT Toplantı Salonu’nda Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Birol Ekici, Büyükşehir Planlama Danışmanı Feridun Uyar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay, Şehir Planlamacısı Can Kubin, Muratpaşa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Bürokratları, Şarampol bölgesi muhtarları, mahalle temsilcileri, ilgili meslek odaları ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri katıldı.

FATURA HALKA ÖDETİLMEK İSTENDİ

Projenin adını kendisinin “Efsane Geri Dönüyor” olarak koyduğunu anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Raylı sistem hattı hayata geçirildikten sonra göreve devam etme imkanları olsa idi şuan çok daha farklı bir Şarampol Caddesi olacağını anlattı. Kendilerinden sonra Şarampol Caddesi’nin kendi haline terk edildiğini dile getiren Başkan Türel, “Bizim orada yaptığımız Raylı Sistemin faturasını halka ödetmek isteyenler özellikle bile bile ihmal etiler, ucundan bile tutmadılar bu günlere kadar geldik” dedi.

NEREDE KALMIŞTIK ŞARAMPOL?

30 Mart seçimlerindeki dilden dile dolaşan  ‘Nerde kalmıştık Antalyam’ şarkısına atıfta bulunan Türel,  tekrar göreve gelmelerinin ‘Nerde kalmıştık Şarampol’üm’ diyerek çalışmalara başladıklarını kaydetti. Proje ile sadece cadde düzenlemesi yapmadıklarını dile getiren Başkan Türel projenin bölgenin trafik akışının sağlanması daha sağlıklı yapılması, otopark probleminin çözülmesi gibi birçok problemi çözeceğini söyledi.

REFERANDUM YAPILACAK

Başkan Türel Türk demokrasi tarihine geçen EXPO MEYDAN Raylı sistem hattı referandumu gibi Şarampol Caddesi içinde referandum yapacaklarını söyledi.  Yapılan bu toplantı gibi Şarampol sakinleri ile de bir araya gelerek görüşlerini alacaklarını dile getiren Başkan Türel projeye son halini verdikten sonra referandum yapacaklarını açıkladı. Başkan Türel “ Vatandaş ‘evet gel yap derse’ gidip yapacağız” dedi.

ONURU BİRLİKTE YAŞAYALIM

Yapılan bilgilendirme toplantısının önemine değinen Başkan Türel projenin gerçek sahibinin Antalyalılar olduğunu ifade etti. Toplantıya katılanların bu kadar önemli ve büyük bir projede söz sahibi olmanın onurunu yaşayacaklarını dile getiren Türel, “Bu konu sadece Menderes Türel’in meselesi değil. Hepimizin meselesi. Ben açık söyleyeyim bu projeye siyaset üstü bakıyorum. Herkesin evinin önünü şık hale getirmeye çalışıyoruz. Biz bu işe siyasi bakmıyoruz. Bu iş Antalya meselesi. Yeter ki Antalya kazansın. O nedenle hepinize büyük sorumluluk düşüyor. Siz şimdi konuştuklarımızı tanıdığınız herkesle paylaşın. Ondan sonra hep birlikte ilk tanıtımımızı yapalım. Sonra 2 hafta içerisinde çalışmalarımızı hazırlayalım. Tamam dediklerinde de işe başlayalım“ dedi.

ŞARAMPOL YAYALAŞTIRILACAK

Türkiye’de önemli projelere imza atmış Şehir Planlamacısı Can Kubin katılımcılara proje hakkında bilgi verdi. Proje ile Şarampol Caddesini şehrin çekim merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini anlatan Kubin kullanılacak renkler, düzenlemeler, kent mobilyaları ile oluşturulacak yeşil alanlar ve oyun parkları Antalya’ya gelen herkesin gezmek için gideceği bir cadde planladıklarını ifade etti. Caddenin yayalaştırılmasının düşünüldüğünü ifade eden Kubin projenin en önemli ayaklarının başında yayalaştırma çalışması geldiğini dile getirdi.

PARK SORUNU YAŞANMAYACAK

Caddeyi ziyarete gelenler yapılacak olan yer altı ve katlı otoparklar ile park sorunu yaşamayacak. Cadde’nin her iki yakasına 400-500 araçlık katlı otoparklar yapılacak. Başkan Menderes Türel Şarampol Caddesi’ndeki ev ve iş yerleri için apartman aralarına otoparklar yapılacağını belirtti.

TÜRKİYE’NİN İLK ALIŞVERİŞ SOKAĞI OLACAK

Şarampol Caddesi uygulanacak olan konsept ile her gün yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bir alışveriş sokağı (AVS) olacak. AVM’lerin yerini artık alış veriş sokaklarının almaya başladığını anlatan Kubin Şarampol Caddesi’nin de yapılacak olan düzenlemeler ile Türkiye’nin en önemli alışveriş sokağı olacağını söyledi. Bu tip sokakların dünyada benzer örneklerinin olduğunu ifade eden Kubin Şarampol Caddesi’nin içinden raylı sistem geçmesinin büyük avantaj olduğunu dile getirdi. Kubin, dünyanın ünlü caddelerinin büyük çoğunluğunun içinden raylı sistem geçtiğini anlattı.

HERKESİN KUMANDASI OLACAK

Kubin, proje içerisinde yer altı geçişlerinin olacağına aktararak, “Arka bahçeler birleştirilecek. Yeşil alanlara yer verilecek. Çocukların güvenle oynayacağı alanlar yapacağız. Büyükşehir herkese bir kumanda verecek dışarıdan hiçbir araç yaşam alanlarına giremeyecek. Havuzuyla, suyuyla, insanların eğlenceli vakit geçireceği cazibe merkezi oluşturulacak. Geceleri ölü bir bölge olan Şarampol renklendirilecek. Apartmanlara cephe düzenlemeleri yapacağız. 215 metre uzunluğunda tünel yapacağız. Üç noktayı trafik ışıksız geçeceğiz” dedi.

MÜKEMMEL ÖTESİ

Toplantıya katılanlar projede her türlü konunun düşünüldüğünü ifade etti. Projeyi mükemmel ötesi olarak tanımlayan katılımcılar uygulamaya geçeceği günü sabırsızlıkla beklediklerini anlattı. Söz alan AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer de Şarampol Caddesi’nden her geçtiğinde kafalarında ‘buraya ne yapabiliriz’ diye projeler düşündüklerini kendi aralarında Şarampol ile ilgili konuştuklarını söyledi. Kendilerine yapılan sunumu muhteşem olarak nitelendiren Sümer “Bu zamana kadar ne konuştuysak hepsinin bu projede olduğunu gördüm” dedi.

TEKRAR TOPLANTI

Katılımcılar kendi görüşlerinin alındığı toplantıdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.  2 hafta içinde daha geniş katılımlı ikinci bilgilendirme toplantısının yapılmasına karar verildi. Şarampol sakinlerinin de katılacağı toplantı 17 Eylül’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde yapılacak. Kısa süre sonra da seçimlerde o bölgede oy kullananların katılımı ile referandum yapılacak.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle