Hoşgeldiniz  

Aspendos Festivali başlıyor

Semih Köken | 21 Ağustos 2015 | Antalya Haber A- A+

DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, 1994’ten bu yana 22 yıldır düzenlediği, 1998 yılından itibaren de uluslararası bir organizasyon olan Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, bu yıl, 5-24 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde bu yıl 3 konser, 2 bale eseri ve 2 opera eseri bulunuyor. Aspendos Antik Tiyatrosu’nda binbir gece masallarına eşdeğerde yedi muhteşem gece yaşatacak festivalde; İzmir, Mersin, Antalya, Ankara, Antalya devlet opera ve balesi müdürlüklerinin yanı sıra, yabancı konuk topluluk ve solistler olacak.

22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin 5 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek açılışı, ‘Gala Konser’ ile olacak. Dünya sahnelerinde yer almış, beğenilen yerli ve yabancı sanatçılar; soprano Görkem Ezgi Yıldırım, Dimitrinka Raycheva, mezzosoprano Elena Chavdarova Isa, tenor Ünüşan Kuloğlu, bariton Plamen Dimitrov, bas Tuncay Kurtoğlu’na, şef Borislav Ivanov yönetiminde Mersin-Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu eşlik edecek. Konser repertuvarı, ünlü besteciler Giuseppe Verdi, Giocomo Puccini, Piyotr Ilyiç Çaykovski, Selman ADA ile Georges Bizet’in eserlerinden oluşuyor.

Devam eden programda 8 Eylül Çarşamba gecesi, İzmir- Mersin- Antalya devlet opera ve baleleri tarafından sahnelenecek ‘Ateş Kuşu / İlk Bahar Ayini’ balesi sahnede olacak. Bu yıl düzenlenen 13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde ilk kez sahnelenen eser, masalsı, canlı, ışıl ışıl dekor ve kostümleriyle bu kez de Antalyalı seyircinin beğenisine sunulacak.

22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde sırada, geçen sanat sezonunda Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen, ünlü piyes yazarı W. Sheakespeare’nin aynı adlı eserinden uyarlanan ‘Hamlet’ balesi var. Besteci Revaz Gabichvadze’nin bu eseri Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sunuluyor. 11 Eylül Cuma akşamı sahnelenecek eserin reji ve koreografisini Nugzar ve Medeia Magalashvili gerçekleştirdi.

Aspendos Antik Tiyatrosu, 16 Eylül Çarşamba gecesi, bir opera masalını ağırlayacak. Bestesi Selman Ada’ya ait ünlü Türk operası ‘Ali Baba&40’ eseri, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. Mehmet Balkan’ın sahneye koyduğu eser; tanıdık ve sevilen aryaları, renkli kostüm ve dekoruyla büyülü bir gece yaşatacak.

22. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin Kore’den katılan yabancı konuk topluluğu Kore Ulusal Operası, 20 Eylül Pazar gecesi ‘Soul Mate / Ruh İkizi’ opera eserini sahneleyecek. Kore geleneksel düğün törenlerinden uyarlanan sahnelerin de bulunduğu, eğlenceli ve romantik bir aşk hikayesinin anlatıldığı eserin bestesi June Hee Lim’e ait. Sahneye koyan Jae Hyung Seo.

Festival, art arda iki gece gerçekleştirilecek ‘Türksoy Opera ve Bale Yıldızları’ konseri ile son bulacak. 23 ve 24 Eylül geceleri düzenlenecek konserle ülkemizin de içinde olduğu Türksoy’a üye ülkelerden katılacak opera ve bale sanatçıları sahne alacak. Şef Aytuğ Ülgen yönetiminde, İzmir- Mersin- Antalya devlet opera ve balesi orkestralarına Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Tataristan cumhuriyetlerinden katılacak solistler eşlik edecek.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle