Hoşgeldiniz  

Arama – Kurtarma Köpekleri Göreve Hazır

SEMİH KÖKEN | 12 Haziran 2014 | Antalya Haber A- A+

arama kurtarma timi eğitim (2) arama kurtarma timi eğitim (3) - Kopya arama kurtarma timi eğitim (1) - Kopya

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alman Care-4 Life kuruluşunun işbirliğiyle düzenlenen sokak köpeklerinden arama kurtarma köpeği timi oluşturulması ve bunları eğitecek kişilerin yetiştirilmesine yönelik proje sona erdi. Bir yıldır eğitim alan köpekler ve köpek eğiticileri Kasım ayında sınava girecek. Başarılı olan köpek ve eğitmenleri Türkiye’de bir ilk oluşturacak ve gönüllü kurtarma timi olarak Antalya’da görev yapacak.

 

Enkaz, sel, çığ ve kayıp gibi afet durumlarında canlıların kurtarılması için hayati önemi olan arama-kurtarma köpeklerinin sokak hayvanları arasından seçilmesi, eğitimi ve bu köpekleri eğitecek eğitmenlerin yetiştirilmesini amaçlayan proje sona erdi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Dışilişkiler Daire Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) Antalya İl Müdürlüğü, Almanya’dan Care-4 Life Derneği ve SAR Germany işbirliğiyle gerçekleştirilen proje başarıyla tamamlandı.

KASIM’DA SINAVA GİRECEKLER

Proje kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak Antalya ya gelen SAR Germany’den Klaus Röper, Dieter Schirmer, Juliet Gebhartdt ve Care-4-Life Derneği’nden  Silvia Grene öncülüğünde katılımcılar son iki haftalık yoğun eğitimi başarı ile tamamladı. Bir  yıldır eğitim gören köpekler ve köpek eğitmenleri Kasım ayında yapılacak sınava girerek Türkiye’de ve Antalya’da bir ilk oluşturacak gönüllü arama kurtarma timi olarak görev yapacak.

DİSİPLİNLİ EĞİTİM

Proje sonunda iki hafta süren eğitimlerin yoğun geçtiğini belirten yetkililer, ilk çalışmanın Antalya Büyükşehir Belediyesi inşaatında gerçekleştiğini ve yapılan eğitimlerde köpeklerin mevcut durumunun gözlemlendiğini belirtti. Eğitim sırasında köpekler ve eğitmenleri iki gruba ayrılarak iz takip, saha arama, enkaz arama ve itaat çalışmaları yaptı. Kurşunlu Şelalesi, Güver Uçurumu, Kent Ormanı ve itfaiye bahçesinde yapılan eğitimler yoğun bir şekilde geçti. Disiplin içinde geçen eğitimler ekip çalışması içinde sürdü. Her eğitimci köpeği ile birlikte çalışmalara her gün eksiksiz biçimde katılarak çalışmalarda yer aldı.

GECE EĞİTİMİNE KATILDILAR

Eğitimlerin gece yapılan bölümü için hafta sonu Kemer Beycik’te kamp yapıldı. Tekirova Beycik UMKA Macera ve Doğa Sporları Kampı eğitimcilere ev sahipliği yaptı. Burada yapılan gece eğitimlerinde iz takip, enkaz arama, itaat, saha çalışmaları yapıldı. Birlik ve beraberlik içinde geçen eğitimlerde köpekler iyi bir yol kat etti. Eğitimlere 12 eğitici ve köpeğinin yanı sıra Almanya dan da 4 eğitimci ve iki köpeği eşlik etti.

SINAVA HAZIRLAR

Eğitimler sonunda yapılan toplantıda Almanya’dan gelen uzman eğitimciler iki haftalık eğitimi değerlendirerek yapılacak sınav ile ilgili teorik bilgiler verdi. Eğitimciler eğitimlerin çok başarılı bir şekilde sonuçlandığını ve bu iki haftalık yoğun eğitimler sonunda köpeklerin sınava hazır bir hale geldiklerini dile getirdi. Almanya dan gelen eğitimciler Antalya Büyükşehir Belediyesine ve yoğun eğitim programına katılanlara teşekkür etti.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle