Hoşgeldiniz  

Bilim İş Görenleri Sendikası eylem yaptı

SEMİH KÖKEN | 15 Mayıs 2014 | Yaşam A- A+

Manisa’nın Soma İlçesinde meydana gelen ve Türkiye’yi hüzne boğan maden faciası nedeniyle, Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Kemer Şubesi tarafından eylem düzenlendi. Şube Başkanı Devrim Yalçın, “Soma’da yaşanan facianın sorumlusu başta siyasal iktidar olmak üzere işçi kanıyla servetlerini arttıran sermayedir” dedi.
Soma’da meydana gelen maden faciası, tüm ülkeyi yasa boğarken ülkede üç günlük Milli Yas ilan edildi. Tüm il ve ilçelerde çeşitli sendikaların eylemleri devam ederken, Kemer’de de Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası eylem yaptı. Kemer Saat Kulesi önünde yapılan eyleme, Eğitim-İş Sendikası Kemer Şube Başkanı Devrim Yalçın, sendika üyeleri ve bazı vatandaşlar katıldı. Eylemde, üzerinde ‘İş cinayetlerine karşı iş bırakıyoruz’, ‘ Soma için ağlıyoruz’, Yüreklerimiz Soma’nın madenlerine gömüldü’, ‘Taşeronlaşmaya hayır! İşçi, halk el ele! Bugün her yer Soma’ yazan pankartlar açılıp, sloganlar atıldı. Eylem esnasında oradan geçen yabancı turistler ise cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle fotoğraf çekti.
“FACİANIN SORUMLUSU BAŞTA SİYASAL İKTİDARDIR”
Eylemde yazılı basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Devrim Yalçın, sendika olarak derin bir üzüntü içersinde olduklarını kaydetti. Yalçın “Bu facia bir iş kazası değil açıkça toplu cinayettir. 12 yıllık Ak Parti iktidarında tüm uyarılara, konuyla ilgili uzmanların tüm açıklamalarına rağmen gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınmamış, gerekli yasal düzenlemeler ve etkin denetimler yapılmamıştır. Bu nedenle Soma’da yaşanan facianın sorumlusu başta siyasal iktidar olmak üzere işçi kanıyla servetlerini arttıran sermayedir. Ülkemizde Anayasamızın 90. Maddesine göre iç hukuk hükmünde olan uluslararası sözleşmelerin gereği olan örgütlenme özgürlüğü fiilen kullanılamaz durumdadır. Örgütlenme özgürlüğü ve toplu hak aramanın önündeki en büyük engellerden birisi taşeron çalışma sistemidir. Esasen iş mevzuatımızda uzmanlık gerektiren bazı işler dışında taşeron işçilik sistemi diye bir şey yoktur. Bir işyerinde asıl işveren alt işveren ilişkisi kurulmuş bile olsa asıl işverenin sorumluluğu ortadan kalkmamaktadır” dedi.
“ YASA HİÇE SAYILIYOR”
Düzenlemeye rağmen yasanın hiçe sayıldığını ifade eden Yalçın, “ Bu, çok büyük hak kayıplarına, işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında ihmallerin yaşanmasına neden olan taşeron sistemi, örgütlenme özgürlüğünün fiilen ortadan kaldırılması, düşük ücretle işçi çalıştırarak daha fazla kar elde edilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Açıkça yasalara aykırı bu durum sermayenin karını arttırırken bu karın bedelini işçiler kanıyla ödemektedir. Bu duruma ise AKP iktidarı sessiz kalarak onay vermektedir. Ama biz işçi sınıfı sessiz kalmayacağız” diye konuştu.
“TÜM İŞÇİ CİNAYETLERİ TBMM’DE ARAŞTIRILMALI”
TBMM’nin yaşanan faciada yaşamlarını yitiren işçilerin ailelerine gerekli desteği verilmesi ve iş cinayetlerinin işlenmesini önlemek için gerekli yasal düzenlemeleri yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Yalçın, Sendika olarak taleplerini sıraladı; Soma’da yaşanan büyük facia olmak üzere ülkemizde meydana gelen tüm iş cinayetlerinin TBMM’de kurulacak bir araştırma komisyonu tarafından araştırılması. Bu araştırma sonucunda yapılacak tespitlere göre, iş cinayetlerine kurban edilen işçilerin ve ailelerinin hak kayıplarını önleyecek yasal düzenlemelerin yapılması. İş cinayetlerinin yaşanmasına neden olan sorumluların tespit edilerek cezalandırılması ve taşeron sistemine son verilmesi için mevcut yasalarımızın daha belirgin şekilde ve uluslararası sözleşmelere uygun olarak düzenlenmesi. Örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşmeden yararlanmanın önündeki engellerin kaldırılması konusunda yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması.
“MÜCADELEMİZ ARTARAK DEVAM EDECEKTİR”
“Yaşananlar göstermektedir ki, emperyalist güçlerin ve küresel sermayenin milliyeti, dini, imanı olmadığı gibi vicdanı da yoktur” diyen Yalçın, “ Dünya’nın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de her türlü sömürü yaşanmaktadır. Bunu durduracak olan işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele gücüdür. Buradan tüm işçi sınıfı örgütlerine de sesleniyoruz. Haklarımızın alınmasının ve kanımızın akmasının durdurulmasının tek yolu sermaye ve işbirlikçi hükümete karşı birlikte ve kararlı bir mücadeleyi örgütlemektir. Birleşik Kamu-İş bu mücadelede her zaman samimi olarak yer almıştır. Bu gün Soma’da yaşanan facia nedeniyle Türkiye genelinde tüm üyelerimiz iş bırakmış ve alanlara çıkmıştır. Mücadelemiz bundan sonrada artarak devam edecektir. Bu vesileyle Soma başta olmak üzere tüm iş cinayetlerinde yaşamını kaybeden kardeşlerimize Tanrı’dan rahmet ailelerine ve tüm ulusumuza baş sağlığı diliyoruz. Yaralananlara acil şifalar diliyor, şu an itibariyle kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimizin de bir an önce sağlıkla aramıza katılmalarını bekliyoruz” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle