BU TABELA NEYİN NESİ?

11 Ağustos 2019 Pazar, 22:34

ŞEHİR MERKEZİ NERESİ?
BELEDİYE ELİYLE LİMAN CADDESİ AYRICALIKLI İLAN EDİLDİ!..
KESDER’İN GÖREVİ ESNAFI BÖLMEK Mİ?

Kemer esnafının kötü bir sezon geçirdiği biliniyor. Esnaflar ve esnaf temsilcileri sorunu çözebilmek için yeniden hanutçulukla mücadele silahını gömüldüğü yerden çıkarırken toplu taşım hatlarına , yani dolmuş güzergahlarına kadar müdahale edilmesi konusunda yetkilileri zorladılar.

——–
Derken Kurban Bayramı öncesinde Çınarlı Kavşağı Münir Özkul (Liman) caddesi girişine Kemer Belediyesi tarafından bir tabela (totem) konuldu. Üzerinde “CENTRUM” yazan..
Biraz soruşturduk, bu tabelanın yapılması için cadde esnafları talepte bulunmuş KESDER Belediyeden istemiş, belediye DGN reklama yaptırmış, vinçle getirip dikmişler.

———
Bence bu şekilde Kemer esnafını da orta yerinden ikiye bölmüşler.
A-Liman Caddesi esnafı,
B- diğerleri.
KESDER’in ilk yapılanmasında Liman Caddesi esnaflarının ağırlıkta olduğunu biliyorduk ama derneğin isminden hareketle tüm Kemer esnaflarının temsilcisi ve sahiplenicisi olduğunu düşünüyorduk.
Şimdi bu son gelişmeye bakınca düşünüyorum da, dernek isminin “LESDER” veya “CENTDER” olması gerekirmiş!..

———
CENTRUM ne demek?
Latince kökenli bu kelime ŞEHİR MERKEZİ demek.
Karayollarının ok şeklindeki yönlendirme tabelalarında “Şehir Merkezi” yazısının altında parantez içinde yabancı konuklar için “Centrum” ibaresini görebilirsiniz. Bu kelime, şehrin merkez bölgesini genel olarak işaret eder.
Ama sanırım dünyadaki hiçbir şehirde, şehrin merkez noktasında “Centrum” diye bir tabela göremezsiniz.. Kör gözüm parmağına hesabı.
——
Şimdi ister misiniz Cumhuriyet Meydanı esnafı saat kulesi dibine, Dörtyol Bulvarı esnafı, Lise caddesi esnafı, Akdeniz Caddesi esnafı, Atatürk Caddesi esnafı, Atatürk Bulvarı esnafı bölgelerine birer “ÖZ CENTRUM”, “HAS CENTRUM”, “HAKİKİ CENTRUM” vs.tabelaları yaptırıp köşe başlarına koysun!…
Durum trajikomik bir hal aldı.
Tam “Güler misin ağlar mısın?” durumu..
Hayır, bu tabela nasıl satışları artıracak o da bir muamma.
Bunun yerine esnaf biraz da kendisine ayna tutsa?
———
Biz geçmiş dönemde adamın birine “Şuursuz” dedik.
O gitti..
Bu dönemde şuursuzluk kurumsal hale gelmiş durumda, üstelik fazla yaklaşana bulaşıyor galiba!..