Hoşgeldiniz  

Bayram’ da Sahiller Dolacak

SEMİH KÖKEN | 21 Temmuz 2014 | Yaşam A- A+

Turizm hareketlenecek
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Ramazan ayında iç pazarda oluşan kaybın, Ramazan Bayramı’nda telafi edileceğini söyledi. Genel olarak yabancı turist bakımından Antalya ve çevresinde yüzde 10 büyüme yaşandığını belirten Osman Ayık, ancak geceleme sürelerinde kısalma olduğunu söyledi. İç pazardaki düşüşün özellikle Bodrum gibi bölgeleri çok ciddi etkilediğini belirten Ayık, “Ege ve Antalya da etkilendi, ama tüm bu bölgeler bayramla birlikte yeniden hareketlenecek. Bayramda yer sıkıntısı mutlaka olacaktır, çünkü otellerde yüzde 100 doluluk bekliyoruz” dedi.

Tatilden vazgeçmiyorlar
Dünyadaki ve etrafımızdaki gelişmelerin turizmi etkilediğine işaret eden TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır ise, düşen Malezya uçağıyla ilgili gelişmelerin çok önemli olduğunu söyledi. İç piyasada Ramazan ayında Ege ve Akdeniz’de durgunluk yaşandığını kaydeden Çorabatır, “İnsanlar tatil hakkını bayrama saklamışlardı. Bayramın özellikle Ege ve Akdeniz’de iç piyasanın desteğiyle çok iyi geçeceğini tahmin ediyoruz. Etrafımızdaki olaylar insanları etkiliyor ama tatil lüksünden vazgeçmiyorlar” diye konuştu. Çorabatır, bayram tatilinin 9 gün ilan edilmemiş olmasının ise tatilcilerin daha rahat hareket etme şanslarını ortadan kaldırdığını, ancak bazı tatilcilerin yine de 9 gün üzerinden planlarını yaptıklarını anlattı.

Yüzde 20 artış
Ramazan Bayramı’nda tatil yörelerine talebin yüksek olduğunu belirten ETS Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, geçen yıl Ramazan Bayramı’ndaki talebe göre bugün için yüzde 15 artış olduğunu, bayrama kadarki taleplerle birlikte bu artışın yüzde 20- 22 seviyelerine ulaşmasını beklediklerini açıkladı. Bayram için Aralık ayında erken rezervasyonların alınmaya başlandığını hatırlatan Suat Özbek, erken davrananların yüzde 35- 40 dolayında fiyat avantajı sağladığını, son dakikacıların ise yer bulmakta sıkıntı yaşayabileceklerini kaydetti. Özbek, “Son dakikacılar artık umduğunu değil bulduğunu tercih etmek durumunda. Son dakikaya kalan insanlara doluluk nedeniyle 8-10 tercih sunabiliyoruz” dedi.

150 bin tatilci 
Tatil süresinin 9 gün olarak belirlenmemesinin de tatilcileri etkilediğini söyleyen Özbek, 9 gün olmadığı için planların daha rahat yapılamadığını kaydetti. Özbek, en iyi ihtimalle yurtiçinde kendi memleketi ve akraba ziyaretleri dışında 150 bin kişinin tatile çıkacağını, 50 bin kişinin de yurtdışında bayramı geçireceğini aktardı. Özbek, 9 gün ilan edilmemesine rağmen tatil planı yapanların yüzde 10’unun iznini önceden buna göre ayarladığını da sözlerine ekledi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 KEMER HABER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle