Hoşgeldiniz  

Elmalı’da “Lavanta Kokulu Antalya Projesi” Meyvelerini verdi

Deniz Porsuk | 12 Temmuz 2018 | Antalya Haber, Yaşam A- A+

Elmalı’da “Lavanta Kokulu Antalya Projesi” Meyvelerini verdi

“Kadın Çiftçilerimizle Lavanta Kokulu Antalya Projesi” kapsamında Elmalılı kadın üreticimiz Hanife Taşkın’ın Lavanta demonstrasyon tarlasında geniş bir katılımla tarla günü düzenlendi.

Elmalı’da düzenlenen Tarla Gününe Elmalı Kaymakamı Gürbüz Saltaş, İl Müdür Yardımcısı Gökhan Karaca, Şube Müdürleri İbrahim Irmak ve İzzet Kaş, Elmalı İlçe Müdürü Dilek Boğatimur, teknik personel ve çok sayıda üretici katıldı.

Lavanta hakkında bilgi verilen etkinlikte, lavanta hasadının nasıl yapıldığı uygulamalı olarak gösterildi.

Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor programı kapsamında İl Müdürlüğü tarafından teklif edilen ve programa alınan “Kadın Çiftçilerle Lavanta Kokulu Antalya” projesi kapsamında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından üretilen lavanta fideleri İlçe Müdürlüğümüz tarafından Karyağdı Mahallesinde yaşayan Hanife TAŞKIN’a verildi. 2017 yılında, 22 proje arasından seçilerek ödül almaya hak kazanan Taşgın ödülünü Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN’ında katıldığı törende teslim aldı. Kadın Girişimci olarak tarıma değer katan TAŞKIN’ın Lavanta tarlasında tarla günü yapıldı.

İlimizde yapılan Lavanta projeleri ili ilgili açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa ÖZEN, lavanta günlerinin kentin geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını söyledi.

Bu tür faaliyetlerin sadece ekonomik faaliyetler olmadığını anlatan Özen, “Asıl bizim için önemli olan konulardan biri de hem turizme katkısı hem de sosyal ve kültürel hayata katkısı açısından da çok önemli faaliyetler olacaktır. Gelecek yıllarda kesinlikle Antalya’nın birçok alanında bu lavantaları göreceğiz.’’ diye konuştu.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle