Hoşgeldiniz  

KÖSE, “REJİM DEĞİL, HÜKÜMET SİSTEMİ DEĞİŞECEK”

SEMİH KÖKEN | 28 Aralık 2016 | Antalya Haber A- A+

KÖSE, “REJİM DEĞİL, HÜKÜMET SİSTEMİ DEĞİŞECEK”

Anayasa Komisyonu’nda söz alan AK Parti Antalya Milletvekili Av. Mustafa Köse, Anayasa değişikliği ile rejimin değil, hükümet sisteminin değişeceğini söyledi.

 

AK Parti’nin 316 milletvekilinin imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu 21 maddelik Anayasa değişikliği teklifinin, Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerine devam ediliyor. Anayasa Komisyonu üyesi AK Parti Antalya Milletvekili Av. Mustafa Köse yaptığı konuşmada, Anayasa değişiklik teklifinde yer alan Cumhurbaşkanlığı sistemi ile rejimin değil hükümet sisteminin değişeceğini belirtti.

 

LEDERLER BAŞKANLIK DEDİ

Muhalefet, ana muhalefet lideri, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak ülkemize hizmet vermiş siyasilerin yıllar önce başkanlık sistemini savunduğunu belirten Köse, “Turgut Özal, Necmenttin Erbakan, Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu, konuşmalarında ülkemiz için en iyi yönetim şeklinin başkanlık sistemi olduğunu dile getirmişlerdir” dedi.

 

ÖZAL İSTEDİ

Turgut Özal’ın başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde de Başkanlık sistemini savunduğunu belirten Köse, “ Sayın Özal, ‘Milletvekili, bakan olduğunda üzerinde siyasi baskı oluşuyor, seçim kaygısına düşüyor. Bunun için bakanlar dışarıdan atanmalı. Değişen teknoloji ve uluslararası şartlar süratli karar alma ve uygulamayı gerektiriyor. Başkan da bu manada hızlı karar alabiliyor. Yetki devri başkanlık sisteminde daha kolay oluyor, bürokratik engeller minimize ediliyor’ diyerek, ülkemizin Başkanlık sistemine geçmesi gerektiğini belirtmiştir” diye konuştu.

 

4 YILDA 6 HÜKÜMET

Milli Selamet Partisi’nin 1973 seçim beyannamesine yönetim sisteminin Başkanlık olması gerektiğinin yazıldığını hatırlatan Köse, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de sözlerini hatırlattı: “65 milyonluk Türkiye daha iyi yönetilmelidir. Sorun sistem sorunudur. Dört yılda tam 6 hükümet onayladım. Bu durum bile başlı başına parlamenter sistemi tartışmalı hâle getirmiştir”

 

TÖREMİZE UYGUN

AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Rahmetli Alparslan Türkeş’in kaleme aldığı Temel Görüşler, kitabındaki ifadelere de dikkat çekerek, “Sayın Türkeş kitabında ‘Milliyetçi hareket, tek başkan, tek Meclis sistemini savunur. Çağımız kuvvetli, adil ve hızlı icra çağıdır. Türk milleti dünya imparatorlukları kurduğu devirlerde kuvvetli, adil ve hızlı icra sistemini uygulamıştır. Kuvvetli ve hızlı icra, icra gücünün tek elde toplanmasıyla mümkündür. Bunun için tarih ve töremize uygun olarak başkanlık sistemini savunuyoruz’ diyerek, sistem değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

 

93 YILDA 65 HÜKÜMET

Sistem değişikliğinin her dönemde dillendirildiğini ifade eden Köse, “Sayın Turgut Özal mı rejimi değiştirmek istemiştir? Sayın Süleyman Demirel mi rejimi değiştirmek istemiştir? Sayın Alparslan Türkeş mi rejimi değiştirmek istemiştir? Sayın Necmettin Erbakan mı rejimi değiştirmek istemiştir? Arkadaşlar, bakın, biz gerçekten zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bir Türkmen atasözü “Yol üzerinde bağ olanın başı dertten kurtulmaz” diyor. 93 yıllık cumhuriyetimiz 65 hükümet gördü. Bugün bizim önerdiğimiz ve getirdiğimiz cumhurbaşkanlığı sistemi olsaydı bugün 20’nci hükümeti yaşayacaktık. İstikrarlı hükümetler, ülkemize yatırım, iş ve aş olarak dönecektir” diye konuştu.

 

ERDOĞAN’DAN DİKTATÖR OLMAZ

Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkeyi Diktatörlüğe götüreceği eleştirilerinin de mesnetsiz olduğunu vurgulayan Köse, “Biz bir Almanya değiliz. Biz bir İtalya değiliz, biz Irak değiliz, Suriye değiliz. Bu topraklar tarih boyunca diktatör çıkarmamıştır, bundan sonra da çıkarmayacaktır. Bu topraklardan diktatör doğmaz. Hele hele, az evvel ifade ettiğiniz gibi, arkasında milletinin hayır duası ve yüreğinde sadece Allah korkusu olan Recep Tayyip Erdoğan’dan asla ve kata diktatör olmaz” şeklinde konuştu.15726726_10154875572429834_4678394318419699962_n 15727294_10154875572754834_8953716804277956051_n

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle