Hoşgeldiniz  

Türel: Kemer’in şehirle bütünleşmesi sağlanacak

SEMİH KÖKEN | 15 Mart 2019 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

Türel: Kemer’in şehirle bütünleşmesi sağlanacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3. Etap Raylı Sistem hattının dünya rekoru bir sürede yapımı tamamlanan Varsak-Otogar bölümünde yolculu deneme seferlerinin 17 Mart’tan sonra başlayacağını açıkladı. Ulaşımla ilgili iyileştirme çalışmalarının yapıldığını anlatan Başkan Türel, “Kemer-Antalya arasındaki toplu ulaşımı güçlendirmek suretiyle bu bölgenin şehirle bütünleşmesini sağlayacağız. Ben de bir Kemerli olarak söylüyorum. Kemer’e o tüneller yapılmadan önceki Kemer’in trafiğini bir gözümüzün önüne getirirsek nereden nereye geldiğimizi çok daha iyi anlarız” dedi.

Konyaaltı Sanayi İş Adamları Derneği’nin (KONYSİAD) konuğu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hizmetlerini ve gelecek projelerini anlattı. Antalya’da güzel şeyler olsun gayreti gösterdiklerin belirten Türel, bu gayreti ilk günkü aşkla yeni bir döneme taşımak istediklerin söyledi. Antalya’nın siyasetin kısır çekişmelerine kurban edilemeyecek kadar güzel bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Antalya’yı düşünmek Antalya’da yaşamak değil, Antalya’yı yaşamak önemlidir. O yüzden hep Antalya’da siyaset yarışmasın, hizmetler yarışsın dedik. Adaylar yarışmasın projeler yarışsın dedik” diye konuştu.

YETER Kİ ANTALYA KAZANSIN

2004’te ilk görev geldiğinde Antalya girişlerinin mezbelelik halde olduğunu, ciddi trafik sorunu yaşandığını hatırlatan Türel, şunları söyledi: “Antalya tarihinde hiç katlı köprülü kavşak yapılmamıştı. Çağdaş raylı sistem yoktu. O kavşaklar trafiği tıkayacak suçlamaları söz konusu olmuştu. Hatta hızını alamayanlar göreve geldiğimizde o kavşakları dolduracağız demişlerdi. Ancak biz Antalya’nın kazanacağını düşündük, kararlılık ve cesaret göstererek bu projeleri Antalyamıza kazandırmaktan hiç imtina etmedik. Her zaman ‘Antalya’nın kazanması söz konusu ise ben kaybetmeye razıyım’ dedim. 11 katlı kavşak, 11 kilometre raylı sistem yaptık. Bizim olmadığımız dönemde bir santim raylı sistem yapılmadı, bir tane kavşak eklenmedi.”

3. ETAP 17 MART’TA YOLCULARLA DENEME SEFERLERİNE BAŞLAYACAK

Bu dönem 28 katlı kavşak ve 44 kilometrelik bir raylı sistem ağını Antalya’ya kazandırdıklarını anlatan Türel, 3. Etap Raylı Sistem’in 4 ay gibi dünya rekoru bir zamanda tamamlanan Varsak-Otogar arasındaki 10 kilometrelik bölümünün 17 Mart’tan sonra yolcularla ile birlikte deneme sürüşü yapacağını açıkladı. Bir önceki dönemde Antalya’da bu hizmetler yapılsaydı belki de şu an metroyu bitiriyor olacağına dikkati çeken Başkan Menderes Türel, “Gelecek dönem için Konyaaltı Büyük Liman’dan başlayıp Kırcami’nin de içinden geçerek Lara Kundu’ya kadar giden bir metrodan bahsediyoruz. Antalya’mıza verdiğimiz her sözü tutmuş bir belediye başkanı olmanın özgüveni ve gururu ile halkımızın arasındayız. Bunu da başaracağız. Biz dersimize çalışmadan söz vermeyiz” dedi.

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Başkan Menderes Türel, şöyle devam etti: “Biz olmadığımız takdirde bu hizmetler yapılamaz. ‘Antalya’nın geleceğini seçiyoruz’ diyor iken ben bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Çünkü bu işler birlikte olduğunuzda çözülebilen işleridir. Antalya’mıza bu projeleri kazandırıyor iken neler yaşadığımız yazmaya kalksak ansiklopedi olur. Bu yüzden bunlar için birlik beraberlik gerekir. Bir kere Antalyalıların desteği gerekir. Antalyalılar bizi desteklemeseydi 2014’te yeniden göreve getirmeseydi hala 28 tane katlı köprülü kavşak yapamamış, hala 44 kilometrelik raylı sistemi ulaşım ağına ekleyememiş bir şehirdik.”

PROJELERİ HALKIMIZA SORDUK

Halkın desteğinin yanında projelerin içinde olmasının da gerekliliğine işaret eden Türel şunları aktardı: “Sivil toplum örgütlerimiz, kanaat önderlerimiz, halkımızın katılımcı yönetim anlayışı ile işin içerisinde olması gerekir. Biz bu dönemde ikinci etap ve üçüncü etap raylı sistemi yapıyor iken bu yüzden referanduma gittik. Bizim dediğimiz dediktir. Biz biliriz demedik. Büyük projelerimizi Türkiye’de en çok referandum yapan, halka projelerini soran belediye başkanı olarak hep milletimiz ile paylaştık. İkinci etabı yüzde 98.42, üçüncü etabı yüzde 97.82 gibi bir oranda halkımızla mutabakatla yaptık.”

GÜVEN DUYULAN İSTİKRARLI BİR BELEDİYEYİZ

Güven ve istikranın belediyecilikte çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Türel, “Çünkü bu sistemler için mutlaka ve mutlaka yabancı kredi kuruluşları veya ulusal kredi kuruluşlarının desteğine ihtiyacınız var. Fizibıl, rantabıl bir projeniz, mali yönden istikrarlı bir belediye tablosunuz yoksa kimse yüzünüze bakmaz. Dünya Bankası kuruluşu olan IFC, kredi kuruluşu olarak, Hazine garantisi istemeden üçüncü etapta Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kredi verdi. Bu Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne duyulan güven ve istikrarın eseri” dedi.

ANTALYA DÜNYAYA YETER

Başkan Türel, 2009 öncesi muhalefetin borç edebiyatı yaptığını hatırlatarak, “Mazeret çok, para yok 5 sene de Antalya 15 sene geriye gitti. Kaybeden Antalya oldu. Şimdi de yine batık belediye, borç edebiyatı yapıyorlar. Peki ne yapacaksın diyenlere Antalya’ya Antalya yeter diyorlar ama biz çok farklı düşünüyoruz. Biz Antalya dünyaya yeter diyoruz. Bizim bambaşka bir vizyonumuz, ufkumuz var” diye konuştu.

KRUVAZİYER LİMANA KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesin kendi projesi, kendi içinde değerlidir. Bu projeler bugünden yarına bitecek projeler değil. Bunların ÇED raporları var, kıyı yapı mühendisliği çalışmaları var. Birçok çalışması var. Ne mutlu ki biz kurvaziyer liman yapacağız dediğimizde bizimle ilgili mecliste soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi, bugün ben de kurvaziyer liman yapmaya talibim demeye başladı. Çok güzel. Geldikleri noktayı beğeniyorum.”

SUYU YİNE EN UCUZ YAPTIK 

2009’da suyu en ucuz kullanan şehir olarak bıraktıkları Antalya’yı 2014’te suyu en pahalı kullanan il olarak geri aldıklarını kaydeden Başkan Türel, “Mazeret kolaydı. Hükümet elektriği pahalandırıyor, elektrik maliyetleri yükseldikçe suya zam. Arkadaşlar yani mazeret belediyeciliğin çözümü olamaz. Bakın İzmir’de konaklama tesisleri, suyu şu anda 9 TL’ye kullanıyorlar. Antalya’daki konaklama tesisleri 3 TL’ye kullanıyor. Aradaki fark üçte biri. Üç misli pahalılar bizden yani. 2014’te de aldık en pahalıydı şimdi yine en ucuza getirdik” dedi.

20 MİLYARLIK YATIRIM 

Gelecek dönemde Antalya’ya 20 milyar liralık yatırım sözü verdiklerini belirten Başkan Türel, şöyle konuştu: “Bu Antalya’ya 20 milyarlık bir yatırım girmesi, Antalya ekonomisine ekstra bir katma değer demek. Bu dönem de 12 milyar liralık yatırım yapmışım. Bu dönem için çok şanslıyız. İki tane Antalyalı bakanımız var. Biz olmayı başaramayınca bu projeler olmuyor.”

HERKESE EŞİT HİZMET EDİYORUZ

Kimseyi ayırt etmeden, ötekileştirmeden herkese eşit hizmet ettiklerini vurgulayan Başkan Türel, “En az oy aldığım Konyaaltı’na en önemli projelerimi yaptım. Sahil Antalya Yaşam Parkı, Boğaçayı, Tünektepe Konyaaltı’nda. Ama en çok oy aldığım ilçe Kepez’e de raylı sistemi yapıyorum. Yani biz de çok oy aldık, çok hizmet edeyim, az oy aldım az hizmet edeyim anlayışı yok” şeklinde konuştu.

KEMER’İN ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞMESİ SAĞLANACAK

Başkan Türel konuşmasının ardından KONYSİAD üyelerinden gelen soruları da yanıtladı. Kemer bölgesindeki turist potansiyelin şehirle bütünleştirilmesi önerisini değerlendiren Başkan Türel, Demre-Kaş arasındaki 3. Havaalanının bölgenin potansiyelini daha da arttıracağına vurgu yaptı. Bu bölgede ulaşımla ilgili iyileştirme çalışmalarının yapıldığını anlatan Başkan Türel, “Kemer-Antalya arasındaki toplu ulaşımı güçlendirmek suretiyle bu bölgenin şehirle bütünleşmesini sağlayacağız. Ben de bir Kemerli olarak söylüyorum. Kemer’e o tüneller yapılmadan önceki Kemer’in trafiğini bir gözümüzün önüne getirirsek nereden nereye geldiğimizi çok daha iyi anlarız. Deniz otobüsleri de Kemer’e büyük katkı sağladı. Seferleri daha da sıklaştıracağız” dedi.

Konyaaltı Sanayi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan Başkan Türel’e konuşmasını ardından plaket takdim etti.

(Haber Merkezi)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle