Hoşgeldiniz  

Çin Büyükelçisi’nden Başkan Türel’e ziyaret

Semih Köken | 21 Ekim 2015 | Antalya Haber A- A+

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisi Yu Hong Yang, G-20 zirvesine ev sahipliğiyle Antalya’nın tüm dünyanın dikkatini çektiğini, zirvenin ardından daha çok Çinli turistin Antalya’ya geleceğini söyledi.

 

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu belirten Büyükelçi Yu Hong Yang, Antalya’nın Çin için çok özel olduğunu söyledi. Yerel işbirliğine büyük önem verdiklerini ifade eden Yang, “Antalya çok önemli bir şehir. Çinli işadamlarının madencilik sektöründe önemli yatırımları var. Antalya bizim için sadece madencilik açısından değil, turizm açısından da çok güzel bir şehir” dedi. Antalya’nın G20 zirvesiyle dünyanın dikkatini çektiğini ifade eden Yang, zirveden sonra daha çok Çinli turistin Antalya’ya geleceğini kaydetti.

 

EXPO BİR ŞANS

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şunları söyledi: “Antalya olarak Çin’le ilişkilerimizi güçlendirmeye yönelik çok önemli girişimlerimiz var. Hem turizm kapasitesi hem de ithalat ihracata dayalı ticaret hacminin geliştirilmesi en büyük gayemiz. Bence bu konuda önemli bir kapıyı aralıyoruz. Çin’in EXPO 2016 projesine katılımcı olması için ön anlaşmayı imzaladık. Böylelikle aramızdaki ilişkinin kapıları biraz daha aralandı. Ticaretimizin ve turizmimizin daha iyi bir noktaya gelmesi için de bir şans ortaya çıktı.”

İPEK YOLU İŞBİRLİĞİ

Ziyarette hazır bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim de, konuk büyükelçiye Antalya ve Çin arasındaki ilişkiler hakkında bilgi verdi. Evrim, Antalya’nın Çin’in de büyük önem verdiği tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasını amaçlayan İpek Yolu Ekonomi Kuşağı Şehirleri İşbirliği ve Kalkınma Forumu’nun kurucu üyelerinden bir tanesi olduğunu hatırlattı. İbrahim Evrim, “Bu şehirlerarası dayanışma forumunda hem kurucu üyeyiz, hem yönetim kurulu üyesiyiz hem de genel sekreteriz. Forum kapsamında İpek Yolu şehirlerinin alt yapılarının geliştirilmesiyle ilgili bir proje başlatılıyor. Birleşmiş Milletler kontrolündeki bu projeye Türkiye’den katılan tek şehir Antalya” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Başkan Türel ve konuk Büyükelçi ziyaretin anısına karşılıklı hediyeler verdi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle