Hoşgeldiniz  

Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edilemez’

SEMİH KÖKEN | 15 Kasım 2019 | Gündem, Kemer Güncel, Siyaset, Yaşam A- A+

Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edilemez’

Kemer esnafından Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edilemez’
Kemer’de Salı günleri kurulan Turizm Pazarı’nın kaldırılması isteyen esnaf adına açıklama yapan KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, Başkan Topaloğlu’na seçim zamanı vaat ettiği ‘Çarşı Günleri’ projesi hatırlatarak, “Yaşanan haksız rekabet gün gibi ortadayken yöneticilerimizin mağduriyetimizi görmezden gelmesi, yaşanan haksız rekabeti adeta yok sayması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi

Kemer esnafından Topaloğlu’na sitem: ‘Haksız rekabet kabul edilemez’

 Kemer’de her hafta Salı günleri kurulan Turizm Pazarı’nın haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle kaldırılmasını isteyen esnaf Kemer Esnafları ve Turizmciler Derneği’nin (KESDER) çağrısıyla bir araya gelerek durumu protesto etti. Kemer Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan esnaf Kemer Belediyesi’nin önüne giderek basın açıklaması yaptı. Kemer esnafının çalışma koşullarının zor olduğunu belirterek açıklamasına başlayan KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, “Kemer bölgesinde ticaret yapan bizler, aslında çok büyük saygıyı hak ediyoruz. Dünyanın neresinde günde 16 saat çalışıp evine ekmek götürmeye çalışan ve buna rağmen son yıllarda hep zarar eden başka bir esnaf vardır? Tek isteğimiz adil bir ticaret alt yapısının oluşturulması, haksız rekabetin önlenmesi” dedi.

‘ÇARŞI GÜNLERİ DÜZENLENSİN’

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun seçim zamanında vaat ettiği ‘Çarşı Günleri’ etkinliğinin düzenlenmesini 2 bin 500 esnaf adına talep ettiğini belirten Başkan Çilengir, “Başkanımızın seçim döneminde televizyon ekranlarında yapacağını söz verdiği,  ‘Çarşı Günleri’ etkinliğinin düzenlenmesini talep ediyoruz. Misafirlerin çarşılara gelmesine vesile olacaktır. Belde ve caddemizde ticaret yapan esnaflarımızın kendi dükkânlarının önünde, indirimli ürünlerini haftanın bir günü, belediyemizce belirlenecek stantlarla satışının yapılmasına izin verilmesini, işgaliye karşılığında belediyemize ciddi bir gelir kaynağı yaratacağını düşünüyoruz. Çarşı Günleri’nde sokak sanatçıları, her beldeye ait otellerin animasyon gösterileri yapılır. Çarşı Günleri etkinliğinin oteller bölgesinde tanıtımının yapılmasının sağlanmasını, bu vesile ile misafirlerimizin çarşılarımızı ziyaret etmesinin taşıma kooperatiflerimiz yani taksi ve dolmuşlarımızla yapılmasını 2 bin 500 çarşı esnafı, adına talep ediyoruz” diye konuştu.

‘HAKSIZ REKABET GÜN GİBİ ORTADA’

Yöneticilerin, esnafın haksız rekabet karşısındaki mağduriyetinin görmezden gelmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığının altını çizen Çilengir, “Kemer’de yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuca göre, bölgemize gelen misafirlerimizin yüzde 90’ı çarşılarımızı görmeden gitmektedir. Kokartsız rehberler ve kaçak çalışanlar yani hanutçular, türlü karalama kampanyaları ile misafirlerimizin çarşılarımıza gelmesini engellemektedirler. Belli bir program çerçevesinde zaten kısıtlı sürede tatilini yapan misafirlerimiz, pazar yerlerinin olduğu yerlere taşınıyor. Çarşılarımızı görmeden otellerine geri dönüyorlar. Beldibi’nden Tekirova’ya kadar ticaret yapan, kira ödeyen, her türlü vergiyi ödeyen, burada yaşayıp tüm gelir ve giderlerini burada bırakan bizler, mağdur edilmekteyiz. Yaşanan haksız rekabet gün gibi ortadayken yöneticilerimizin mağduriyetimizi görmezden gelmesi, yaşanan haksız rekabeti adeta yok sayması kabul edilebilir bir durum değildir” diye konuştu.

PAZAR YERLERİ RANT ALANI

Çilengir, çözümün Çarşı Günleri projesi olduğunu belirterek açıklamasına şu şekilde devam etti: “Çarşı Günleri projesi ile bölgemizde gerçekten ihtiyaç sahibi olup, pazara çıkan dostlarımızla ekmeğimizi bölüşmeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. Yaptığımız istişarelerde tüm siyasi erkan ve akil kişiler, giyim pazarlarının bir rant alanı olduğunu beyan etmektedir. Bu yerlerin artık pazar yeri değil paspal, hijyen olmayan, her türlü olumsuzluğun yaşanabileceği rant sahalarına dönüştüğünü herkes açıkça beyan etmektedir. Karar mercileri olan Sayın Belediye Başkanımız, meclis üyelerimiz ve komisyon üyelerinin, 43 bin nüfuslu ilçemizde 2 bin 500 esnaf, aileleri, çalışanları ile en az 20 bin kişinin yani nüfusumuzun yaklaşık yüzde 50’sini ilgilendiren bu mağduriyetlerini görmelerini istiyoruz.”

:
Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle