Hoşgeldiniz  

Eğlenmek için gittiği parkta bacakları kırıldı

Deniz Porsuk | 07 Haziran 2017 | Antalya Haber, Gündem, Yaşam A- A+

Eğlenmek için gittiği parkta bacakları kırıldı

ANTALYA’da ailesi ile eğlenmek için macera oyunlarının yer aldığı parka giden 10 yaşındaki Ada Kaplan, iddiaya göre görevlinin hatası yüzünden 8 metreden düştü. Bacakları kırılan küçük Ada, 25 gün kaldığı hastanede 3 kez ameliyat oldu. İhmal iddiasını reddeden parkın ortaklarından Derya Aslan ise çocuğun parkurun bir noktasında korkarak inmek istediğini, ancak bu sırada tutmaması gereken bir yerden tutarak ipi boşa çıkardığını iddia etti.

Gemi kaptanı Deniz Kaplan, kızı Ada’yı eğlenmesi amacıyla eşi ve diğer küçük kızıyla birlikte Kepez İlçesinde bulunan macera oyunlarının yer aldığı Park Orman’a götürdü. Burada Adrenalin Park parkurunda eğlenen Ada Kaplan, emniyet kemerini takarak, ağaç üstünde engele göre dizayn edilmiş parkura başladı. Parkurun ikinci etabında engelde hata olduğunu gören baba Deniz Kaplan, görevliyi çağırdı. Kaplan, “Halatlar dolaşmış ve emniyetsiz görünüyordu. Orada uzun süre bekledi ve görevli çıkıp halatları düzeltti. Daha sonra birlikte bir engel daha geçtiler ve son engele geldiler” dedi.

8 METREDEN DÜŞTÜ

Son engelde görevlinin Ada’nın ayak boyunun engele yetmediğini belirtmesi üzerine kızının inmek istediğini anlatan Kaplan, “Emniyet halatı ile indireceklerini söylediler. ‘Güvenli mi’ diye sorduğumda görevli ‘Evet’ dedi. Sonra emniyet halatını yukarı atamadılar. Ben attım. Yukarıdaki görevli halatı bağladı ama yanlış bağladı. Aşağıdan ‘Yanlış bağladın’ diye seslendim. ‘Düzeltiyorum’ dedi ve bağlamaya devam etti. Daha sonra Ada’yı sarkıttı. Sarkıtır sarkıtmaz da ‘Özür dilerim ağabey’ diyerek kızımı yukarı çekmeye başladı. Çünkü karabinayı (dağcılık malzemesi) Ada’ya bağlamadan aşağı bırakmış. Ada halattan eliyle tuttu ‘Beni aşağıya bırakmaya devam et’ dedi. Görevli de halatı yukarı çekip Ada’nın elini tuttu. Ada diğer elini de tutması için görevliye uzattı fakat o anda 8 metreden düştü” diye konuştu.

‘PERSONEL EĞİTİMLİ DEĞİL’ İDDİASI

Düşmesinin ardından Ada’nın bacaklarının kırıldığını belirten Deniz Kaplan, kızını ambulansla hastaneye götürdüklerini söyledi. Parkurda bazı eksikler tespit ettiğini dile getiren Kaplan, “Parkurda 140 santimetre boy sınırı vardı. Ada’nın boyu 144 santimetre. Anlaşılan bu boy ile ayak mesafesi yetmiyormuş. Bir önceki engelde gariplikler vardı halatlar dolaşmıştı. Biz fark etmesek orada sıkıntı çıkabilirdi. Görevliler kurtarma halatı atmayı, bağlamayı bilmiyordu” dedi.

ŞİKAYETTE BULUNDU

Polis merkezine şikayette bulunduklarını söyleyen Kaplan, kızı Ada’nın iki bacağında diz ile kasığı arasındaki kemiklerin kırıldığını söyledi. Parkta bir başka çocuğun başına aynı şeylerin gelmemesi için yasal mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Kaplan, kazanın yaşandığı parkın yetkililerinin kurban kesme teklifinde bulunduğu iddia etti. Kaplan, onlara bunun çözüm olmadığını, bir an önce işletmelerinde personele hızlı bir şekilde eğitim vermeleri gerektiğini aktardığını kaydetti.

‘KURBAN KESİLİNCE İYİLEŞEMEM Kİ’

25 gün hastanede yatan ve 3 ameliyat olan Ada Kaplan ise düşme anını anlattı. Kendisini tutmak isteyen görevlinin eli terli olduğu için elinden kaydığını anlatan Ada Kaplan, 8 metreden düştüğünü söyledi. Ada Kaplan, “Annem çığlık attı. Babam hemen yanıma geldi. Ağlamadım, kardeşim babaanneme ‘Ablam ölecek mi’ diye sormuş. Annem belim kırılmış zannetti. Okula gitmeyi çok özledim. Parkın sahipleri beni ziyarete geldi, ‘Kurban keselim’ dediler. Ama ben kurban kesilince iyileşmem ki. Kurban kesmeleri kendi içlerini rahatlamak için” diye konuştu.

İŞLETMENİN CEVABI

Adrenalin Park işletmesinin ortaklarından Derya Aslan ise iddiaların doğru olmadığını ileri sürerek, kazada bir ihmal olmadığını savundu. Aslan, “Çocuk, parkurun bir noktasında korkmuş ve aşağı inmek istemiş. Görevlimiz indirme işlemini yaparken, çocuk tutmaması gereken bir yerden tutmuş ve ip boşa çıkmış. Altta da bir personel çocuğu tutmaya çalışmış ama başaramamış. Çok üzüldük, elimizden geleni yapmaya çalıştık. Maddi manevi ailenin yanında olmaya çalıştık. Daha da yardıma hazırız” dedi.

Babanın iddia ettiği gibi personelin karabinayı takmadan çocuğu indirmesinin imkanı olmadığını iddia eden Aslan, “Personelimiz ilk defa birini indirmiyor. Bir ihmal olduğunu görmedik” diye konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle