Hoşgeldiniz  

Antalya Ticaretinin Yapısını Değiştirecek Protokol

Deniz Porsuk | 04 Mayıs 2017 | Antalya Haber, Gündem, Oteller, Turizm, Yaşam A- A+

Antalya Ticaretinin Yapısını Değiştirecek Protokol

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Aksu Belediyesi arasında ‘toplu işyerleri’ konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in ev sahipliği yaptığı imza törenine ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan, Ayhan Kızılsavaş, Ethem Tayfun Kavukcu ve Aksu Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Koçyiğit katıldı. İmza töreninde ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bugün ATSO olarak, Aksu Belediyemiz ile Antalya ticari hayatının yapısını değiştirecek, sektörel bütünlük sağlayacak, işletmelerimizin katma değerini artıracak ve kentimizin trafiğini rahatlatacak bir proje için son derece önemli bir protokol imzalıyoruz” dedi.

Nakliye-Lojistik Firmaları Aksu’da toplulaşacak

Antalya’da ticari yapının dağınık olduğunu, benzer sektörlerdeki işletmelerin bir araya getirilmesinin önemini yıllardır dile getirdiklerini kaydeden Başkan Davut Çetin, “Toplu işyerleri için yıllardır, ilgili bakanlıklarla, defterdarlıkla, belediyelerimizle iletişim halindeyiz. Bugüne kadar bir türlü uygun yer bulunamamıştı. Ancak biz de ATSO olarak konuyu hiç gündemden indirmedik. Israrlı gayretlerimizin sonucunda Aksu Belediyemiz ile toplu işyeri konusunda oldukça iyi bir noktaya geldik. Bugün imzaladığımız protokol ile nakliye, lojistik alanında faaliyet gösteren işletmeler için Aksu bölgesinde toplulaştırma çalışmalarımızı başlatıyoruz.”

Protokol hakkında bilgi veren Çetin, “Protokol kapsamında Aksu Belediyemiz, birlikte belirlediğimiz alanın toplu işyeri özelliklerine kavuşmasını sağlayacak. Biz de ATSO olarak belirlenen alanın etkin bir toplu işyeri olarak hayata geçmesi için sektör örgütlenmesine liderlik edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sektörün katma değeri artıracak, kent trafiği rahatlayacak

Nakliye, lojistik sektörünü bir araya getirecek ‘Toplu İşyeri Projesi’nin kent ticareti ve yaşamına doğrudan etkisi olacağını kaydeden Davut Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle işletmelerimiz sektörel ihtiyaçlara göre altyapısı hazırlanmış bir merkezde faaliyet gösterme imkanına kavuşacaklar. Bu da hizmet kalitesinde ciddi bir yükselişe, maliyetlerde ise önemli bir azalışa neden olacaktır. Toplu işyerini iyi örgütleyebilirsek ağır vasıta araç çıkışları bir merkezden yönetilebilir ve kent merkezinde kapasitenin üzerinde bir ağır vasıta trafiğinin önüne geçilebilir. Böylece kent trafiği ciddi bir rahatlama yaşayacaktır. Halihazırda ilgili sektör mensupları dağınık olarak kentin farklı yerlerinde faaliyet gösteriyorlar. Belirlenmiş bir tır parkı olmadığı için kentin çeşitli yerleri tır otoparkı gibi kullanılıyor. Bu dağınıklığın önüne geçilmiş olacak. Sektörün bir araya gelmesi önemli bir sinerji yaratacaktır. Sektörel birliktelikler, ortaklıklar, hatta sektörel inovasyon imkanları yakalanacaktır. Birliktelik işletmelerimizin katma değerini artıracaktır.”

Sektör çalışanları modern koşullarda hizmet verecek

Çetin, “İşletmelerin ortak maliyet kalemlerini toplulaştırılmaları ve maliyet avantajı sağlanmaları mümkün olacaktır. Örneğin, personel eğitimi, yemekhane gibi ihtiyaç kalemlerini birlikte üstlenmek mümkün olabilecektir. Oluşturulacak merkezde sosyal olanakların da sunulması sektör çalışanlarının da modern koşullarda hizmet vermesine katkı sağlayacaktır. Bu proje diğer sektörler için de örnek bir model olacaktır” diye konuştu.

Başkan Şahin: “Toplu İşyerleri Projesi Aksu’ya değer katacaktır”

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin de Aksu’nun son dönemde önemli bir gelişme kaydettiğini belirterek, “Özellikle EXPO’nun Aksu sınırlarında olması birçok yatırımın hızlıca ilçemize gelmesine vesile oldu. Gelecek 20 yılda gerçekleşebilecek yatırımlar 2 yıl içerisinde hayata geçti. Tramvay projesi, yeni yapılan yollar, ıslah çalışmaları ilçemize değer kattı. Bundan sonraki süreçte de bu gelişme ve büyüme ivmesini sürdürmek istiyoruz.

Toplu işyerleri projesi de önem verdiğimiz ve bölgemize her zaman değer katacak çalışmalardan birisi. Bu konuda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içerisinde çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle