Hoşgeldiniz  

Bakan Aşçı: 10’uncu büyük ekonomi hayal değil

Semih Köken | 11 Kasım 2015 | Antalya Haber A- A+

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisi ve 500 milyar dolar ihracat hedeflerinin bazılarına hayal gibi gelebileceğini, ancak hayal olmadığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşçı, Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) Küresel Konferansı ve 44’üncü Genel Kurulu’na katılmak üzere geldiği Antalya’da Vali Muammer Türker’i makamında ziyaret etti. Bakan Cenap Aşçı, ziyaretinde 2023 yılı hedefleri ve G-20 Liderler Zirvesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
GUMRUK VE TICARET BAKANI CENAP ASCI, SERIK'E BAGLI BELEK TURIZM MERKEZINDEKI MARITIM PINE BEACH OTEL'DE BASLAYAN ICA- KURESEL KONFERANSI VE 44'UNCU GENEL KURULU'NUN ACILISINA KATILDI.(FOTO:NAMIK KEMAL KILINC/SERIK-DHA)
Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin 1 milyara yakın üyeye sahip topluluk olduğuna işaret eden Bakan Cenap Aşçı, üç gün sürecek genel kurula 81 ülkeden 1000’e yakın katılımcı olduğunu kaydetti. Aşçı, 2020 yılında kooperatiflerin geleceği, nasıl bir vizyonla çalışacakları, üretime nasıl katkı sağlayacakları, dünya ekonomisini nasıl geliştirecekleri gibi konuların üç gün boyunca tartışılacağını ve tecrübelerinin paylaşılacağını, sonrasında 2020 yılına nasıl bir vizyonla girileceğinin sonuç bildirgesinin paylaşılacağını dile getirdi.

2023 HEDEFLERİ HAYAL DEĞİL

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğuna işaret eden Bakan Aşçı, artık bu tür organizasyonların ulaşılamaz, yapılamaz olmadığını söyledi. Bakan Aşçı, “İnşallah 2023 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında büyük hedefimize ulaşma yolunda hızla ilerliyoruz. 10’uncu büyük ekonomi olmak istiyoruz. 500 milyar dolar da ihracat yapmak istiyoruz. Hayal gibi gelebilir bazı insanlara, değil. 2002 yılındaki ihracatımızı 36 milyar dolardan 160 milyar dolara çıkardık. 3.5 kat daha artırma hedefimiz var. 12-13 yılda bunu başardık, geri kalan 8 yılda da inşallah başaracak güçteyiz, azimdeyiz” dedi.

G-20 DEĞERLENDİRMESİ

Antalya’nın ev sahipliği yaptığı G2-0 zirvesini de değerlendiren Bakan Aşçı, şunları söyledi:

“2002’de ben ABD’ye gittiğimde gayri safi milli hasılamız 200 milyar dolardı. Gittiğim ülkenin ise 11 trilyon dolardı. Dolar kuru biraz artmakla beraber şu anda trilyoner seviyesine gelemedik, trilyonlar kulübüne giremedik ama girmek üzereyiz. Amerika’yla bizim aramızdaki fark 1’e 55’ti. Geldiğimiz nokta itibariyle şu anda ilk 20 ülke arasındayız. Dünyanın en zengin, gelişmiş 20 büyük ekonomisinin ülkeleri grubuna bir yıl boyunca başkanlık ettik. Son derece başarılı bir başkanlık süreci geçti ki bunu tüm dünya takdir ediyor.”

ICA KONFERANSI BAŞLADI

Bakan Aşçı, daha sonra Serik’e bağlı Belek turizm merkezindeki Maritim Pine Beach Otel’de başlayan ICA- Küresel Konferansı ve 44’üncü Genel Kurulu’nun açılışına katıldı. Konferansın açılışında konuşan Bakan Aşçı, “Bu toplantıda kooperatif sektöründe bilgi alışverişi olacak. Kooperatifler kısa sürede örgütlenerek dünyada söz sahibi olmuşlar. 1895 yılında kurulan Uluslararası Kooperatifler Birliği dünyanın en geniş tabanlı birliğidir. Ülkemizde yaklaşık 7 milyon ortağı bulunan kooperatifler faaliyet göstermektedir” dedi.

‘TÜRKİYE GÜZEL ÜLKE’

ICA Başkanı Pauline Green de Türkiye’de ilk defa toplantı yaptıklarını belirterek, “Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke. Bu toplantıya ev sahipliği yapan Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Başkanı Muammer Niksarlı ve bizleri bu toplantıda yalnız bırakmayan Sayın Bakan Cenap Aşçı’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘KOOPERATİFLER YASASI ÇIKARILMALI’

Türkiye Milli Kooperatifler Birliği Başkanı Muammer Niksarlı ise konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizde seçimlerden önce olan kötü olaylar nedeniyle dünyanın bazı ülkelerindeki yöneticiler Türkiye’ye gitmeme yönünde uyarıda bulundu. Bütün uyarılara rağmen bu toplantının Türkiye’de yapılması için çok gayret gösterdik, tüm dünyadaki kooperatif yöneticilerini Türkiye’ye getirmek için. ICA Başkanı’na çok teşekkür ediyoruz. Ülkemiz 1 Kasım seçimlerinden sonra rahatlamış, herkes derin bir nefes almıştır. Artık eksik kalan işlerimizi tamamlama zamanı gelmişti. Yeni kooperatifler yasasının bir an önce çıkarılması gerekmektedir.”

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle